Fatih Akın, HBO için Marlene Dietrich dizisi hazırlıyor

Fatih Akın, HBO için Marlene Dietrich dizisi hazırlıyor
Ünlü yönetmen Fatih Akın, HBO için Marlene Dietrich dizisi hazırlıyor. Akın, açıklamayı Görüntü Yönetmenleri Derneği'nin YouTube yayınına konuk olduğunda yaptı.

Alman asıllı sinema oyuncusu ve şarkıcı Dietrich, 1920'lerde Berlin'de film endüstrisine adım atarak 1930'larda Hollywood'da parladı. Kadınlarda maskülen giyimin öncüsü olarak kabul edilen oyuncunun 50 ve 60'larda yükselen bir kariyeri oldu ve zamanının en önemli ikonlarından biri haline geldi.

Akın açıklamasında "Aslında 30'ların Hollywood'u benim dünyam değil, o yüzden başta korku ve endişem vardı. Ama Diane Kruger bana cesaret verdi. Diane 'Benim yönetmenim sensin. Ben Marlene Dietrich'i oynamak istiyorum, sen yaz, sen çek' dedi. Ablam ne diyorsun sen?' falan dedim. Gerçi ben ondan büyüğüm. Sonra baktım filmimiz gişe yapıyor, ödüller alıyoruz, 'Madem aramızda böyle bir alışveriş var, yine beraber çalışalım' dedim.

Senaryoyu bir yıl boyunca dört kişi yazdık. Bu kadar iyi olmasını beklemiyordum. Farklı bir yaklaşımı var. Bir saatten sonra '6 bölüm çok para, ne yapacağız' diye düşünmeye başladık. HBO ise 'Biz bunu tek yapacağız. Sen sanatı hallet, biz parayı hallederiz' dedi." ifadelerini kullandı.

Diane Kruger, Fatih Akın'ın filmi In the Fade ile Cannes'da en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanmıştı. Akın da filmiyle Altın Küre'de En İyi Yabancı Film dalında ödül kazandı. Akın'ın daha önce Stephen King uyarlaması Firestarter'ı hazırladığı haberi gelmişti, ancak daha sonra yerini Keith Thomas aldı.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER