Merve Dizdar, Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı!

Merve Dizdar, Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı!
Cannes Film Festivali'nden güzel haber geldi.

Nuri Bilge Ceylan imzalı Kuru Otlar Üstüne'nin başrol oyuncularından Merve Dizdar, bu akşam düzenlenen ödül töreninde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Ödülü jüri üyelerinden Brie Larson ve Rungano Nyoni açıkladı. Dizdar, böylece Altın Palmiye kazanan ilk kadın oyuncumuz oldu. Teşekkür konuşmasında ödülünü umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlere ve Türkiye'de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara adadı.

Gecede en büyük ödül Altın Palmiye'yi Justine Triet'in "Anatomy of a Fall" adlı filmi aldı ve Triet, Palmiye'yi alan tarihteki üçüncü kadın yönetmen oldu.

Festivalin yarışma filmlerinden birisi olan ve dünya prömiyerini Cannes'da yapan Kuru Otlar Üstüne, İstanbul’a atanmayı beklerken Anadolu’nun kuytusunda yer alan bir köye atanmış ve hizmetinin dördüncü yılını bitiren öğretmen Samet’in hikayesini konu alıyor. Samet ve meslektaşı Kenan, iki kız tarafından tacizle suçlanınca Samet kendisini durumdan kurtarmaya çalışıyor.

Filmin senaryosunu Nuri Bilge Ceylan ve Ebru Ceylan kaleme alırken kadroda Musab Ekici, Deniz Celiloğlu ve Ece Bağcı da yer alıyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER