Fatih Akın ve Diane Kruger, Amrum filminde yeniden bir araya geliyor

Fatih Akın ve Diane Kruger, Amrum filminde yeniden bir araya geliyor
Getty Images
Fatih Akın ve Diane Kruger, Amrum filminde yeniden bir araya geliyor.

Kruger'a 2017'de Cannes'da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran In the Fade'de birlikte çalışan ikilinin yeni filminin çekimleri bugün Hamburg'da başladı.

Alman dönem draması Amrum, 1945 başlarında, İkinci Dünya Savaşı'nın son günlerinde, Kuzey Almanya'nın kırsal kesimindeki Amrum Adası'nda küçük bir köyde yaşayan bir aileyi konu alıyor. Hikaye, Akın'ın In the Fade filminin ortak senaristi, Alman yazar ve yönetmen Hark Bohm'un çocukluk anılarına dayanıyor. Bohm başlangıçta filmi kendisi yönetmeyi planlamış, daha sonra dizginleri senaryosunu birlikte yazdığı Akın'a devretmişti.

Film, 12 yaşındaki Nanning (Jasper Billerbeck) ve en iyi arkadaşı Hermann'ın (Kian Köppke) reşit olma hikâyesini anlatıyor. Laura Tonke (When Will It Be Again Like It Never Was Before) Nanning'in annesi Hille Hagener'i canlandırıyor. Kruger ise bir çiftçinin karısı olan Tessa Bendixen'e hayat veriyor. Matthias Schweighöfer (Oppenheimer), Detlev Buck (Same Same But Different) ve Lars Jessen de kadroda yer alırken, Bohm "deniz kenarındaki yaşlı adam" olarak yardımcı bir rol oynuyor.

Akın, "Bir Hark Bohm filmi olarak başlayan Amrum, şimdi benim on ikinci uzun metrajlı filmim ve olağanüstü bir görevim oldu. Amrum, İkinci Dünya Savaşı'nın son haftasında ailesinin karanlık sırrını her gün biraz daha açığa çıkaran genç Nanning'in, cennetten kovulana kadar süren yolculuğunu anlatıyor," dedi.

Akın'ın Bombero International şirketi filmin yapımcılığını Warner Bros. Germany ve Rialto Film ile birlikte üstleniyor. Warners, filmi önümüzdeki Eylül ayında Alman sinemalarında gösterime sokacak. Beta Cinema filmin uluslararası satış haklarını aldı ve Amrum'u önümüzdeki ay Cannes Film Pazarı'nda alıcılarla buluşturacak. Kruger, bu yıl Cannes'a David Cronenberg'in korku gerilim filmi The Shrouds'la da dahil olacak.

Akın, 2004 yılında Duvara Karşı ile Berlin'de Altın Ayı ödülünü kazandı ve Yaşamın Kıyısında (The (2007) ile Cannes'da en iyi senaryo ödülünü aldı. Filmografisinde Almanya'da gişe rekorları kıran Soul Kitchen (2009) ve Rheingold (2022) da yer alıyor.

Kruger ve Akın, Alman sinema efsanesi Marlene Dietrich'in hayatını konu alan bir mini dizi projesi üzerinde de birlikte çalışmaya başlamışlardı. Dizi projesi Ekim 2022'de duyuruldu.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER