Biz Böyleyiz: Kan bağı olmadan kurduğumuz aileler

Biz Böyleyiz: Kan bağı olmadan kurduğumuz aileler
Yeni yılın merak ettiğim yerli filmlerinden Biz Böyleyiz, 10 Ocak'ta nihayet vizyonla buluştu.

Caner Özyurtlu'nun yönettiği ve senaryosunu kaleme aldığı filmin hikayesi kimisi akraba, geneli arkadaş olan bir grup arasında geçiyor. Kendilerini büyüten Nezihe'nin rahatsızlığı sonrası her şeyi bırakıp İzmir'e geliyorlar. Böylece son dönemde araya giren diğer mesafeler de kapanmış oluyor. Başlarda her şey dostane ilerlerse de tahmin edersiniz ki aynı evde veya birlikte vakit geçirdikçe ilişkilerdeki çatlaklar kendini gösteriyor, yıllara yayılan eski defterler açılıyor.

Biz Böyleyiz çoğunluğunu dizi kariyeriyle tanıdığım kadrosu sayesinde ilgimi çeken bir filmdi. Başlarda bunun kaymağını yiyen bir film olabileceğini düşünüyordum ama neyse ki orada kalmamışlar. İyi yazılmış ve sürükleyen bir hikayesi var. Üstüne yeterince espriye de sahip. 

Karakterleri de renkli. Mesela Boran Kuzum'un ölümü sürekli espriye vuran teknoloji bağımlısı karakteri Emrah. Rolü oldukça yakışmış üstüne. Ama filmin asıl yıldızı kuşkusuz Hümeyra. İlerleyen yaşına ve ciddiye almadığı rahatsızlığına rağmen genç kalmış ruhuyla çevresindekilere taş çıkartan Neziş, özellikle filmin ikinci yarısını uçuran kişi oluyor. Filmi izlemeden önce gülmeyi pek de beklemiyordum, onun da katkısıyla epey eğlendim. Hatta romantizm tarafı bunun yanında arka planda kaldı.

Engin Öztürk'ün canlandırdığı Gökçe ve (hikayede payı da olan) Berrak Tüzünataç'ın canlandırdığı Emre, birbirlerinden kopamayan ama sevgili olmayı da beceremeyen iki kişi olarak romantizmin asıl kısmını oluşturuyorlar. Gökçe'nin evliliği düşünmeye başladığı kız arkadaşı Beril'le (Meriç Aral) gelmesi haliyle çözülmemiş her şeyi daha da karıştırıyor. Renkli olduğu kadarıyla özellikle Efsun (Özge Özpirinççi) ve Dolunay (Şebnem Bozoklu) gibi birbirine zıt karakterlerle dolu olmaları da filmi yukarı taşıyor. Karakterlerin hayata dair görüşleri üzerinden modern ve hoşuma giden yaklaşımlar barındırmayı ihmal etmemişler.

Biz Böyleyiz, nihayetinde bizi bir arada tutan arkadaşlıkların, dostlukların, sırların ve yalanların içinde kan bağı olmadan kurduğumuz ailelerin hikayesini anlatan güzel bir film. Bu grupla devamını yapıyoruz deseler niye demem hatta.

Not: Şebnem Bozoklu'yu bu filmde izlerken aklıma geçtiğimiz senenin sevdiğim yerli filmlerinden Cebimdeki Yabancı geldi. Dilerseniz Netflix'te de var. Aklınızda olsun, o da tavsiyedir.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER