Netflix'in üye sayısı 193 milyona çıktı

Netflix'in üye sayısı 193 milyona çıktı
İkinci çeyrek raporunu açıklayan Netflix'te işler yolunda gitmeye devam ediyor.

Platform, 10.1 milyon üye artışıyla üye sayısının 193 milyona ulaştığını duyurdu. 7.5 milyonluk ilk beklenti, devam eden salgın nedeniyle 8.26 milyona yükselmiş olsa da Netflix, Wall Street tahminlerini yine aştı. Netflix'te böylece yılın ilk yarısında 26 milyon üye artışı oldu. Geçtiğimiz yılın tamamındaki üye artışı 28 milyondu.

Üye artışının 2.94 milyonu ABD ve Kanada'dan (UCAN); 2.75 milyonu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'dan (EMEA); 1.75 milyonu Latin Amerika'dan ve 2.66 milyonu Asya Pasifik'ten (APAC) geldi.Netflix, üçüncü çeyrekteki gelirini 6.15 milyar dolar, hisse başına kazancı ise 1.59 $ olarak açıkladı. Bu da 6.08 milyar dolarlık beklentinin üstünde yer alırken 1.81 $'lık beklentinin altında seyretti. Netflix'in net karı ise 720 milyon dolar. Şirket, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre her alanda yükselme yaşarken operasyon geliri yaklaşık iki katına çıkarak 1.34 milyar dolara ulaştı. 

Geçtiğimiz sene bu dönemde (-) 594 milyon dolar olan serbest nakit akımı 900 milyon dolara yükselerek pozitif tarafta kaldı. Bunda da salgın nedeniyle prodüksiyonların durmuş olmasına dikkat çekildi. Borç miktarı ise 16 milyar dolar civarında. Orijinal içeriğe yatırım yapmak için zaman zaman tahvil üzerinden borçlanmaya giden Netflix'in yılın geri kalanında bu yola başvurmaması bekleniyor. Netflix, açıklamasında müşteri dostu bir şirket olduklarına dikkat çekerek son 2 senedir hiçbir içeriği izlemedikleri halde üyeliklerine devam ettiren üyelerden ücret almayı bıraktıklarını hatırlattı.

Ancak şirketin üçüncü çeyrek üye beklentisi sadece 2.5 milyon üye. Bunda da salgın nedeniyle yaşanan artışın etkisinin yakın gelecekte devam etmeyeceğini öngörmeleri. Artan dijital platform rekabetinin de bu açıdan etkisini göstermesi bekleniyor.

Ayrıca içerik sorumlusu Ted Sarandos, eş-CEO pozisyonuna yükseldi. Şirketin kurucusu ve bir diğer CEO'su Reed Hastings ise pozisyonunu korumaya devam edecek. Sarandos da içerik sorumlusu olarak görev almaya devam edecek. Ürün müdürü Greg Peters de diğer yandan operasyon direktörü (COO) pozisyonunu birlikte yürütecek. Reed Hastings, yaptığı açıklamada "Ted uzun yıllardır benim ortağım. Bu, resmi olmayanı resmi hale getirdi, Ted ve ben Netflix'in liderliğini paylaşıyoruz," ifadelerine yer verdi.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER