Damla Sönmez: Arya, ayaklarının üzerinde duran güçlü bir kadın!

Damla Sönmez: Arya, ayaklarının üzerinde duran güçlü bir kadın!
Oyunculuğa adım attığı günden beri varlığını çok güçlü hissettiren, özellikle Altın Portakal, Adana Film Festivali gibi prestijli törenlerde ödüller alan,  alternatif işlerin peşinden giden ve hayattaki tutkularından hiç vazgeçmeyen yetenekli oyuncu Damla Sönmez ile konuştuk.  Blu Tv'de yayınlanan Saygı 2’de güçlü ve deli dolu bir savcı karakterine hayat veren Sönmez, Arya için “Kendi bildiği şekilde, gücünün sonuna kadar, idealini korumaya hazır” diyor. Kendi gibi çok yönlü, kadınlığını koruyan, kendi zaferlerini kovalayan...


 
• Saygı projesi ülkemizde çok sık görülmeyen bir anti-kahraman hikayesi. İlk sezonu izlemiş miydin?
İlk sezonu izleyip cesur olması sebebiyle çok sevmiştim. Çukur dizisi sezon finali yaptıktan sonra teklif geldiğinde çok heyecanlandım. Çok severek çalıştık.
 
• Saygı2'ye dair seni heyecanlandıran, rolü istemene sebep olan şey neydi?
Her şeyden önce diziyi seviyorum ve Arya karakterini de çok sevdim. Ayakları üzerinde duran güçlü bir kadın. Ercüment’in yaşanmışlıklarla katılaşmış kalbini yumuşatabilecek kadar da uçucu ve eğlenceli. O kalbi gerçekten yumuşatabilecek mi sezon sonunda göreceğiz.
 
• Saygı'nın ilk sezonunu izlemiş birini Saygı2'de neler bekliyor? Yeni sezonda farklı olan neler var?
Yeni karakterler, yeni hikayeler… Ercüment’in “tedavi” yöntemi nasıl sonuçlara yol açmış, “iyileştirdiği hastalar” hayatlarına nasıl devam ediyor ya da edemiyor bunları göreceğiz.


 
• Herkesin kendi adaletini sağladığı ve hukuk sisteminin etik anlayışı ile bağdaşmayan fikirlerle hareket eden kahramanlar arasında, kurallara bağlı bir savcıyı temsil etmek nasıldı? Güçlü bir his mi, yoksa tersine çok fazla sınırı olduğu için biraz çaresiz mi hissettiriyor?
Arya güçlü ve bildiğinden vazgeçmeyen bir kadın. Aksiyonlarının sonucunda da başına gelenleri kabul etmeye hazır bir kadın. Hikayenin genel itibariyle karanlık bir evrenin içinde olması sebebiyle çaresiz hissettirdiği anlar oldu. Hikayemizde daha çok eğlenenler sınırlarını esnetebilenler.
 
• Bize görünen Arya karakteri savcı olmasının ağırlığının yanı sıra çok yetenekli ve deli dolu bir kadın. Zaafları ve güçlü yönleri ile bir dizi karakteri gibi değil de, çok gerçek bir insan. Sen en çok nesini sevdin?
Tam olarak ben de bu yüzden seviyorum Arya’yı. Çok yönlü bir karakter. O erkek dünyanın içinde kadınlığını kaybedip erkekleşmemiş. Kendi bildiği şekilde, gücünün sonuna kadar, idealini korumaya hazır. Aşık olmaktan korkmuyor. Travmalarını sanatla sakinleştirmiş. Yalnız ama güçlü bir karakter.
 
• Damla Sönmez olarak Arya olmakta zorlandığın anlar oldu mu?
Haklı olduğunu bilip o hakkı alamamasının canımı sıktığı anlar oldu. Daha fazla anlatıp spoiler vermeyeyim.


 
• Senin için Arya karakterinin bir mesajı var mıydı? Örneğin erkek adalet sistemi içerisinde dik durmaya çalışan, gerçek bir kadın olması, adalet sisteminin açmazları ile boğuşması gibi şeyler...
Söylediği bir şey var Arya’nın, “Bu ülkede hala işini dürüstçe yapmaya çalışan insanlar var.” Arya’nın mesajı bu.
 
• Kişisel alanında hiç tanıdığını düşündüğün kişinin bambaşka biri olduğunu öğrenip sarsıldın mı? Böyle bir durum gerçekleşmiş olsa diyelim, Damla o öfkeyle nasıl baş eder?
Anlamaya çalışıyorum. Hepimizin farklı yönleri var. Farklı tetiklenmelerle o farklı yönler çıkabiliyor ortaya. Tam olarak böyle bir olay çok şükür yaşamadım.
 
• Son olarak, Arya'dan ilham alan seyircilerinize ve sevenlerinize ne söylemek istersin?
İdealinizin peşinden gidin. Kalbinizi karartmayın. Hayatta iyi insanlar, görevini hakkaniyetle yapmaya çalışan insanlar da var. Ve olduğunuz gibi olun. Kalıplara girmeyin.
 
• Yakında Show Tv'de Aziz dizisi başlıyor. Dönem hikayesi. Oradaki karakterden kısaca bahseder misiniz?
Dilruba, Aziz’in çocukluk aşkı. Aziz başına gelen bir olay sebebiyle uzaklara gitmek zorunda kalınca Aziz’in öldüğünü zannedip başka biriyle nişanlanıyor. Aziz döndüğünde, Aziz’i kanlı canlı karşısında bulunca yaptığı hatanın farkına varıyor ama göreceğiz hatadan dönebilecek mi dönemeyecek mi?BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER