Neden Running Man izliyorum?

Neden Running Man izliyorum?
Dizi ve film izlemeyi kendimi bildim bileli sevmişimdir. Yeni yaşamlara ortak olmak, onlarla gülüp eğlenmek hoşuma giderdi. Maalesef artık dizi izleyemiyorum çünkü eski samimi, insanı içine çeken senaryolar; sizlerden biriyim diyen karakterler kalmadı. Tam bu zamanlar “Running Man” ile tanıştım. Gerçekten ilaç gibi geldi.

Hayranı olduğum bir oyuncunun yaptığı işleri incelerken Running Man’e bir bölüm konuk olduğunu gördüm ve izlemek istedim. İzlediğim ilk Running Man bölümüydü, hâlâ aklımda: 175. bölüm… izlerken o kadar eğlendim ki diğer bölümlere de bakayım dedim. Zamanla bende bağımlılık yaptı. Gün içinde 3 bölüm izlediğimi hatırlıyorum. Günün stresini atmaya yardım ediyordu ve aradığım samimiyeti bulmuştum.

Sonra “Neden Running Man izliyorum?” diye kendime sordum ve cevabı sizinle paylaşmak istedim. Kendimce Running Man’i izleme sebeplerimi maddelerle açıklamaya  çalıştım. Bu maddelerle ilgi videoları da yükleyeceğim.

Dürüstlük en büyük erdemdir…
Öncelikle Running Man’in bir “Varyete Şov” yani; “Birbirleri arasında ilişki bulunmayan şarkı, dans, hokkabazlık, temsil gibi tiyatro oyunlarının yer aldığı gösteriler.”dir. Ama bu zamana kadar izlediğim bütün şovlar senaryonun olduğunu inkâr eder ve her şeyin gerçek olduğunu belirtirlerdi. İlk defa bir şov bunu inkâr etmediği gibi birçok bölümde de senaristlerle yarıştılar. Bu; o kadar dürüstçe ve samimiydi ki etkilenmemek mümkün değildi. İşte bu tavır beni programa çeken özelliklerden biri oldu.

İçindeki çocuğu asla öldürme…
Bu program hakikaten çocuk kalanların programı. Çünkü burada oynan oyunlar tam anlamıyla içindeki çocuğu öldürmeyenlerin oynayacağı türden. Beş taş (Gonggi), Kore oyunlarından ddakji, taş-kâğıt-makas (muk-jji-ppa),lunaparkta hızlı trende karaoke yapmak bu oyunlardan bazıları.Kavga, dövüş, entrika da neymiş…
İşin içine çocuksuluk girince bazı şeyler farklılaşıyor. Varyete Şov  türünün hakkını veren, yarıştan, "aman biraz reyting gelsin hadi kavga edelim"den çok uzak bir program. Sadece izleyenleri eğlendirmeyi amaçlayan hatta komedyenlerin ve kamera arkası ekibin de eğlendiği; eğlenirken eğlendiren gerçek bir Varyete Şov.Biz bir aileyiz…
İzlerken onların gerçek bir aile olduğunu düşünebilirsiniz. Oyucular arası uyum; oyucular ve teknik ekip arasındaki uyum o kadar mükemmel ki gerçek bir aile gibiler. Running Man’in asıl ekibi 7 kişiden oluşuyor. Birkaç kez yeni ekip arkadaşı almaya çalıştılar ama ahenk bozuldu ve tekrar asıl ekibe dönüş oldu. Sadece oyuncular arası uyum önemli değildir teknik ekip ve oyucular arası uyum da çok önemli. Bu programda bu uyum da var ki baş PD’miz Myuk PD, 6.sezonda programdan ayrıldı ve yerine yeni PD geldi ve programın ahengi hemen bozuldu, yavan, tat vermeyen değişik bir şey oldu. Bunu sadece seyirciler görmedi; oyuncular da eski neşesini kaybetti sanki; programı çeksek de gitsek artık havasındalardı. Sanırım kanal bunu fark etti ve Myuk PD geri döndü. İşte o andan itibaren programın ahengi geri geldi. Öyle ki Runnin Man hayranları sosyal medya üzerinden Myuk PD’ye teşekkür etti. Ben de dahil ^.^Kore’de Kültür ve Sosyal Yapı..
Değişim olmadan ilerleme olmaz. Kore’de elbette değişen bir toplum ama bunun yanında bazı kültürel temelleri bırakmıyorlar. Running Man geleneksel kültürü ve modern yaşamı harmanlayan bir program. Bayramlaşmayı, Kore yemek ve sofra kültürünü, toplum içindeki kurallarları, geleneksel kıyafet gibi bir çok kavramı bu programda öğrendim. Ancak sadece Kore kültürünü aktarmakla kalmıyorlar diğer Uzak Doğu ülkelerini gezerek onlara dair de ufak tefek kavramlar da aktarıyorlar.

Konuklar…
Misafirler programı şenlendirenler. Elbette  Running Man’de konuksuz bölümler de var. Fakat konuk olunca daha eğlenceli oluyor çünkü o bölümün içeriği konuğa göre şekillendiriliyor. Mesela yeni film çekmiş bir oyuncu konuk ise o bölümün içeriği o filme göre şekilleniyor. Konuk futbolcuysa bölüm ona göre şekilleniyor. O nedenle bu program için konuk önemli.Müzikler…
Müzikler programın vazgeçilmezi ve bence gerçekten önemli. Birçok eski K-pop yıldızını, Kore’nin 80’ler ve 90’larını bu programda tanıdım ve çok sevdim. Hatta Running Man’in özel 80’ler bölümü var. (Bölüm 122) Sadece eski K-pop’a dair bilgiler edinmiyorsun, aynı zamanda kıyıda köşede kalmış farklı tarzda birçok harika müzik ve müzisyenlerle tanıştım.Okuduğunuz için teşekkürler ^.^
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER