Squid Game'in popülaritesi son hızda devam ediyor

Squid Game'in popülaritesi son hızda devam ediyor
Netflix'in Güney Kore dizisi Squid Game'in popülaritesi son hızda devam ediyor. 17 Eylül'de ekrana gelen ve ülkemizde de büyük ilgi gören diziyle ilgili konuşan CEO Ted Sarandos, Squid Game'in platformun en çok izlenen dizisi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirtmişti.

Ancak dizinin gördüğü ilgi bu kadarla sınırlı değil elbette.

** Başrol oyuncusu HoYeon Jung, 17 Eylül öncesi Instagram'da 410 bin takipçiye sahipken bu yazı itibarıyla 16.3 milyon takipçiye ulaşmış durumda.

** Netflix ABD'nin günlük ilk 10 sıralamasında şimdiye kadar en yükseğe çıkabilen Kore dizisi 3.'lük ile Sweet Home'du. Squid Game, 1. sıraya çıkarak kendi alanında bir ilki başarmış oldu. Netflix, dizinin ikinci sezonunun masada olduğunu ancak henüz kesin bir yanıt için çok erken olduğunu belirtti. İlk sezon senaryo yazımı, kabul ettirebilme, çekim, pazarlama vs. dahil 10 yılda anca karşımıza geldi.

** Dizinin bölümlerinden birinde görünen telefon numarası meğerse gerçekmiş. Gözden kaçan bu hata sonrası 10 yıldır hattı kullanan kadına 4000+ arama ve bir sürü mesaj gelmiş. Telefonunu ve hattını kullanamadığını açıklayan kadın için Netflix, ilk olarak üzüntülerini dile getirerek hattı değiştirmesini tavsiye etti. Daha sonra ise bölümün o kısmını çıkaracaklarını açıkladılar.

** Dün Variety'nin yayınladığı habere göre Squid Game, Netflix sayesinde Amerikan yapımı (da) olup ABD’de de yayına girdiği için Primetime Emmy için aday olabilir durumdaymış. Ancak bir dizi hem Emmy’ye hem de Uluslararası Emmy’ye aynı anda aday olamadığı için Netflix’in yine de seçim yapması gerekiyor.

Dili İngilizce olmayanları çoğunlukla Uluslararası Emmy’de değerlendiren Netflix, bir kısmı İngilizce olan Unorthodox’u ana törende aday göstermişti ve işe yarayan bu hamle sonrası Almanya-ABD ortak yapımı dizi birkaç adaylık kazanmıştı. Öte yandan dili İngilizce olmayan diziler şimdiye kadar (tabiri caizse) Primetime Emmy'de hep nal toplamış. Dolayısıyla Variety, olası adaylıkta tarih yazar demeye getirse de Netflix'i bu popülariteyi nerede değerlendireceğiyle ilgili yeni bir karar bekliyor.

** Duolingo'nun açıklamasına göre ABD’de diziden sonra Korece’ye olan ilgi %40 arttı. The Queen's Gambit sonrası da satranca ve satranç takımlarına olan ilgi bayağı artmıştı.

** Güney Kore’deki internet hizmet sağlayıcısı SK Broadband dizi yüzünden internet trafiği beklenenin üstünde arttığı takdirde Netflix ağ kullanımı amacıyla para ödemediği için şirkete dava açtı. Netflix ise tabii ki böyle bir şey için para ödemesi gerektiğini düşünmüyor. Salgın dönemi insanlar evdeyken internet kullanımı arttığı için bant genişliğinde daralmaya gitmişti ama o da bir nevi Avrupa bölgesinde yerine getirdikleri rica sonucu verilen bir karardı.

** Dizi yayına girdiğinden beri içinde olup bitenler kadar çevirisi ve dublajı da konuşuluyor. Özellikle Kore kültürüne ve diline aşina olanlar çevirinin ve dublajın hakkının verilmediği, hatta hatalar bulunduğu görüşünde. Kaldı ki Netflix'in dizileri/filmleri/belgeselleri normal dönemde de az eleştiri almıyor malum. Geçtiğimiz günlerde pek çok medya organında tam da bu konunun üzerinde duran, "Çeviri hataları, dizinin mesajını değiştirdi mi?" başlıklı yazılar çıkmaya başladı. Bunlardan birisi de BBC Türkçe oldu mesela.

** Sole Supplier'ın araştırmasına göre dizide kullanılan beyaz ayakkabıların satışı yayın sonrası %7800 artmış. Yarışmacıların giydiği eşofman takımlarının araması %97, görevlilerin giydiği kırmızı takımın araması da %62 artmış.

** Paris’te 3 Ekim’de iki günlüğüne açılan ve diziye ait ürünlerin satıldığı, dizideki oyunların da oynanabildiği dükkana girebilmek için pek çok insan kuyruk oldu, üstüne kavga çıktı.
** Netflix, Filipinler’de bir AVM’ye dizideki oyuncak bebeğin bir kopyasını yerleştirdi ve bu bebek arada şarkıyı söyleyip kırmızı ışıkta geçen olursa tepki verdi.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER