TV ekranının iki zombi dizisi: Reality Z & Dead Set

TV ekranının iki zombi dizisi: Reality Z &  Dead Set
Zombi hikayeleri ekrandaki popülerliğini koruyarak yer almaya devam ediyorlar. The Walking Dead ve artmaya devam eden uzantıları bir yana, listeye son dönemde "Reality Z" dizisi de dahil oldu.

Reality Z de bir diğer zombi dizisi "Dead Set"in Brezilya'daki uyarlaması zaten. Dead Set ile 2008'de tanışmıştık aslında. Mini dizi ve İngilizlerin elinden çıkma. Black Mirror'ın yaratıcısı Charlie Brooker hazırladı ve 5 bölüm sürdü. Ülkedeki kanallardan E4 yayınladı. Brezilya uyarlaması ise 10 Haziran'da Netflix'te ekranla buluştu. İlk sezonu 10 bölümden oluşuyor.

İki diziyi de izlemişken bir arada kısaca bahsedeyim dedim.

Dead Set ve Reality Z, zombi salgınına stüdyoda yakalanan bir grup insanı konu alıyor. Bildiğimiz ismiyle Biri Bizi Gözetliyor yarışmasındayız. Hatta eleme gecesindeyken açıyoruz iki diziyi de. Ama ortaya çıkan zombiler nedeniyle ortalık kaosa dönüşmeye başlıyor. Bildiğimiz örneklerden daha farklı olarak iki dizide de zombiler "insan hızında"lar.

BBG, şimdilerde yayında olmasa da 2008 civarı İngiltere'de de oldukça popüler olan bir formattı. Dead Set ekrana hazırlandığında oyuncu kadrosuna şovun ülkedeki sunucusunu ve bazı yarışmacılarını da katmışlar. Reality Z ise gözetlemenin içine Yunan Mitolojisini dahil edip "Olympus" adında bir yarışmayı ekrana getiriyor.

Olympos'un dandikliğini ilk bölümü izlerken göz ardı etmenizi tavsiye ederim, zaten zombi kıyameti başlayınca yarışma geri planda kalıyor. 
Öncelikle bir karşılaştırma yaparsam; Dead Set'in daha iyi olduğunu söyleyebilirim. O yüzden izlemeyenlere zaten beş bölüm olan diziyi tavsiye ederim. Reality Z de çerez olarak değerlendirebilecek bir uyarlama olmuş. Ana dizinin yanında daha çok çakması gibi duruyor, oyunculukları da cabası.

Reality Z'nin farklı tarafı dizinin ilk beş bölümünde Dead Set'te izlediklerimizi aşağı yukarı önümüze getirmesi ve sonrasında kendi hikayeleriyle devam etmeleri. Başta biraz garipsesem de oldurmuşlar denebilir. Araya birkaç sosyal mesaj da girdi hatta. İnsanın her yerde akla ve sağlığa zarar bir canlı olduğu malumunuz, kıyamet koptuğunda da bir şeyin değiştiği yok maalesef.

İlk sezonunu tamamladığında ise açtığı yeni yolu büyük ölçüde bir sonuca ulaştırıyor. Yine de ikinci sezona ufak bir sinyal çakmayı ihmal etmemişler. Dead Set ise zaten mini dizi de olduğu için kendince bir sonla ekran hayatını tamamlıyor.

Zombi hikayelerini seven ve biraz da insan hızında zombi izleyeyim diyenler için iki dizi de aklının bir kenarında dursun.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER