Ferzan Özpetek: Netflix Türkiye, filmimi içki var diye almadı

Ferzan Özpetek: Netflix Türkiye, filmimi içki var diye almadı
Yönetmen Ferzan Özpetek, İstanbul Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluşan İstanbul Üçlemesi'nin gösteriminin ardından konuştu ve Netflix Türkiye'yle ilgili ilginç bir iddiada da bulundu.

Gazete Duvar'ın haberine göre Özpetek, "Filmi İtalya'nın Netflix'i aldı ama Türkiye'ninki almadı çünkü içki var. Biliyorsunuz silah olabilir ama alkol olamaz. Başka bir yere gidecek Türkiye'de. Başka ülkelerin Netflix'leri alıyor ama Türkiye'nin Netflix'i almıyor. Ne yapalım, kaderimiz. Kader utansın," dedi.

Meze, Müzik ve Muhabbet başlıklı üç bağımsız kısa filmden oluşan İstanbul Üçlemesi, şehrin hem güzelliğini hem de zengin ve köklü sofra kültürünü beyazperdeye taşımak üzere yola çıkıyor. Filmlerde Ahsen Eroğlu, Serra Yılmaz, Ayta Sözeri, Aslı İnandık, Nezaket Erden, İpek Tuzcuoğlu, Oğulcan Arman Uslu, Yiğit Kirazcı, Burak Yamantürk, Sitare Akbaş ve Kubilay Aka gibi isimler rol alıyor. 

Özpetek, İstanbul Üçlemesi'ne dair şu ifadeleri de kullandı:

"Herkesin seçimi değişik oluyor filmler arasından. Ben kendi hayatımdan olduğu için 'Muhabbet'i seviyorum. Montajını yaptıktan sonra evde ağlamak istediğim zaman onu seyrediyordum kendi kendime. Benim hayatımla ilgili bir şey o. Birçok gerçek var içinde. Bu projede ilk başta adam koşuyordu Roma'da, sonra İstanbul'da koşuyordu. Arkadaş grubuyla oturup içki içiyorlardı. Yükseklikte duygularınız biraz fazla artıyor. Çekimler için gelirken, uçak inerken İstanbul'a annem, babam, Yusuf, ağabeyim, kaybettiklerim geldi aklıma. Ağlamaya başladım. İnince de hemen 'Filmde değişiklikler yapalım' dedim."

Müzik filminin nasıl ortaya çıktığını da anlatan Özpetek, "Filmde yer alan kırmızı balık, iki filmimde daha olan bir balık. Uğurlu balığım. Venedik'te bir zamanlar bana bir arkadaşım hediye etmişti. Bana gülümseyen bir balıktı. Ben tesadüflerin, küçücük karşılaşmaların hayatımızı değiştirdiğine inanıyorum. Tamamen tesadüf çıktı bu film de. Hayat çok güzel tesadüflerle gidiyor. Hayatta tabii ki başarılı olmanız lazım ama şans da lazım. Mesela ilk filmim olan 'Hamam', restore edilmiş şekilde 26 yıl sonra İtalya'da eylül ayında tekrar vizyona giriyor. Mesela 'Hamam'ı Venedik Film Festivali'ne almadılar, Berlin Film Festivali'ne almadılar, Cannes'dan bir adam geldi, 65 film arasından onu seçti, hayatım değişti. Bütün dünyaya satıldı film" diyerek sözlerini sürdürdü.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER