Pınar Bulut’tan TOY İstanbul’da Senaryo Yazarlığı atölyesi!

Pınar Bulut’tan TOY İstanbul’da Senaryo Yazarlığı atölyesi!
“Mucize Doktor”, “Ezel”, “İkimizin Yerine”, “Suskunlar”, “20 Dakika” gibi çok sevilen ve dikkat çeken film ve dizilerin senaristi Pınar Bulut’tan TOY İstanbul’da senaryo yazarlığı atölyesi! Bulut’un iki kurdan oluşan ve ilk kuru 4 Aralık’ta başlayacak olan “Senaristin Yolculuğu” başlıklı atölyesi; temel senaristlik bilgisi ve anlayışı vermek, bir meslek olarak senaristliği sanatsal bir yerden başlayarak profesyonel bir noktaya ilerletmek üzere tasarlandı.

İki kurdan oluşan “Senaristin Yolculuğu” atölyesi, yazarlığı iki ayrı anlayış ve pratik olarak ele alıyor: Sanatsal yazım ve sektörel yazım. Atölyenin amacı ise, doğru bir altyapı ve disiplinler arası bir yaklaşımla, uluslararası senaryoculuk standartlarını takip eden, zanaatına hakim, hayallerini yazıya dökecek, sadece senaryo yazabilmekle yetinmeyip ilkeli, söyleyecek yeni bir sözü olan, sıra dışı projelerin liderliğini yapabilecek “sanatçı senaristler” yetiştirmek.

Senaryo yazarlığının sanatsal gereklerinin ve temel teknik bilgilerinin inceleneceği ilk kurda, bir yazarlık dalı olarak senaristliğin diğer yazım türlerinden farkları, zanaatın olmazsa olmaz kuralları öğrenilecek.

“Senaristin Yolculuğu” atölyesinin ikinci kurunda ise, sektörde bir senarist olarak yola çıkmak, öğrenilenleri bir kariyere çevirmek için atılması gereken adımlar incelenecek. Pınar Bulut’un, Türkiye’de dizi veya sinema senaryosu yazabilmek için nasıl evren, karakter ve hikaye kurulacağı, nasıl sezon şablonu çıkarılacağı, nasıl proje dosyası hazırlanacağı, yapımın diğer öğeleriyle nasıl ilişki kurulacağı gibi konulardaki değerli tecrübelerini aktaracağı atölyede; senaryonun temel taşı olan sahne yazımıyla ilgili detaylı ve ileri seviye çalışmalar da yapılacak.

Atölyenin ikinci kuru, senaryo yazımının temel kurallarını bilen ve uygulayan, senaryo yazarlığını meslek olarak yapan ya da yapmak isteyen senaristler/senarist adayları için profesyonel bir yazarlık hazırlığı atölyesi niteliği taşıyor. Kur bitiminde, seçilecek öğrencilerin profesyonel hayatlarında desteklenmesi ve onlara iş imkânı sunulması da amaçlanıyor.

Dikkat çeken yapımların başarılı senaristi Pınar Bulut’un düzenlediği “Senaristin Yolculuğu” başlıklı atölyenin ilk kuru 4 Aralık 2019, Çarşamba akşamı başlayacak. TOY İstanbul’un ev sahipliği yaptığı atölye; 8 hafta boyunca her Çarşamba akşamı 19.00 – 22.00 saatleri arasında gerçekleşecek. “Senaristin Yolculuğu” atölyesinin her iki kuru için de başvuranlar arasından bir ön seçim yapılacak. Kontenjanın sınırlı olduğu atölyeye katılmak için, https://toyistanbul.com/atolye adresinden ön kayıt formunun doldurulması gerekmekte.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER