Quibi kapanma kararı aldı

Quibi kapanma kararı aldı
6 Nisan'da açılan yeni dijital platformu Quibi, yedinci ayını dahi doldurmadan kapanma kararı aldı.

Milyar dolarlık hayal kırıklığı olarak da tanımladığımız şirket, önemli ve büyük şirketlerden topladığı yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırımla yola çıkmıştı. Ancak Quibi'nin istenen üye sayısına bir türlü ulaşamadığı ve ilk yılın tahminlerinin epey gerisinde kaldığı biliniyordu. Pandemi ise bunun sebeplerinden sadece birisi. 

Kararın arkasında iş modelinin istenen etkiyi vermemesi, rekabetin fazlalığı, yöneticilerin eski kafalılığı ve dahası içeriklerin yıldız isimlere rağmen ilgi çekici bulunmaması gibi nedenler de bulunuyor. Quibi, süresi 10 dakikayı geçmeyecek içerik vaadinde bulunarak ve sadece mobil üzerinden kullanıma açılarak yola çıkmıştı.

Kapanma kararı bahsi de geçen birçok nedenden dolayı neredeyse kimse için şaşırtıcı olmadı. Bir süredir satılabileceği de konuşulan Quibi için alıcı bulunamadığı da gündeme geldi. Öncelikli neden ise haliyle şirketin yatırımcılara cazip gelebilecek bir yanının bulunmaması oldu.

Önemli isimlerle anlaşma yapabilmek için kesenin ağzını açan Quibi, görünen o ki anlaşma şartlarını da gevşek tutmuş. Quibi'ye iş yapan yapımcılar, iki yıl sonra yapımları başka yere lisanslama hakkına sahipler, 7 yıl sonra ise haklar direkt olarak onların oluyordu. Dolayısıyla içerik konusunda eli göründüğünden de zayıf olan Quibi, gün geçtikçe seçeneklerini tüketti. Mobile özel sistemden vazgeçip genele yayılması, ekran görüntüsü alma yasağını kaldırması, yeni yayın ve yıldız anlaşmaları yapması da anlaşılan çare olmadı.

Deadline'ın haberine göre kapanma yüzünden yaklaşık 200 kişi işsiz kalacak. Üyeler durumla ilgili bilgilendirilecek ve tamamen kapanması birkaç ayı bulacak. Quibi'nin daha önceden onay verdiği, hazırlanan veya hazırlanacak içeriklerin akıbeti ise şimdilik bilinmiyor. Patent sorunu nedeniyle daha açılmadan davalık olan Quibi'nin yayın hayatının pozitif denebilecek bir tarafı #FreeRayshawn dizisiyle kazandığı iki Emmy ödülü olsa gerek.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER