Murder is Easy: Zehri Kim Verdi?

Murder is Easy: Zehri Kim Verdi?
2023'ü kapatmamıza az bir zaman kala bir Agatha Christie uyarlamasıyla daha buluştuk. 15 Eylül'de vizyona giren A Haunting in Venice filmini bu sefer BBC dizisi Murder is Easy takip etti.

A Haunting in Venice, Christie'nin Elmayı Yılan Isırdı ya da yeni basılan ismiyle Cadılar Bayramı Cinayeti'nin uyarlaması bir yapım. Murder is Easy ise Zehri Kim Verdi romanından uyarlandı. İki bölümlük mini dizi 27-28 Aralık tarihlerinde yayınlandı. 

Senaryosunu Sian Ejiwunmi-Le Berre kaleme aldı, bölümleri Meenu Gaur (World on Fire) yönetti. Önceki BBC uyarlamalarını da ekrana taşıyan Mammoth Screen ve Agatha Christie Ltd. ortak yapımını üstlendiler. Zengin kadrosunda David Jonsson, Sinead Matthews, Penelope Wilson, Tom Riley, Morfydd Clark, Jon Pointing, Tamzin Outhwaite, Matthew Baynton, Mark Bonnar, Nimra Bucha, Douglas Henshall ve Phoebe Licorish gibi oyuncular yer alıyor.

Kitabın Konusu:

Kendi halinde bir köy olan Wychwood’da Miss Pinkerton çeşitli iddialarda bulunmaktadır. Ona göre sessiz ve kendi halindeki bu köyde iki cinayet işlenecektir, üstelik kurbanlardan biri de köyün doktorudur. Kadının kehanetlerine inanmayan Luke Fitzwilliam, söylenenleri oldukça saçma bulur. Ancak kısa bir süre sonra Miss Pinkerton’un trafik kazasına kurban gitmesi ve hemen ardından The Times gazetesinde çıkan Dr. Humbleby’ın beklenmedik ölüm haberi, Luke Fitzwilliam’ı oldukça endişelendirir. Acaba şimdi sırada kim vardır?Agatha Christie uyarlamalarını olabildiğince takip eden birisi olarak Murder is Easy'yi de izledim.

Kitaba aşina olanlar varsa farkındadır muhtemelen, romanın ana karakteri Luke Fitzwilliam siyahi değildir. Gerçi Agatha Christie kitaplarında, dönemin şartlarına uygun olarak da yazıldıklarından, önemli karakterlerin siyahi olduğuna denk geldiğimiz söylenemez, bu da başka bir mesele...

Uyarlama sırasında ırk değişimi olmuş ve karakter, David Jonsson'a emanet edilmiş. Yeri geldi mi ırkçılık da hikâyenin bir noktası olarak kendine yer buluyor. Dizinin IMDb puanındaki (5,5) düşüklüğün göze çarpan bir sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum açıkçası. Böyle noktalar kimilerince "woke" muamelesi görebiliyor...

Murder is Easy, romanı hatırlayabildiğim kadarıyla sadık denebilecek bir uyarlama. Hepi topu iki bölüm olduğundan kendilerinden bir şey katmalarına pek gerek kalmamış. Özet gibi de olmamış elbette, düzgün bir kurguyla kotarıp ekrana aktarmışlar.

Fitzwilliam ve Bridget karakterlerini çift olarak yakıştırdığımı söyleyemem, yalan olmasın. Tom Riley sevdiğim bir oyuncudur, buradaki Lord Whitfield karakteri de kendisine yakışmış. Dizinin eğlence unsurlarından sayılır. Sinead Matthews, Penelope Wilson, Morfydd Clark ve Jon Pointing gibi diğer yapımlardan göz aşinalığımın olduğu oyuncuların yer alması da yine bonus oldu. BBC/Christie dizilerinin kadro detayı genel olarak hoşuma gidiyor zaten (bir And Then There Were None olmasalar da).Böyle böyle bir uyarlamanın daha sonuna geldik/geliyoruz. Genel çapta bakarsak klasik bir polisiye esasında. BBC özelinde daha iyi denebilecek Christie uyarlamaları sayabiliriz dolayısıyla. Ama bu diziden de memnun kaldım kendi adıma. Bir sonraki BBC uyarlamasıyla da yakında görüşmek dileğiyle...

Kim yaptı tipi polisiye hikâyelere ilgisi olanlara, dahası Agatha Christie severlere tavsiye denebilecek bir yapım.

** Hercule Poirot ya da Miss Jane Marple hikâyesi olmayan Zehri Kim Verdi, daha önce Marple hikayesi gibi de uyarlandı ve Agatha Christie’s Marple dizisinin 4. sezon 2. bölümünde ekrana geldi. Kadrosunda Benedict Cumberbatch ve Russell Tovey de bulunuyor.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER