Disney'in yeni animasyon filmi Strange World Türkiye'de vizyona girmeyecek

Disney'in yeni animasyon filmi Strange World Türkiye'de vizyona girmeyecek
Disney'in yeni animasyon filmi Strange World Türkiye'de vizyona girmeyecek.

23 Kasım'da birçok ülkede izleyiciyle buluşması beklenen film için Disney'den yeni bir hamle geldi. Deadline'ın haberine göre şirket, filmi 20 ülkeden gönüllü olarak çekerek vizyona sokmama kararı aldı. Bu ülkelerin arasında Çin, Malezya, Pakistan, Endonezya, Türkiye, Vietnam, Orta Doğu'nun tamamı, Batı Afrika (Tanzanya, Uganda, Kenya), Batı Afrika (Nijerya, Gana), Maldivler, Nepal ve Bangladeş bulunuyor. Kararın gerekçesi ise LGBTQ+ içeriklerinin büyük ihtimalle bu yerlerde çıkarılmasının istenecek olması.

Film, birbirinden farklı ve bu farklılıkları en önemli görevlerinden birini alt üst etme tehlikesiyle karşı karşıya kalan efsanevi kâşif aile Clade’lerin atıldıkları maceraları ele alıyor. Filmdeki Ethan karakterinin ise bir başka erkekten hoşlandığı görülüyor ve önemli olarak görülen kısmın çıkarılması hikayeyi etkileyeceği için Disney, sorun yaşayabileceği bölgelere gitmeme kararı aldı.

Disney adına açıklama yapan bir sözcü ise "Hizmet verdiğimiz ülkelerde hikayelerimizi onları yarattığımız gibi, orijinal formlarında paylaşmaya çalışıyoruz. Eğer yasal ya da diğer sebeplerden düzenleme yapacaksak mümkün olduğunca sınırlı şekilde olacak. Hikaye anlatımını etkileyeceğine inandığımız bir düzenleme yapmayacağız. Bu koşulda içeriği o pazarda dağıtmayacağız," dedi.

Box Office Türkiye'de Strange World filminin "Tuhaf Dünya" adıyla 30 Aralık 2022'de vizyona gireceği görülüyor. Ancak benzer bir durum Lightyear (Işık Yılı) filminde de yaşanmıştı. 15-17 Haziran aralığında birçok ülkede vizyona giren filmin 2 Eylül'de Türkiye'de vizyona girmesi bekleniyordu. Ancak Disney hem filmi vizyona sokmadı hem de Ağustos ayında diğer ülkelerin aksine Disney+'a eklenmedi.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER