Westworld'ün yaratıcıları ilk sezonun ardından merak edilen soruları cevaplandırdı

Westworld'ün yaratıcıları ilk sezonun ardından merak edilen soruları cevaplandırdı

Westworld ilk sezonunu Pazar gecesi yayınladığı bölümle kapatırken önemli sorulara cevap verdi ama bazı yeni sorular da doğurdu. Dizinin yapımcıları Jonathan Nolan ve Lisa Joy, Entertainment Weekly'ye konuk olarak sezon finalinin ardından bir röportaj verdi.

Entertainment Weekly: Anthony Hopkins ile yaptığımız konuşmadan kontratının bir sezonluk olduğu izlenimini almıştım. Birçok kişi ise onun geri döneceğini düşünüyor. İkinci sezonda olup olmayacağını söyleyebilir misiniz?

Jonathan Nolan: Anthony Hopkins ile harika bir sezon geçirdiğimiz için çok şanslıyız. Onunla çalışmayı sevdik. Çalıştığım diğer projelere göre ölüm ve dirilme konusunda daha gelişmiş bir kural kitabımız var. O yüzden şunu söyleyeyim: Hiçbir şey farz etmeyin.

Gelecek sezon için kesinlikle dönmeyeceğini söyleyebileceğiniz birisi var mı?

Nolan: Yine söyleyeyim, bu dizide insanları şaşırtmayı seviyorum, onlarla oynamayı da. Şovu zamanda ileri ve geri gidebileceğimiz şekilde kurduk. Konuklar gerçeği ve hatıraları ayıramıyorlar. Karakterlerin bazılarını her zaman ziyaret etme imkanımız var.

Bir süre önce yaptığımız kısa konuşmada izleyicilerin parkın nerede olduğunu sezon bittiğinde bilip bilemeyeceğinden bahsetmiştik. Jonathan sen bilebileceklerinden bahsetmiştin, Lisa da hayır demişti. Maeve sayesinde bir adayı işaret eden 'ana kara' (mainland) kelimesi kullanıldı. Ayrıca bu sabah Delos isminde bir Yunan tanrısı olduğunu da öğrendim. Şu noktada parkın bir adada olduğunu düşünebilir miyiz?

Nolan: Anahtar asla Lisa ile zıt fikre sahip olmamakta. Daima Lisa'nın haklı olduğunu farz edin. Dünyanın en büyük gizemini bunun üzerine kurmak istemiyoruz, Çünkü eş derecede veya daha önemli olarak ilgilendiğimiz karakter soruları var. Ama bence başlangıçtan beri oluşturduğumuz kural izleyicinin de konuklar kadar bildiği. Dünya görüşümüz onların bildikleriyle sınırlı. Nerede olduklarını henüz bilmiyorlar. Finalde ipucu verdik ama onlar bilmedikçe izleyicilerin de bilmesi adil durmuyor.

İpucu vermekten bahsetmişken, bir an için Samurai World'ü görmek hoşuma gitti. Belki de Shogun World veya Sensei World'tü? Bu konuda bir şeyler söyleyebilir misiniz? Ayrıca Maeve''in kızının yerini öğrendiği notta 'Park 1' yazıyordu.

Joy: Diğer dünyalar olduğunun ipuçlarını kesinlikle veriyoruz. Kaç tane daha dünya var ve bu diğer dünyaların doğası neler, bunları ikinci sezonda keşfetmeye başlayacağız. Ama o samuray sahnelerini çekmesi kesinlikle eğlenceliydi.

Nolan: Mükemmeldi. Sürekli bize sorulan şey "Roma dünyası ve Orta Çağ dünyası da var mı?" Buna hayır diyemiyoruz, çünkü biraz farklı bir yola sapmak istedik. Bu Samurai-Shogun dünyasının bizim için Western'e çok belli bir bağlantısı var. Benim favori filmlerinden bazıları The Seven Samurai ve The Magnificent Seven. Dünyanın en büyük türü Western olduğu zamanlarda Japonya'da Western ve samuray filmleri arasındaki ilişki gayet iyiydi. Buna karşı koyamadık.

S kesinlikle 'samurai' veya 'shogun' için mi?

Nolan Bunlar iyi tahminler.

Bu 'SW' dünyasını da Dr. Ford mu yönetiyordu?

Nolan Westworld için kurduğumuz şeylerden birisi onun ilk park olduğuydu. Diğer parkların devamı olduğunu farz edebilirsiniz. Disney dünyasında Anaheim ile başlayıp gelişiyorsunuz. O nedenle evet, gördüğümüz her şeyin üzerinde Ford'un büyük kontrolü olduğunu söyleyebiliriz.

Elsie (Shannon Woodward) ve Stubbs (Luke Hemsworth) hakkında da sormak zorundayım. Elsie'nin ortalıkta olmamasının ekran dışı bir nedeni varmış gibi hissettirdi veya final bölümlerinde onunla ne yapacağınızı bilmiyormuşsunuz gibi. Stubbs'a gelirsek, finalde tanımadığımız kişilerden oluşan bir müdehale ekibi yerine onun yönettiği bir ekip görebilirdik diye düşünüyorum. İkilinin dizide olmamasının nedeni neydi?

Nolan: Shannon ve Luke ile çalışmayı seviyoruz.

Joy: Onların hikayesini nerede tamamlayacağımız konusunda erken canlandırmalarımız vardı. Nasılını söyleyemem - sadece onları bağladığımızı söyleyebilirim.

Nolan: Bağlamak demeyelim. Onları belirsiz bir geleceğin içine aldık.

Joy: Onlara ne olduğunu açıklığa kavuşturacağız. Nereye gittiğini biliyoruz.

Nolan: İki oyuncuyu da seviyoruz. Ayrıca amacımız büyük gizemler ve belirsizlik değildi. Önemli bir hikaye anlatmak istedik ama her soruya cevap vermek de istemedik.

Fanların finalde kaçırdığı bir şey var mı?

Nolan: Bu diziyi hazırlamanın tatmin edici taraflarından birisi izleyicinin içine çok girmiş olması. Belli bir kısmı bazen hayal kırıklığına uğruyor. Kurduğumuz her şeyi detaylarıyla -özellikle Reddit'tekiler- yakalıyorlar. Birçoğu diziyle bağlantılı olan güzel teoriler üretiyorlar. Özellikle Pazartesi sabahları insanlar sonunu getirip başarıya ulaşmaya çabalıyorlar. Bu oldukça sevindirici.

Joy: Yorum okumadığım için ne dediklerini bilmiyorum.

İkinci sezonla ilgili şu an paylaşmak istediğiniz bir şey var mı?

Nolan: Hayır (gülüyor).

Joy: Düşünüyorum.

Nolan: İlk sezonun konukların içinde bulundukları durumun farkına varmaları üzerine olacağını konuşmuktuk. Keşfedilecek çok şey kaldı.

Joy: Konuklar kendi seslerini duydular ve kim olduklarının farkına vardılar. Şimdi keşfedeceğimiz şey hangi seçimleri yapacak olmaları. Kimliğin düzenli olarak değiştiği bir durum var. Şiddetin içine battılar. Bu şiddet olayları sezonun sonunda şiddetli bir sona neden oldu. Bundan sonrasının nasıl olacağını göreceğiz.

İlk sezonda birçok zekice yerleştirilmiş gizem vardı ve sonunda birçok açıklamaya veya gerçeğe yönlendirdi. Bir grup karakterin ve parkın tarihi kuruldu. Bundan sonrasında ikinci sezon sorular bakımından daha az gizemli mi yoksa ilki gibi puzzle kutusu misali mi olacak?

Nolan: Her şeyin bir puzzle olması bizim odak noktamız asla olmadı. Durumları özel olan konuklarımızın olması bizim için özel bir fırsattı. Onlar bizim gibi yaşlanmıyor. Hatıraları ve şimdiki zaman arasındaki farkı ayıracak kadar donanımlı değiller. Dizi insanlarla ilgili değil, algısı ve anlayışı bizimkinden farklı olan yaratıklar üzerine. Hikayenin gidişatı izleyicinin kendisini hikayenin içinde derin bir şekilde bulmasını sağladı. Sezonlar devam ettikçe izleyici umuyorum ki konuklarımız ve dünyayı nasıl anladıkları konusunda daha fazla bağlantı bulacaklar. Herkes için değil ama bu, Lisa ve benim sevdiğimiz türden bir anlatım. Bu tarzda bir hikaye anlatımı bakımından hevesiminizin devam etmesini istiyoruz.

Çeviri: Aytaç Kara

Kaynak: Entertainment Weekly

ETİKETLER :

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER