Amazon için hazırlanan The Lord Of the Rings, tarihin en pahalı dizisi oldu!

Amazon için hazırlanan The Lord Of the Rings, tarihin en pahalı dizisi oldu!
The Lord Of the Rings, tarihin en pahalı dizisi oldu!

Amazon Prime'da yayınlanması için hazırlanan dizinin ilk sezonunun bütçesinin 465 milyon $ olduğu öğrenildi. Gerçek, Yeni Zelanda'da çekimleri yapılan dizinin hükümetten alacağı para iadesinin %20'den %25'e çıktığının (116 milyon $) açıklanmasıyla ortaya çıktı. 465 milyon dolarlık sezon bütçesiyle dizi, şimdiden Yüzüklerin Efendisi serisinin üç filminin toplam bütçesini geçti. Dizinin iki sezonluk toplam bütçesinin 500 milyon dolar civarında olması beklenirken böylece ilk sezonunda neredeyse bu bütçeye çıkılmış oldu.

Şu an için dizinin ilk sezonunun kaç bölümden oluşacağı ya da bölümlerin kaç dakika süreceği ise bilinmiyor. Ayrıca ilk sezonun bütçesinin içine setlerin yapımı, kostümlerin ayarlanması gibi harcamalar da dahil ve bu tarz giderlerin gelecek sezonların bütçesine olumlu yönde yansıyacağı tahmin ediliyor. İkinci sezon onayını şimdiden alan The Lord of the Rings, bölümleri peş peşe çekmeyi planladığı için bu durumun da ikinci sezon bütçesinde azalmaya neden olması bekleniyor.

The Lord of the Rings prodüksiyonu ilk sezonunun iki bölümü tamamlandıktan sonra 4-5 ay kadar ara vermişti. Yeni Zelanda'daki kış mevsimini de içine alan bu ara sırasında dizinin showrunnerları J.D. Payne ve Patrick McKay ikinci sezonun senaryolarına ağırlık verdi. Çekimler Eylül 2020'de yeniden başladı. Amazon Studuos'un yapımını üstlendiği dizinin prodüksiyonunda 700'ü dolaylı olmak üzere 1200 kişi çalışıyor. Oyuncu kadrosunda Robert Aramayo, Owain Arthur, Nazanin Boniadi, Morfydd Clark, Ismael Cruz Cordova, Tyroe Muhafidin, Sophia Nomvete, Megan Richards, Dylan Smith, Charlie Vickers, Daniel Weyman, Joseph Mawle, Markella Kavenagh, Ema Horvath gibi isimler bulunuyor.

Deadline'ın haberine göre HBO yapımı Game of Thrones dizisinin bölüm bütçesi ortalama 10 milyon dolar civarındaydı. Yayın hayatının başlarında daha düşük bir miktara çekilen bölümler final sezonuna doğru gelindiğinde ise bölüm başı 10 milyon doların üstüne çıkmıştı. 

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER