Kavuşmak ödül mü yoksa ölüm mü?
Hayatın bir matematiği var, biz çoğu zaman anlamasak da. Bunlar bazen sürprizlerle çıkar karşımıza bazen zorluklarla. Bazen yolumuzu kolaylaştırır bazen yolunda giden ne varsa zorlaştırır. Bazen ona ulaşmak için çırpınır dururuz bazen bizi bulmasın diye köşe bucak saklanırız. Yaşadıklarımızdan bazıları varlığıyla zulmederken bize, bazıları yokluğuyla kül eder bizi. Kimi sınırlarımızı darmaduman ederken kimi sınırların içine hapseder. Hepsi ayrı ayrı sınar bizi, ayrı ayrı geçirir elekten geçer gibi. Memnun olsak da olmasak da bize sormaz. O hesap yapanlara bakmadan kendi hesabında akar. Ama ne yaşarsak yaşayalım asla yarı yolda bırakmaz. Tamamlanmamız için her defasında yeni fırsatlarla kapımızı tıklatmaktan hiç geri durmaz.
 
Ali Kemal savaş yıllarının kayıp çocuğu. Yokluğuyla ailesini yasa boğmuş, onları birbirinden koparmış, anneyi hayatın dışına atarken babayı kendi içine kapatmış, kardeşi ise hem anneden hem babadan mahrum bırakmış. Gerçek ailesi bunları yaşarken başka bir aile ise onu bağrına basmış. Bir gün bile başka bir ailenin çocuğu olduğunu düşünmeden onu kendilerine öz evlat yapmış. Bir aile yokluğuyla kavrulurken,  diğer aile savrulmasın diye ona sevgiyle kucak açmış. O ise ne kadar sevildiğini bilirse bilsin yine de oraya ait hissedememiş kendini ama savaşın verdiği karmaşa nedeniyle ailesine de ulaşamamış. Hep bir yanı kırık, hep bir yanı eksik kalmış. Ne terk edip gidebilmiş ne de tam anlamıyla yerleşebilmiş. Ne gerçek ailesini bulabilmiş ne de içinde büyüdüğü aileye kök salabilmiş.
 
 
 
Şimdi en olmadık bir zamanda yıllardır içini kemiren gerçeğe ulaşıyor Ali Kemal, hem de düşman bildiği insanların kendi ailesi olduğu gerçeğiyle beraber. Tam da canıyla bedel ödemek üzereyken, bu bedeli ödetmek isteyenin öz babası olduğunu duyuyor. Tıpkı ölüm fermanının imzalandığı genç adamın kendi öz evladı olduğunu duyan Vasilli gibi. Tabii ki kafalar ayrı karışıyor, işler ayrı karışıyor. Bir yanda yargılanmış ve infazına karar verilmiş Ali Kemal, diğer yanda onu yıllarca gönlündeki ateşle arayan gözü yaşlı Veronika. Bir yanda Ali Kemal’in düşman bildiği insanlar diğer yanda kanıyla canıyla ait olduğu yerin orası olduğunun ortaya çıkışı. Bir yanda vatanını işgal eden bir millet diğer yanda o millete mensup olduğunu öğrenmenin acı gerçeği. Ailesini bulduğuna mı sevinsin Ali Kemal yoksa kayıp olmanın daha iyi olduğunu mu düşünsün? Kendini mi inkar etsin yoksa bu gerçeğe mi boyun eğsin? Üzülmekle sevinmenin birbirini götürdüğü, kabul etmenin ağır bir yüke dönüştüğü, bir yangından daha büyük başka bir yangına düştüğü bir durumun ortasında, ölüm mü daha kolay Ali Kemal için yoksa bu gerçekle yüzleşerek yaşamak mı? Şimdi bambaşka bir sancılı süreç başlıyor onun için.
 
Sezon finalinde ortaya çıkacağını düşündüğümüz bu olay bana göre biraz daha çarpıcı işlenebilirdi. Çok daha etkili olabilirdi. Biraz sönük kaldı diye düşünüyorum ki dizimizin yüksek gerilim hattı olduğunu hatırladığımızda bana hak verenlerin çok olacağını tahmin ediyorum. İki ailenin arasında büyük bir köprü olacak bu sır biraz güme gitti sanki. Herkesin teker teker bu ana şahit olması çok daha güzel olurdu. Hepsi öğrenecekler elbette ama ilk andaki kadar etki yaratmayacaktır ki Veronika bile çok gelişigüzel öğrendi bu durumu bence. Nasıl bir sonla bu sezonu kapatacağız, bu haftadan sonra çok daha merak ediyorum. Gerçi Cevdet konusu açığa çıkmadan tekrar bağlandı ama bizi heyecan bağımlısı haline getiren dizimizin tıkanmaması için yeni açılımlar yapması gerektiği gün gibi ortada. Her bölüm sonu bambaşka ters köşelere gark olduğumuz dizimizde bakalım sezon finaline kadar nasıl sürprizlere gebe?
 
 
 
Şimdi bir müddet kabul etmeyecek Ali Kemal gerçeği. Ölüme giderken duyduğu için çok idrak edemedi diye düşünüyorum. Gerçi idrak ettiği kadarı bile ona yetti ve her fırsatta Yunan komutanı olmasını kaldıramadığı için “Sen benim babam değilsin” dediği Cevdet’i bile sahiplendi. Onun bile babasının Vasilli olmasından daha iyi olacağını düşündü. Şimdi içinde daha bir bölünecek Ali Kemal, daha bir parçalanacak. Türk olduğunu kanıtlamak için Kuvvacılar’a daha bir yardım edecek. Daha fazla ispat etmeye çalışacak asıl kimliğini ve milliyetini. Veronika yardım edecek ona. En çok da onun bayramı oldu bu sırrın açığa çıkması. Vasilli’ye kalsa açığa çıkmazdı zaten. Tamam Cevdet’ten yediği kazık boğazında dururken buna ne kadar inanabilirdi? Ama delile rağmen yine de işkence sandalyesine oturttu Ali Kemal’i. Adamın kalbi buz tutmuş. Askerlik ve savaş onun duygularını köreltmiş. Oğlunu kaybetmiş bir baba olduğu için değil de kendinden uzaklaşan karısını geri kazanmak umuduyla yaklaştı konuya. Gerçi Leon’a karşı da öyle Vasilli. Babadan çok komutan ona da. Adam her şeyini terk etmiş, kendini işinin içine hapsetmiş. Gerçek hayatta da çok vardır böyle insanlar. Kendi gerçekleriyle hesaplaşmak yerine, hem kendini hem de gerçekleri terk eder bazı insanlar. Böyle baş ederler acılarıyla. Yok sayarak ve kaçarak tutunurlar yaşama. Oysa ne tutundukları hayattır ne de onların yaptığı hayata tutunmaktır.
 
Veronika Cevdet’in ailesi için vereceği infaz emrinin onlarda açacağı yarayı çok güzel anlattı Vasilli’ye. Leon’un mutlu olmasını istiyor Veronika. Onun kalbinin sesine destek veriyor. Çünkü o da Leon gibi kalbiyle yaşayan bir insan. Acısıyla yaşadığı yaslı köşesinden bu tip olaylarla çıkıyor sadece. Savaşın yol açtığı yıkımlar da elinden geleni yapmaya çalışıyor. Daha önce Hilal’in affı için yazdığı gibi yeniden mektup yazıyor Venizelos’a. Kendince çırpınıyor bu insanların kurtuluşu için. Kendilerinin yaşadığı bir acıyı kocasının başkalarına yaşatmış olmasını aklı zaten bir türlü almıyor. Bu kadar yıldır hiçbir ize rastlamadığı halde oğlunun yaşadığı ümidine tutunarak nefes alan Veronika, ansızın oğluna kavuşuyor şimdi. İpin ucundaki bu genç adamın yasını tuttuğu evladı olduğunu duymakla kalmıyor, aynı anda yara izini görerek ikna oluyor. Yaşıyorsa da uzaklarda olacağını düşündüğü Dimitri’nin, birçok kere karşılaştığı Ali Kemal olduğunu anlamasıyla şaşkınlığa tutuluyor. Karşı taraflarda olsalar da aynı düşünceleri paylaştığı Azize’nin kaybolan çocuğuna annelik yaptığını öğrenerek daha bir minnet duyacak Veronika. Zaten sevdiği bu aileyle bambaşka bir konuda yan yana gelmekle onlara daha fazla uzatacak elini.

Yazı devam ediyor..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER