RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Hayat Van Eck

RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Hayat Van Eck
RaniniTV röportajlarına başladığım dönem hangi oyuncuyla sohbet etsem Hakan Günday’ın ve de Daha’da kurduğu, gerçek yerine distopik olmasını dilediğim dünyanın havasını mutlaka solurduk. Halihazırda uzun zamandır okumak istediğim yazarlardan olduğu için Günday’ın Daha’sıyla 1.5 yıl önce yollarımız kesişti sonunda. Her satırında beni iyice kamburlaştırdı ve boğazımdaki yumruğu çığa dönüştürdü. Gaza yerine ben çığlık atmak, Ahad’ı Sineklerin Tanrısı’ndaki çocukların önüne yem olarak bırakmak istedim. Darbesini öyle sağlam indirmişti ki Onur Saylak’ın, Hakan Günday ve Doğu Yaşar Akal ile birlikte kolları sıvayarak Daha’yı beyazperde uyarlayacağını duyduğum an şafak sayar gibi filmi bekledim. Ve gün gelip de o 117 dakika sonlanarak ışıkların görünürde yandığı ama insanlık için tekrar tekrar söndüğü gün salondan, “Galiba ilk defa bir kitap uyarlaması, aslından daha sert” diyerek ayrıldım. Ahmet Mümtaz Taylan’ın Ahad portresine bence değinmeye bile gerek yok; öfke, saygı ve hayranlığı aynı anda hissettirdiğini söylesem herhalde yeterli olur. Harmin (Turgut Tunçalp) ve Dordor (Tankut Yıldız) ise gözümde kitaptaki betimlemelerin özel dikim vücut bulmuş halleri oldu. Ve Gaza… Nüfus kağıdındaki yaşıyla 180 derece ters orantılı hayat deneyimine sahip, kendi akvaryumu içinde diğer balıkları yemek zorunda kalırken her saniye boğulan Gaza rolündeki Hayat Van Eck, filmin en sarsıcı nokta atışlarından oldu. Her “Hadi baba bana bin vur, bir say” dediği an onun yerine ben hayatın kendisine, sisteme tekme atmak istedim.

Ay Yapım imzalı filmin galasının gerçekleştiği gün kendisinden çok heyecanıyla tanıştığıma mutlu olduğum Hayat Van Eck’i “daha” fazla anlatmayıp şunu diyeceğim; bu filmi ve de Hakan Günday’ın kaleminin bıraktığı izi ıskalamayın. O 36 seanstan birine denk gelerek hedefi tam 12’den vurun!1- Canlandırdığın karakteri özetleyecek beş anahtar kelime.
Derin, manyak, sıkıntılı, masum ve ruhsuz.

2- Daha’nın Gaza’sının tek bir özelliğine sahip olacaksın; hangisini seçerdin?
Zihinsel gücüne sahip olmayı seçerdim.

3- Daha’yı bir yemek, Gaza’yı da malzemelerden biri olarak düşünecek olursan; filmi hangi yemeğe benzetirsin ve karakterin olmasa hangi malzeme eksik olurdu?
Daha, atom; bizler de kesinlikle içindeki acı biberiz.

4- İlk audition’ını hatırlıyor musun; nasıl geçmişti?
İlk audition’ı değil de, hatırladığım en eskisi Daha filmi için girdiğim audition’dı. Üç veya dört tekrar almıştık. Tam olarak nasıl bir sahneyi canlandırdığımı kavrayamamıştım. Ajanstakilerin yardımları ve önerileriyle başardım.

5- Bugüne kadar sette yaptığın en komik hata nedir?
Daha, benim ilk oyunculuk deneyimim ve söz konusu çok mutlu bir film olmadığı için “komik” denebilecek bir hata aklıma gelmiyor.

6- Daha’da senin veya başka bir karakterin söylediği, en sevdiğin replik nedir?
“Kurt gibi geçireceksin hayata dişlerini, kurt gibi!”

7- Bir bölümlüğüne / sahneliğine Gaza’yı ekipten başkası canlandıracak. Kimi o rolde görmek isterdin? Aynı şekilde sen de başka bir karakteri oynayacaksın. Hangisini seçerdin? (Yaş, cinsiyet vb. etmenleri düşünmeden.)
Benim yerime filmde Ender karakterini canlandıran Salih (Alkan) oynasa ilgi çekici olabilirdi bence. Ben ise öksüren adamın dostu ve ona yardımcı olmaya çalışan adamı oynamak isterdim.

8- Ergenliğine döndük; sevdiğin bir ünlünün fotoğrafını tişörte bastıracaksın. Bu kim olurdu? (Yerli / yabancı fark etmez.)
Özgürlük, keyif ve müziğin insanı Bob Marley’i bastırırdım tişörtüme.
 
9- Karşında zaman makinesi var; hangi dönemde, hangi şehre ışınlanmak isterdin?
1960’lar, New York. Hippielerle bolca aktiviteye katılmak hoş olabilirdi.

10- Bugüne kadarki en büyük çılgınlığın nedir?
Bunu söyleyebilecek durumda değilim ne yazık ki; daha çok gencim (gülüyor.)

11- Hangi dizileri takip ediyorsun ve onları izlerken yanında yemesem olmaz dediğin abur cuburlar neler?
Pek dizi izleyen biri değilimdir; sadece Vikings’i takip ediyorum. Yanında patlamış mısır fena olmuyor.

12- Güne bir kitabın dünyasında başlayacaksın; öğlen bir dizinin, akşamı da bir filmin dünyasında geçireceksin. Hangilerini seçerdin?
Şimşek Hırsızı serisinin dünyasında güne başlar; oradan Vikings’e geçerim. Akşam da final Narnia’nın dünyasında olurdu.

13- Oyunculuğun en çekilir ve çekilmez yanları neler?
En çekilir yanı yaratıcılık ve kendimden farklı birisini canlandırmak. En çekilmez yanı ise her an neyle karşılaşacağını ve ne isteneceğini bilememek.

14- Kapitalizm, feminizm, sosyalizm, elitizm... Hadi, bunların yanına bir tane de siz yepyeni bir “-izm”li kavram ekleyin.
Relaxist olurdu.  

15- Bir sonraki oyuncuya sormam için senden bir soru rica etsem...
Seni en çok keyiflendiren şey nedir?
 
Bir önceki RaniniTV Ekspres 15 Soruda’nın konuğu Nejat Uygur’un sorusu:
Hollanda ile ilgili en sevdiğin şey nedir?
Bisiklet yolları. 

Röportaj: Cansu Uras
Fotoğraflar: Alper Kemal Özkorkmaz
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER