Sadakatsiz: Asya bir Anka kuşu

Sadakatsiz: Asya bir Anka kuşu
Volkan'ın, Derin'in hamile olduğunu öğrenmesi; ve Asya'nın, Derin ile kendi arasında, Volkan'ın yapacağı tercihi beklemesiyle sonlandırmıştık, geçen hafta bölümü. Asya'nın kendini bir "tercih" olarak görmesine, ekran başında oturan herkes tepki göstermiştir mutlaka, bende dahil. Ona hak vermem, onun yaptığını onayladığım anlamına gelmiyor maalesef. Ama işte, biz sadece ekran başındayız ve sadece seyirciyiz, yaşanan onca şeye. Kaçınızın hayatında bir tane olsun Asya yok ki? Benim var. Şiddet görüp çocukları için buna katlanan Asya da var; ihaneti dibine kadar yaşayıp, çocukları için sineye çeken Asya da var. Çünkü bilmediğiniz bir şey var ki Asya bir kadından ziyade bir anne; ve anne olmakla kadın olmak arasında çok ince bir çizgi var. Kadın ne olursa olsun kendisine yapılan haksızlığı hazmedemez. Fakat anne, çocukları için hazmetmeye ÇALIŞIR ve hazmettiği gün kadınlığını bir kenara bırakıp sadece anne olur. Allah kimseye bu durumu yaşatmasın. Asla tahammül edemeyeceğim bir şey ihanet; benim de başıma gelene kadar. Başıma geldikten sonrasına, gelince karar verebilirim. Asya, en başından beri doğru olanı yaptı kendince ve evliliğine bir şans vermeyi tercih etti.

İlk bölüm sonunda, Asya'nın etrafındaki dost bildiklerinin dahi ona ihanet ettiğini öğrendiğimde, bunun bir üst leveli daha yoktur herhâlde diye düşünmüştüm. Bu bölüm, Volkan'ın sevgilisi için karısı ve oğlu ile oturduğu evi ipotek ederek kredi çektiğini öğrenince, arkadaş ihanetlerini yuttum gitti bir anda. Bu kaçıncı seviye karaktersizlik arkadaş! İnanın ben hesabını yapamadım. Bir insana "En güvendiğim." dediği bu kadar darbe vurabiliyorsa, arkadaş dediklerinin yaptıkları sadece teferruat bence. Oğlunun geleceği için ayırdıkları parayı, sevgilisine hediyeler almak için çar çor etmesi de cabası. Ne diyeyim, Allah yedirmesin, Volkan. Bölüm boyunca Asya'nın evliliğine dair gelgitlerini izledik. Volkan ile birlikte olduktan sonra onun Derin'le konuşmasına şahit olması, ona avukat kapısı çağırsa da evliliğine sahip çıkması için söylenilecek üç beş cümleye kapılıp vazgeçmeye meyilliydi, Asya; son raddesi gelene kadar...

Geçen hafta, Asya'yı esas çileden çıkartacak şeyin ne olacağını merak ettiğimi yazmıştım, yorumumda. Bu hafta bu soruma detaylı bir şekilde cevap aldım. Derin ile Volkan'ın ilişkisinin iki yıldır devam etmesi, Asya'nın intikam planının fitilini ateşledi. Derin için evlerini ipotek edip kredi çekmesi ve üstüne oğlunun parasını sevgilisine harcamasıyla da o ateşlenen fitil, Asya'nın içinde kocaman bir yangın çıkardı. Bir anne kendine yapılan her şeyi görmezden gelebilir belki ama söz konusu evladı olduğunda dünyayı yakabilir. Asya'nın içindeki yangın da ona ihanet eden herkesi yakamaya yetecek kadar büyüktü. Bu yangın belki bu süreçte onu da alevlerinin içine alıp yakacaktı ama Asya, bir Anka misali küllerinden yeniden doğacaktı.

Ben sanırım bu hikayede Derin'i de pek suçlayamıyorum. Keza kendini Asya'ya bile aklayıp, birde arsızca üste çıkıp, sitemlerde bulunan bir adam Volkan. Şeytan tüyünü üzerine post yapmış ve Derin'i mutsuz bir evliliği olduğuna ikna ederken Asya'ya da herkes tarafından imrenilecek bir evlilikleri olduğuna inandırmış, bunca yıl. Volkan gibi bir adamın, yirmi yaşında genç bir kızı kandırması da pek zor değil yani. Henüz çok toy, hatta çocuk denebilecek kadar ergen olduğunu söyleyebilirim, Derin için; sağlık kontrolüne, nispet edercesine, sevgilisinin karısına gitmesine bakarsak. Ama işte, Asya da onun aşık atacağın bir kadın değildi neticede. Bunu çok yakın bir zamanda, bizzat kendisi tecrübe edecek zaten."Asya'sız hayat düşünemiyorum... Oğlumsuz yapamam... Derin'i çok seviyorum... Asya'yı da seviyorum... Evli olmak, aşık olmaya engel değil... Bir adam aynı anda iki kadına aşık olamaz mı?" Kafamın içinde Volkan ve onun ağzından dökülen bu cümleler dönüp duruyor günlerdir. Bir erkek daha ne kadar arsız ve hadsiz olabilir, cidden merak ediyorum! Pişkin pişkin bir de "Sen beni anlamıyorsun?" triplerine girmiyor mu? Döne döne tokatlayasım geliyor, yemin ederim. Peki, Asya senden boşanmak istediğinde sen onu anlayabilecek misin, Volkan Aslan? Evet, insan aynı anda bir değil bir çok kişiyi sevebilir. Çünkü sevgi çoğuldur. Arkadaşını seversin; anneni, babanı, kardeşini seversin. Hatta eski karını seversin keza ona saygı duyarsın ve insan saygı duyduğu herkesi sever. Ama aynı anda iki kişiye birden aşık olmak da şov be kardeşim! Sen kalkıp da bir annenin ya da bir babanın, iki çocuğunu aynı anda sevmesi ile kıyaslayamazsın, iki kadını birden sevmeni. Seninki olsa olsa Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak istememektir. "Kalp herkeste var; yürek başka bir şey..." demiş, Küçük İskender Volkan Bey! Olmayan yüreğinle iki kadını bir arada tutmaya çalışmak da ne bileyim, sendeki deli cesareti. Sen ölmeyi bayılmak sandın sanırım.

En nihayetinde haftaya beklenen gün geliyor sanırım. Asya, büyük bombasını yemek masasının üzerine kendine tatlı, onlara zehir niyetine bırakacak. Onlar zehirlenirken Asya tatlısını son lokmasına kadar keyifle yiyecek. Şimdiden Afiyet olsun Asya kuşum.

Genel Notlarım:


• Volkan'ın annesinin oğlunu savunma çabasına inanın kızmadım. Her ne olursa, olsun her evlat kendi annesinin kıymetlisidir. E ama senin oğlun karısından ziyade kendi oğluna ihanet etmiş be teyzeciğim. Bu Asya, ne yapsındı?
• Nil'in kıymetli kolyesini erkek arkadaşının geri alması, Nil'i etkilediği kadar sizi de etkiledi mi? Beni etkilemedi. Ah Nil, üzümlü kekim, kanma böyle boş jestlere n'olur.
• Asya'nın, Volkan'ın ihanetini kanıtlama çabası ne sonuç verecek bir tahminim yok açıkçası. Çünkü Volkan'ın, Asya tarafından midesi bulandı ve tedbirsiz davranmaz. Fakat Volkan'ın doğum gününde Derin ile öpüşmeni birisi resimledi. O resimlerin bir yerde bir şekilde Asya’nın eline geçeceğine inancım var. Orijinalini seyretmediğim için kim olduğunu bilmiyorum ama tahminim Ali'den yana. Yoksa ortada hiçbir şey yokken anne ve babasının boşanacakları kanaatine nereden vardı?
• Bu bölüm Bahar'a üzüldüm dersem yalan olur. Çünkü neden üzüleyim. Yuva yıkanın yuvası olmazmış. O, iki yıldır en yakın arkadaşının aldatılmasına göz yummayı bırak, çanak tutmuşsa kocası tarafından ertelenen bir kadın olmak da ona müstahak. Üzgünüm Bahar'cığım...
• Asya'nın Bahar'a "Volkan'la sevişiyoruz." misillemesi tek kelimeyle enfesti. Cansu Dere’nin sergilediği oyunculuksa daha da enfes. Yine soluksuz geçen bir bölüm izledim. Yazan, yöneten, kamera arkası ve önü emeği geçen herkesin yüreğine sağlık. Böyle kusursuz projelere hasret kalmışız.

Haftaya görüşmek üzere.
Sevgiyle kalın...BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER