K-POP Türkiye – Bir Z Kuşağı Dalgası: Önyargılar, danslar ve gerçekler

K-POP Türkiye – Bir Z Kuşağı Dalgası: Önyargılar, danslar ve gerçekler
Son zamanlar izlediğim en iyi yapımlardan biri olan ve GAIN platformunda yer alan K-POP Türkiye – Bir Z Kuşağı Dalgası belgeselinden bahsederken biraz da dertleşelim istiyorum. Çünkü bu aralar buna çok ihtiyacım var.

Uzun süredir, titiz bir çalışma ile hazırlanan belgesel bu K-Pop ne ola ki diye merak edenlerin meraklarına ışık tutarken; Kore kültürüne ilgili uyanları, “akıllarınca” suç olmayan hareketlerle “suçlayan” tayfaya cevap niteliğinde. Yemeğinden, kültürüne, dansından, diline kadar her konunun, konunun hem saha içinde hem de saha dışında muhatapları ile yapılmış bir belgesel çalışması.

Gençler var mesela… Neden K-Pop sorusuna çok net cevap vermişler. Onları K-Pop dinlemeye yönelten, K-Pop ile tanıştıran nedenleri sıralamışlar. İçeriği izlemeniz için spoiler vermeyeceğim ama bir dinleseniz, o kadar hak vereceksiniz ki! 80’lerde, 90’larda çocuk olan bizler, hiç mi Mariah Carey dinlemedik, hiç mi Eminem’in adını duymadık, hiç mi Küçük Ev izlemedik? Çünkü o zaman bu zıkkım internet yoktu ve ulaşabileceğimiz en fazla içerik bunlardı. 90’lar başlayan Hallyu akımı 2000’lerin ortasından sonra internetin de yaygınlaşmasıyla çeşitli aşamalarla bugüne geldi. Bunu insanları küçük düşürmeye çalışırcasına, onların üzerine baskı kuracak kadar ezmeye kimsenin hakkı yok. Bi’ rahat bırakın herkesi. Herkesin aklı var, fikri var.

Diğer yandan akademisyenler, Hallyu’yu biraz daha sosyokültürel ve ekonomik çerçevede ele almışlar. Mutlaka dinlenmesi gerek. Çünkü Hallyu, her öğesiyle, her oyuncusuyla gerçek bir bütün.

Bu belgesel ile aslında şunu da görüyorsunuz. K-Pop ve K-drama dediğimiz hadise yediden yetmişe içerik üreticisinden, dansçısına, şirket yöneticisinden, dünyanın diğer ucunda çakma K-Pop aksesuarları satan satıcına kadar herkesi kapsıyor. Ve pasta gün geçtikçe daha çok büyüyor. Pasta büyüdükçe oyuncu sayısı da artıyor.

Bir de bu iş sadece “ergenler” ve akademisyen minvalinde incelenen bir konu gibi algılanıyor. Yoo, hayır hiç de öyle değil. Burada yer almasa dahi sadece K-Pop dinleyerek Kore kültürünü merak eden, eğitimine Kore’de devam eden insanlar tanıyorum. Ülkenin katma değerine adına ne kadar kıymetli bir şey bu

Belgesel boyunca bu satırlarda okuduklarınız, gördükleriyle birleşecek ve her şey daha anlamlı hale gelecek.

Bu sebeple sadece bir saatinizi ayırarak bu çalışmayı izlemenizi tavsiye ve rica ediyorum.

*


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER