BirdBox: Bakarsan ölürsün

BirdBox: Bakarsan ölürsün
Konusu itibariyle kıyamet sonrası filmlere yeni bir soluk getirebilecek Birdbox, silik ve yarım yazılmış karakterleri, tempo sorunlarıyla sahip olduğu iyi fikirleri ve oyuncuları heba etmiş bir yapım.
 
Josh Malerman’ın çok satan romanından uyarlanan; Arrival’ın senaristi Eric Hiesserer ve In a Better World ile Oscar kazanan Danimarkalı yönetmen Susanne Bier’i bir araya getiren film için heyecanlanmanız çok doğal. Ayrıca, Birdbox’un kadrosu da yıldızlar karması gibi; Sandra Bullock, John Malkovic, Moonlight’tan tanıdığımız Trevante Rhodes ve Sarah Paulson… Böylesi bir kadroya sahip Birdbox’ta ne yanlış gidebilir ki? Cevap: Her Şey!
 
Film hakkındaki eleştirilerimi sıralamadan önce şunu belirtmem gerek. Sandra Bullock’un (Malorie) yakın çekimde kesin ve keskin bir tonda çocuklarına öğüt verirken bulduğumuz başlangıç sahneleri çok başarılı.  Malorie, hayatta kalmak için gözleri bağlı şekilde nehirde günler sürecek bir yolculuğa çıkmaları gerektiğini açıklarken onlara en önemli şeyi emrediyor: "Ne olursa olsun göz bağınınızı çıkarmayın. Bakarsanız ölürsünüz!” Sadece kuş cıvıltıları, yaprak hışırtıları gibi vesilelerle hissedilebilen dışarıdaki yaratıklara karşı beş yıl boyunca kısılı kaldıkları güvenli evden çıkışlarıyla beraber onları bekleyen uzun ve tehlikeli yolculuğun atmosferine giriyorsunuz.
 
İlk anlarda izleyiciyi heyecanladıran bu doz, beş yıl öncesine döndüğünde ise bütün yaratıcılığını ve çekiciliğini yitiriyor. O zamanlar henüz hamile olan Malorie, kardeşi Jessica (Sarah Paulson) ile gittiği doktor randevusunun ardından bir anda herkesi ele geçiren bu belirsiz varlığın yarattığı kaos yüzünden kendini 7-8 kişiyle beraber bir evde buluyor, Birbox’un asıl sorunu da burada başlıyor. Maalesef ki; bu karakterlerin hiç birinin özgün bir hikayesi yok. Açılan ilk kapıdan girmiş gibi görünen ve neye göre seçildikleri belli olmayan bu karakterler, hikayeye hiç bir şey katmadıkları gibi saçma diyaloglar, alakasız romantik eşleşmelerle birlikte iyice çekilmez oluyorlar. Trevente Rhodes’un canlandırdığı Tom, kurtarıcı cesur adam görevini üstlenerek; Malkovic’in canladırdığı Douglas da bezdirici aksi tavırları ile diğerlerinden bir nebze ayrılıyorlar ama her ikisi de seyircinin ilgisini çekmekten uzaklar. Filmin yarısının bu grupla geçtiğini düşünürsek, sonucu tahmin etmek çok da zor olmuyor.
 
Birbdbox’ta yer yer bizi heyecanlandıran anlar olsa da; dışarıdaki yaratık hakkında bir şey bilmediğimizden, örneğin bu yaratığın ne olduğu,  neye göre kurbanlarını seçtiği, beş yıl boyunca boyunca topluma ne olduğu, yaratığa tapan insan grubunun varlığı gibi yanıt aradığımız soruların hiç birine ulaşamıyoruz. Açıkçası, bizi ilk sahneden 3 kişilik maceraya hazırlayan filmde, yazılmamış karakterlerin öleceği zamanı bekliyoruz Hikayenin belkemiğini oluşturacak olaylara ve diğer karakterlere bu kadar az ilgi gösterilmesini anlayamadım. Malorie ve çocukların yolculuğu sırasında yeniden tutturulmaya çalışılan gerilim, filmin doruk noktasında ise gülünç bir hal alıyor. Filmin sonunu getirenler, eminim biraz gülümseyeceklerdir.
 
Filmdeki bu kadar silik karakter arasında sadece Sandra Bullock parlıyor desek yanlış olmaz. Canladırdığı Malorie karakteri gerçek anlamda tek karakter gelişimi yaşayan kişi. Malorie, hayata karşı umursamaz tutumunu bir yana bırakarak çocuklarını kurtarmak için her şeyi göze alan bir kahramana dönüşüyor.  Bullock, verilen materyalle yapacağının en iyisini yapmış ve aksiyon/bilimkurgu türünde ne kadar başarılı olduğunu  bir kez daha gösteriyor. Maalesef, diğerleri için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Mulkovic, Rhodes veya Paulson’un yerine herhangi biri oynasaydı da film bir şey yitirmezdi. Film bütün hikayesini sadece Bullock ve iki çocuğunun hayatta kalma mücadelesi üzerine kurduğu için, sahip olduğu yıldızları hiç bir şekilde kullanamıyor,
 
Sonuç olarak, Birdbox karakterlerine gerekli özeni göstermeyen, hiç bir şeyin açıklanmayıp, her şeyin oldu-bittiye getirildiği bir film olmuş. Açıkçası Birdbox gerilimi bölüm bölüm artan bir dizi olarak çekilseydi çok daha başarılı olacağını düşünüyorum. Sandra Bullock’un performansı da filmdeki eksiklikleri kapatamıyor. Birdbox, şu haliyle aksiyon/bilimkurgu sevenleri tatmin etmekten çok uzak.
 
Birdbox, 21 Aralık’ta yani bugün Netflix’te yayında.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER