“Büyük Sürgün Kafkasya” TRT1'de başlıyor!

“Büyük Sürgün Kafkasya” TRT1'de başlıyor!

314 film yapım tarafından, TRT1 için hazırlanan “Büyük Sürgün Kafkasya” adlı 4 bölümlük mini dizi, 1944 yılında Stalin’in emriyle sürgün edilen Ahıska Türkleri'nin trajik hikayesini anlatıyor.

1944 Kasım’ında yaşadıkları topraklardan koparılarak, sürgün edilen binlerce insanın, sahipsiz, unutulmuş bir halkın, yürek burkan hikayesini anlatan dizi TRT1 ekranlarında seyirciyle buluşacak.

Fırat Sunel’in, “Salkım Söğütlerin Gölgesinde” ve Gürsel Balcı’nın “Sınırdaki Sır” adlı romanlarından serbest olarak uyarlanan dizinin senaryosu Ali Can Yaraş ve Özge Efendioğlu tarafından kaleme alındı.

Çekimleri yerli ve yabancı ekiplerin ortak çalışmasıyla Makedonya’da gerçekleşen projenin yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin üstlendi.

Yerli ve yabancı pek çok başarılı oyuncunun rol aldığı mini dizide, Melis Birkan, Nilüfer Açıkalın, Tolga Sarıtaş, Elif Atakan, Luran Ahmedi, Elyesa Kaso Ve Stefan Sterjovski gibi isimler de yer alıyor.

Yapımcılığını, 314 film’den, Ali Can Yaraş, Özge Efendioğlu ve Kürşat Atlıoğlu’nun üstlendiği dizi, tarihin gerçek bir kesitinden, yaşanmış hikayelerden yola çıkıyor. Ön planda, güçlü bir aşk hikayesi anlatılırken, arka planda ise tarihin sisli gölgeleri arasında yitip giden bir halkın, trajik hikayesi dikkat çekiyor.  

Büyük Sürgün Kafkasya” 1444’ te yaşanmış gerçek bir dram, Ahıska Türkleri'nin ölüm yolculuğu..Unutulmuş bir halkın sürgün hikayesi… 15 Aralık'ta TRT1’de…

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER