The Great British Bake Off programı Channel 4'a transfer oldu

The Great British Bake Off programı Channel 4'a transfer oldu
BBC One'ın yayılandığı İngiltere'nin en çok izlenen programı  The Great British Bake Off Channel 4'a transfer oldu.

2010'da ilk sezonuyla BBC Two'da ekrana gelen aşçılık yarışması, yıllar içerisinde reytingini sürekli artırarak ülkenin en çok izlenen programı yapımı haline gelmişti. Hatta 4. sezonundan sonra BBC One'da yayınlanmaya da başlamıştı ve Ağustos sonunda 10 bölüm sürecek olan yeni sezonuyla bir kez daha ekranlara dönmüştü.

İşte yapımın yeni sezonu için devam eden teklif savaşlarında Channel 4 BBC'nin üstüne çıktı ve yapımı transfer etmiş oldu. BBC'den yapılan açıklamaya göre dizinin yapım şirketi 25 milyon sterlinden aşağı teklifleri değerlendirmek istemezken BBC'nin teklifi 15 milyon sterlin olmuş. Kanal da reklamsız televizyonculuk sunan bir devlet kanalı olan belirli bir kapasitelerinin olduğını belirtmiş.

Bu transferle birlikte yapım aslında bir devlet kanalı olan BBC One'dan bir diğer devlet kanalı olan Channel 4'a transfer olmuş oldu. İki kanalın arasındaki fark ise BBC'nin zorunlu lisans ücretleri üzerinden giderlerini karşılayarak reklamsız bir yayın sunması, Channel 4'un ise giderlerini reklam üzerinden karşılayan bir kanal olması.

Yalnız bu transfer nedeniyle program başladığından beri sunuculuğu yapan ve başarıda önemli bir payları olduğu düşünülen ikili Sue Perkins ve Mel Giedroyc programa yeni sezonunda devam etmeyerek ayrılacaklarını açıkladılar. İkili yaptıkları ortak açıklamada, programın ilk sezondan beri yuvası olan,  henüz pek poüler değilken bile arka çıkan ve oldukça mutlu oldukları yer olan BBC'de kalmasının taraftarı olduklarını, ama bu gerçekleşmediği için devam etmek istmediklerini belirttiler.

Yapılan açıklamaya göre Channel 4'da gelecek yıl yayınlanacak yeni sezon ünlülerden oluşan özel bir sezon olacak.

The Great British Bake Off'un 2014'te Ver Fırına isimli uyarlaması yapılmış ve TV8'de yayınlanan programda Burcu Esmersoy sunuculuk, Arda Türkmen ve Emel Başdoğan jürilik yapmıştı.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER