Disney+, Kanada'da orijinal yapımlara ara verdi

Disney+, Kanada'da orijinal yapımlara ara verdi
Disney
Disney+, Kanada'da da frene basıyor.

Variety'nin haberine göre platform, ülkede orijinal yapım projelere onay vermeyi durdurdu. Bu durum en azından 2023'ün sonuna kadar devam edecek ve 2024'e uzama ihtimali de bulunuyor.

Kasım 2019'da ülkede hizmet vermeye başlayan Disney+, geçtiğimiz yaz ekibe içerik sorumlusu olarak Stephanie Azam'ı dahil etmişti. Disney+'ın Kanada sorumlusu Jason Badal ise Eylül ayında katıldığı Content Canada'da yetişkinliklere yönelik içeriklere ve dizilere ağırlık vereceklerini belirtmişti. Ancak göründüğü gibi olmadı, çünkü diğer platformların aksine Disney+ halen Kanada'da hiç orijinal yapım projeye onay vermiş değil.

Habere göre bunun bir sebebi Kanada'da dijital yayını düzenlemeye yönelik hazırlanan yeni tasarı Bill C-11. Tasarıya göre Kanada'da içeriğe yatırım yapacak olan şirketlere finansal iyileştirme ve vergi indirimi sağlanacak. Henüz tasarının sınırları kesin olarak çizilmiş değil ve Kanada'nın RTÜK'ü yerine geçen CRTC, sektörle olan görüşmelerini sürdürüyor.

Konuşulan bir diğer neden ise Disney'de devam eden toparlanma süreci.

5.5 milyar $ tasarruf amacıyla yola çıkan şirket, 2.5 milyar $'ın içerik dışı giderlerden kısılacağını, 3 milyar $'ın ise spor dışı içerik harcamalarından geleceğini açıklamıştı. Disney, geçtiğimiz birkaç aylık süreçte yaklaşık 7,000 kişiyi işten çıkardı ve bünyesindeki dijital platformlardan içerik çıkarmaya başladı.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER