Balıkçının suya düşen planı..
Bir zaman makineniz var... İstemez miydiniz geçmişe gidip kahramanlarınızla buluşmak ve onlarla konuşmak... Mesela Beethoven’ın senfonilerine bayılıyorsunuz. Geçmişe gidip onu bulmaya çalışıyorsunuz ki aslında öyle biri hiç var olmamış. Ama elinizde senfoniler var, tarih nasıl devam edecek Beethoven’ın muhteşem müziği olmadan? Beethoven yerine siz o senfonileri yayımlatıyorsunuz, müzik herkese ulaşıyor ve tarih akışını bozmadan devam ediyor. Peki, kim yazdı o senfonileri?

“Before the Flood”ın başında Doktor dördüncü duvarı kırarak, yani biz izleyicilere direkt olarak hitap ederek açıkladı bu paradoksu. Literatürde bootstrap paradoksu veya ontolojik paradoks olarak bilinen bu paradoksta, geçmişteki bir olay gelecekteki bir olayın nedeniyken aynı zamanda gelecekteki olay da geçmiştekinin nedenidir. Tam bir başı ve sonu belli olmayan kısır döngü yani. Magpie Electronics marka, ki daha önce karşımıza “The Idiot’s Lantern”de ilk çıkmıştı bu marka, amplifikatörünü kullanarak gitarını taktı Doktor ve dizinin jeneriğine güzel bir rock havası getirdi. Kalıcı olur mu bilinmez ama beğenmedim desem yalan olur bu jeneriği. Bu arada amplifikatörün üzerinde de bir önceki bölümde Clara’nın bahsettiği “clockwork sincapı” görebilirsiniz.

Doktor’un bu ufak açıklamasını bir kenara not ettikten sonra hikayemize dönüyoruz. Hatırlayacak olursanız en son Doktor, Bennett ve O’Donnell madenin bulunduğu askeri antrenman alanında olayların başlangıcını araştırmak için geçmişe dönmekteyken Clara, Cass ve Lunn da madende kalmışlar ve bir anda kendilerini Doktor’un hayaletiyle karşı karşıya bulmuşlardı. Madenin 1980’lerdeki haline geri dönen Doktor ve ekibi, askerlerin Soğuk Savaş koşullarında olası bir Sovyet operasyonuna hazırlanmaları için tipik bir Rus köyüne benzetilmiş bir yerde buldular kendilerini. O’Donnell daha önce ordu istihbaratında çalışmıştı ve Doktor hakkında geniş bir bilgisi vardı. “The Minister of War” daha ortaya çıkmamıştı ona göre ve bu daha Doktor’un karşılaştığı bir olay değildi. Biz de bir kenara not ettik bu ismi bu sezon için.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER