Uluslararası Göç Filmleri Festivali sona erdi!

Uluslararası Göç Filmleri Festivali sona erdi!
Bu yıl ilki gerçekleştirilen dünyanın en geniş katılımlı ve kapsamlı tematik film festivali ‘Uluslararası Göç Filmleri Festivali, gerçek zamanlı 3D sanal stüdyoda ‘artırılmış gerçeklikle’ düzenlenen yeni nesil kapanış ve ödül töreniyle sona erdi.

En İyi Uzun Metraj Film:For Sama/Sama İçin
Festivalde Suriyeli Waad Al Kateab ve İngiliz Edward Watts’ın yönettiği ‘For Sama/Sama İçin’, En iyi Uzun Metraj’ film seçildi.Suriye’de yaşanan iç savaşı genç bir annenin gözünden çarpıcı bir dille aktaran ve 2019’da Oscar adayı olan 7 ödüllü belgesel, 15 bin Avro para ödülünün de sahibi oldu.

İtalyan yönetmen Costanza Quatriglio’nun Doriana Leondeff ile birlikte senaryosunu yazıp yönettiği, Afganistan’daki Taliban zulmünden kaçıp Avrupa’da yaşayan iki kardeşin hikayesini anlatanOğlum Gibi/JustLike My Son‘En İyi İlham Veren Senaryo’; 1979’daki İran Devrimi sırasında ailesiyle birlikte ülkesini terk edip Avusturya’da yaşamak zorunda kalan İranlı yönetmen Arash T. Riahi’nin imzasını taşıyan Oskar&Lilli ‘Jüri ÖzelÖdülü’nin sahibi oldu.

‘Unicef En İyi Kısa Film Ödülü’ Amelia Nanni’nin yönettiği Kıyının Çocukları/Children of theShore, ‘Aynı Gemide Kısa Film Ödülü’ ise Zeynep Köprülü’nün yönettiği ‘Orada/There’ filmlerine verildi.Nuri Bilge Ceylan başkanlığında dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı jürinin ‘en iyi’leri seçmek için dijital ortamda bir araya geldiği yarışmada26 bin Avro para ödülü dağıtıldı.

‘Göçün Çığlığı’ dünyaca ünlü müzisyenlerden
Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin kapanış töreninde açılışta olduğu gibi yine ‘Göçün Çığlığı’ sahne aldı.Dünyanın dört bir yanından dijital olarak biraraya gelen sanatçılar Yemen Türküsü, Sarı Gelin ve Altın Hızma türkülerini seslendirdi.
Gecenin sunuculuğunu Oylum Talu ile Reynmen üstlendi.

Festival, yaklaşık 30 milyon izleyiciye ulaştı
Bir haftada 30 ülkeden, 45 filmin gösterildiği festival; ustalık sınıfları, atölyeler, konserler ve son teknolojilerin kullanıldığı yeni nesil sergileriyle dünyada yaklaşık 30 milyon izleyiciye ulaştı.

ÖDÜLLERİN LİSTESİ:

En İyi Uzun Metraj Film: Sama İçin / For Sama
Yönetmen: Waad Al- Kateab, Edward Watts)

En İyi İlham Veren Senaryo: Oğlum Gibi / JustLike My Son
Yönetmen: Costanza Quatriglio
Senaryo: Costanza Quatriglio, Doriana Leondeff

Jüri Özel Ödülü: Oskar&Lilli
Yönetmen: Arash T. Riahi
Oyuncular: RosaZant, LeopoldPallua

UNICEF En İyi Kısa Film Ödülü: Kıyının Çocukları/ Children of theShore
Yönetmen: Amelia Nanni

Aynı Gemi En İyi Kısa Film Ödülü: Orada/ There
Yönetmen: Zeynep KöprülüBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER