Morgan Freeman'ı sekiz kadın cinsel tacizle suçluyor

Morgan Freeman'ı sekiz kadın cinsel tacizle suçluyor
Hakkında cinsel taciz iddiası olan isimlerin arasına Morgan Freeman da dahil oldu. CNN'in özel haberine göre sekiz kadın aktörü cinsel tacizle ve uygunsuz davranışta bulunmakla suçluyor.

16 kişi CNN'in araştırması kapsamında açıklamalarda bulundu, bunlardan sekizi tanık olarak yer alırken sekizi ise kurban olduğu iddiasında bulundu. Bu kişilerin arasında haberin yazarlarından CNN çalışanı Chloe Melas da bulunuyor.

Genç bir prodüksiyon asistanı 2015 yazında çekilen Going in Style filmi sırasında birkaç ay boyunca tacize maruz kaldığını, aktörün kendisine izinsiz birçok kez dokunduğunu, sık sık fiziği ve giyimi hakkında yorumlar yaptığını belirtti. Hatta aktörün iç çamaşırı giyip giymediğini anlamak için eteğini kaldırmayı denediğini, Alan Arkin'in durmasını söylediğini ve Freeman'ın ne diyeceğini bilemediğini ekledi.

2012'de çekilen Now You See Me'nin prodüksiyon ekibinden bir kadın ise sette kadınların vücutları hakkında çeşitli yorumlar yaptığını, bu sebeple giyimlerine özellikle dikkat ettiklerini ve vücut hatlarını belli eden giysilerden kaçındıkların açıkladı. Freeman'ın yaptıkları CNN'in gündemine Melas'ın Going in Style için düzenlenen basın toplantısına katılmasının ardından girdi.

Melas'ın iddiasına göre aktör o dönemde altı aylık hamile olan kendisinin elini sıktıktan sonra "Keşke orada olsaydım," ve "Olgunlaşmışsın," gibi sözler sarf etti. Hatta bunların ilki basın toplantısında kameralara da yansıdı. Olayın ardından Melas, CNN'nin insan kaynaklarına ulaşıp durumu anlattı, şirket de konuyla ilgili Warner Bros.'a ulaştı. (CNN ve Warner Bros., Time Warner şirketine bağlılar.)

Warner Bros. basın toplantısındaki söylemlere tanık olan başkası olmadığına hükmedince Melas, filmin önüne geçmemek için konuyu daha fazla uzatmama kararı aldı. Ayrıca CNN'in haberine göre Freeman'la ilgili iddialar kendisinin yapım şirketi Revelations'ın bazı eski çalışanlarını da kapsıyor. Hatta şirketin yapımcılığını üstlendiği Madam Secretary'nin bir yazarı, kendi aralarında aktörün #MeToo akımından etkilenecek bir sonraki kişi olabileceğini hakkında yorumda bulunduklarını ekledi.

Freeman ise haberin ardından yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

"Beni tanıyan ya da benimle çalışan herkes birisini kasıtlı olarak gücendirmeyeceğimi veya bilerek rahatsız etmeyeceğimi bilir. Rahatsız veya kabalık yaptığımı hissedenlerden özür diliyorum - amacım asla bu değildi."

Haberin ardından Vancouver'da hizmet veren taşıma şirketi TransLink, araçlardaki duyurularında artık Freeman'ın sesini kullanmayacaklarını açıkladı.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER