Sıfır Bir: Bir Zamanlar Adana’da

Sıfır Bir: Bir Zamanlar Adana’da
Sıcağın muhakeme yeteneğine olumlu etkisinin bir ispatı

Adanalı olmak bir şehirde doğmak değil, bir ruh halidir aslında. Dünyanın en büyük klişesine girip güneşe ateş eden Adanalılar şakası yapmayacağım elbette, ama öyle bir sıcakta yaşamak orada yaşayan herkesin karakterinde bir yapı taşıdır, inkar edilemez bir özelliktir. Daha da fazla objektif olamayacağım, Adana dediğin candır, kandır. Bu sebepten ‘Adana'da geçen bir çete hikayesi’ başlığı ile 15 dakikalık (ki sırf bu bile şahane aslında) bir internet dizisi duyunca çok heyecanlandım. Bir de mevzu Hürriyet Mahallesi’nde geçiyormuş diye okudukça iştahım arttı zira Hürriyet Mahallesi dediğin öyle lay lay lom gidelim dizi çekelim diye akla gelecek bir yer değil. Öte yandan, ‘Ya abartı şiveye boğulmuş dünyanın en saçma işi olmuşsa?’ diye bir gerginlik de içimi sarmadı değil çünkü Adana deyince ‘Napak?’ diye konuşan ve hiç komik olmayan bir takım insanları izlemeye de alışmışım.

Dizinin tek klişe sahnesi

İlk bölümü izledim sonunda, zaten yayınlanmış tek bölüm var henüz. Spoiler vermek istemem, aslında fazla anlatmak bile istemiyorum, bence koşun izleyin. Kendi anlattıkları kadarı ile 'Adana - Hürriyet Mahallesi'nde yaşayan, yasadışı yollara bulaşıp, zamanla Adana'nın en güçlü çetesi olan bir grup gencin hikayesi' diyeyim sadece. Bir yerli dizi nasıl bu kadar gerçek, nasıl bu kadar az ama öz olabilir bizzat yerinde görün. Amores Perros’u izler gibi oldum bir de nedense, ki izlediğimden beri aklımdan çıkmayan bir filmdir. Zaten 15 dakika, ne kaybedebilirsiniz? Başka bir yerli dizinin reklam arasında bile izlenir.

01 plakanın dayanılmaz hafifliği

Dizi bittiğinde jenerikte Kadri Beran Taşkın’ın yönetmen olduğunu görebildim, ama senaryo kısmında ‘??__?//01?’ yazdığından senaryo kime ait bilemiyorum, her kimse kendisine çok tebrikler. Bir Adanalı olarak içimden geldiği gibi söyleyecek olursam Allah’ına kurban. Müzikler de ayrı bir bomba, Esat Bargun& Mert Bargun’un da ellerine sağlık.

Hep aynı şeyleri izlemek zorunda olmadığımızı hatırlamak istiyorsanız bu diziyi izleyin. İyi seyirler.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER