Allah dağına göre kar verir
Merhaba. Geçen hafta malumunuz Hafız’ın karnından çıkardıkları bomba patlamıştı. Kimseye bir şey olmayacağını tahmin etsek bile olayların nasıl gelişeceği soru işaretiydi. Öncelikle Bahar'ın bombayla yaşadığı öküzün trene sevdası sendromunu aşık akıllılık edip sona erdirdi. Hayır, elinde bomba var. Fırlatmak için neyi bekliyorsun Bahar’cığım? İlk kez böyle bir şey yaşadığını biliyorum ama ben senin telaşa kapılmanı beklerdim. Donup kalmanı değil… En azından elinde patlamadı. Peki, bu bombanın etkisi ne? Türü ne? Bütün tim ortalığı kaplayan dumandan mahvolmuşken Çolak ve adamları nasıl etkilenmedi? Çolak bir de içeri girip tuzak kurdu. Nefesine sağlık be Çolak!

Bahar’cığım üzülerek söylüyorum yanlış meslek seçmişsin. Ajan yakalamak sende, tuzak bozmak sende… Mafya, polis ve asker dizilerinin en bilinen klişelerinden olan tetiğe ip geçirip kapıya bağlama olayını bizim çıtı pıtı doktor kızımız çözdü. Üstüne ortamda askerler varken ipi neşterle kesen yine Bahar oldu. Bari askeri tabip falan olsaydın.  

Hafız sonunda hastaneye götürüldü. Peki, niye direkt hastaneye gidilmedi? Adam ölsün diye özellikle uğraşsalar bu kadar olmaz. #direnhafız… Şaka bir yana, hastaneye doğrudan gidilmemesini saçma bulsam bile, Fatma'nın pişmanlığı ve Hafız’a söylediklerini izlemek keyifliydi. Gerçekten o pişmanlık duygusunu hissettim. Üstelik Fatma'nın Karabayır’da kalmasının yolu da açıldı ki bunu bir süredir bekliyorum. Hazır olun kadınlar tayfası tam sürat geliyor.

Yavuz’un hastaneye Hafız’ı görmeye gitmesi ve timin sürprizi çok güzeldi. Geçen hafta Alay Marşı, daha önce Dağlar Kışımış derken bizimkilerin şarkı, türkü söylemelerine alıştım. Devamını bekliyoruz efenim. :)

Başlığın sebebini bir türlü açıklamadım değil mi? Hemen anlatıyorum. “Allah dağına göre kar verirmiş” cümlesi Yavuz tarafından Bahar'a söylenmiş olsa bile bence Hafız ve Fatma için daha uygun olur. Önce çocuklarını kaybettiler (bizim görmediklerimiz ile beş oldu), Fatma boşanmak istedi, Hafız eşinin haklı olduğunu bildiğinden itiraz bile edemedi. Sonra Hafız vuruldu. Belki bocaladılar ama sonunda el ele kalkacaklar düştükleri yerden. Çünkü bütün yaşananlara dayanacak güçleri var. Malulen emekliliği Hafız elbette kabul etmez. Adam karısının yanında bile kalmadı. “Onlar orada ölmez ama ben burada aldığım her nefeste ölürüm.” demişti, hatırlarsınız. Kısa süreli bile ayrı kalamayan bir insanın bir de malulen emekli olmasını beklemek hayal olur zaten. Eminim bir aya filan kalmadan kalkar ayağa Hafız.İşkenceci Profesör korkudan bülbül gibi şakıdı. Bu sayede sığınmacıların durumunu öğrenen ekibimiz harekete geçti. Şimdi üç kişi gitmeleri saçma gelebilir. Ama şehir efsanesi gibi dolaşan bir şey vardır. (Takdir edersiniz askerliğimi yapmadığımdan bu durumdan emin değilim. :)) Özel kuvvet askerlerinin her birinin onlarca adama denk olduğu söylenir zaten. Bu gibi bir düşünce ile az sayıda gittiklerini umuyorum.

Ne yazık ki sığınmacıları kurtaramadılar. Kadının ölmediğini görünce yaşayacak herhalde diye düşünmüştüm. Belki onun üstünden insanların neler çektikleri işlenebilirdi. Ama sadece isim verecek kadar yaşadı. Senaryonun devamlılığı için gerekli bir hamleydi. Ama o insanları kamyonun arkasında görünce… Neyse hepiniz ne demek istediğimi anladınız sanırım. Fethi'nin çıldırdığı sahnenin ise hakkı verilmişti. Gerçekten tebrik ediyorum.

Diğer sığınmacıları kurtarmak için yaptıkları operasyonda Zafer geride kaldı. Bu ara askeri dizilerde kendini feda etme durumu sık tekrarlanmaya başladı gibi. Bir şey olmayacağına eminim ama nasıl çıkacak oradan onu da merak etmiyor değilim. Yaşlıları sırtlarına aldıkları sahneler etkileyiciydi. Sürekli olumsuz eleştiri yapmak istemiyorum. Ama tim bir yere nasıl gireceklerini ince ince düşünüyorken geri dönüş planlarına niye önem vermiyor? Hani tek kalsalar “Sonunu düşünen kahraman olamaz” mottosundan fazla etkilenmişler derdim. Ama yanlarında siviller varken bile geri dönüş planları yetersiz kalıyor.

Yavuz’un Bahar'ı teselli ettiği sahneler güzeldi. Bahar'ın hiçbir şey olmamış gibi davranmaması, doğal tepkiler vermesi hoşuma gitti. Doktor, asker, polis vb… Onlar da bir insan ve olaylardan etkilenmeleri çok normal aslında… Bahar hastanede Yavuz'a“İfade vereceğim” dedi. Yavuz o ifadenin neden verileceğini biliyor mu? Yok, biliyorsa ve bu kadar sakinse bravo vallahi… Bahar ve hepimizin merak ettiği husus Yavuz’un anne babasına ne oldu? Annesi gerçekten ölmüş hem de 2014 yılında. Gülümser Karasu… Benim tahminin Gülümser Hanım'ı eşi öldürdü. Zamanı gelince doğru cevabı alacağız, merakla bekliyoruz. Yavuz Bahar konusunda daldan dala atlamışım. Konuşmaları öyle olunca yazı da böyle oldu haliyle. :)

Yazı devam ediyor...
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER