Hollywood Dedikoduları: Hollywood, Georgia'ya Karşı!

Hollywood Dedikoduları: Hollywood, Georgia'ya Karşı!

Georgia eyaleti bilinen ismi H.B. 757 olan yasa tasarısı nedeniyle bir süredir Hollywood'ta gündemi işgal etmiş durumda. Senatör Josh McKoon tarafından sunulan ve eyalet senatosundan geçtiğimiz hafta geçen yasa tasarısı, özetle "Dini Özgürlük" temasına dayanıyor. Ancak rahiplere eşcinsel evlilik için olan nikahları kıymama hakkı veren veya kurum ve kuruluşlara isterlerse eşcinsellere hizmet sağlamama şansı tanıyan bir yasa tasarısından bahsediyoruz.

Bu durum da Hollywood'ta geniş yankı uyandırdı. Eşcinsel isimlerin ve toplulukların Hollywood sektöründeki ağırlıklarının oldukça fazla olduğu bir sır değil. Zaten ona gelene kadar bence de yasa tasarısı baştan saçma, o ayrı mesela. Eyalet Senatosu'ndan geçen yasa, şimdilerde Vali Nathan Deal'ın önünde ve imzalarsa yasalaşmış olacak.

Georgia eyaleti aynı zamanda New York ve Los Angeles'tan sonra film ve dizi sektörünün en çok kullandığı yer olma özelliğini taşıyor. Zira şirketlere gösterdikleri vergi indirimi ve çeşitli kolaylıklar nedeniyle tercih edilesi bir yer. Bizi ilgilendiren tarafıysa film şirketleri ile ünlülerin koydukları tavır ve yaptıkları açıklamalar.

Bir açıklama yapmayanı saysam daha kısa sürecek ama şimdiye kadar Marvel, Disney, MGM, AMC, Sony, Lionsgate, 21st Century Fox, The Weinstein Company, CBS, Discovery, Comcast (NBCUniversal), Viacom (Paramount) ve Time Warner yasa tasarısının veto edilmesi ve gündemden kalkması yönünde teşvik ve biraz da 'tehdit' edici söylemlerde bulundular. Yani Hollywood'taki önemli yapım şirketlerin neredeyse hepsi.

En özet haliyle de tasarı yüzünden dizileri ve filmleri çekmek için başka yer bulmaya başlayacaklarını belirttiler. Örneğin AMC The Walking Dead'i burada çekiyor. The Weinstein Company bu yılın sonunda çekimlere başlayacakları komedyen Richard Pryor'ın hayatını anlatan film için tasarı geçerse oraya gelmeyeceklerini açıkladı. Tasarı geçtiği takdirde bunun devamının geleceği de açıklamalardan anlaşılabiliyor. Film şirketlerinin Georgia'dan çekilmesi onlardan ziyade ekonomisine büyük katkı sağlayan Georgia'ya zarar vereceği için ortada eyalet için güzel (!) bir ikilem var şu an.

Tasarının vetosuna destek veren ünlüler arasında da Anne Hathaway, Matt Bomer, Julianne Moore, Seth MacFarlane, Ryan Murphy, Greg Berlanti, Lee Daniels, Aaron Sorkin, Zoe Kravitz ve Marisa Tomei gibi pek çok isim var.

Vali'nin karar vermek için Mayıs başına kadar vakti var.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER