Netflix direkt olarak yazarlarla anlaşmaya ağırlık vermeye devam ediyor

Netflix direkt olarak yazarlarla anlaşmaya ağırlık vermeye devam ediyor
Netflix, yeni projeler için direkt olarak yazarlarla ve yayın evleriyle anlaşma yaklaşımına ağırlık vermeye devam ediyor.

Şirketin uluslararası orijinal yapımlarından sorumlu başkan yardımcısı Kelly Luegenbiehl, yarın Frankfurt'ta düzenlenecek kitap fuarı Frankfurter Buchmesse'ye katılarak konuyla ilgili bir konuşma yapacak.

Bir süredir bazı projelerini yazarlarla veya kitabevleriyle anlaşarak alan Netflix, geçtiğimiz yıl Harlan Coben'le beş yıllık anlaşma imzalamıştı. Luegenbiehl, benzer yaklaşımı izleyen kanalların veya stüdyoların aksine Netflix'in eserlerinin hakkını almasının sadece opsiyonlaması anlamına gelmediğini, yayına çıkma yolunda da ilerlediğini belirtti.

Özellikle keşfedilmemişin üstüne gitmeyi ve global izleyiciye uygun bir proje bulmayı hedefleyen Netflix, Mayıs ayında Ahmed Khaled Tawfik'in roman serisinden uyarlanacak ilk Mısır yapımı diziye onay verdiğini duyurdu. Luegenbiehl, kitapların Orta Doğu'da 30 milyondan fazla sattığına ama bölge dışında pek bilinmediğine dikkat çekti.

Ekibin hedeflerinden birisi henüz yayınlanmamış veya ilk kez eser yayınlayacak isimleri keşfetmek. Netflix'in Nisan 2018'de duyurduğu İtalyan yapımı Luna Mera, Tiziana Triana'nın yazdığı ve henüz yayına çıkmamış romandan uyarlanıyor. Triana'nın romanı diziyle birlikte piyasaya çıkacak. Aynı zamanda İngilizce'ye çevrilmemiş eserler de hedeflerden bir diğeri. Bu konudaki örneklerden birisi ise şirketin ilk Türk draması Hakan: Muhafız.

Kaynak: Deadline


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER