Atiye: Her insan inanmak istemez mi özel olduğuna?

Atiye: Her insan inanmak istemez mi özel olduğuna?
Netflix Türkiye'nin ikinci Türk dizisi Atiye (The Gift) nihayet bu sabah itibarıyla yayına girdi. Uzun süredir bekleyen birisi olarak gününde başlayıp sezonu bitiriverdim. 

Başlamadan önce diziden tek isteğim/beklentim Hakan Muhafız’dan daha iyi çıkmasıydı. Her ne kadar elimden geldiğince batırmamaya gayret göstersem de çeviri diyalogları ve kimi donuk oyunculuklarıyla ilk iki sezonuyla biraz sabır zorladığı bir gerçek. Bundan bahsettiğimde kimilerinden seviyeyi çok aşağıya çektiğime dair geri dönüşler geldi ama sırf Netflix özelinde bile bı yıl daha kötü diziler izledik (bknz: The I-Land), bizzat şahidim maalesef.

Sekiz bölümlük ilk sezonu itibarıyla Atiye'yi beğendiğimi söyleyebilirim. Hakan Muhafız'dan daha iyi olduğu kısmı zaten malum. Belki de Beren Saat sayesinde böyle geliyordur ama olsun. Hiç değilse replikler o derece çeviri durmuyor veya izlerken rahatsız etmiyor. Oyunculuklar da benzer şekilde pek batmadı. Beren Saat, Metin Akgülder ve Başak Köklükaya'yı özellikle sevdim. Hakan: Muhafız'ın olumlu taraflarından birisi İstanbul'u iyi tanıtabilmek için kendince attığı adımlardı. Atiye (The Gift de kendince Göbeklitepe ve Nemrut için bunun benzerini yapabiliyor.

Sezonun sekiz bölümde kaldığı, bölüm sürelerinin fazla olmadığı iyi olmuş. Ama itiraf edeyim, ikinci yarısında göz devirdiğim yerler daha fazlaydı. Karakter olarak başlarda Cansu göz tırmalayıcı gelse bile gittikçe ona alıştım, hatta bu sefer Erhan veya Serdar daha göze batar oldular. Ozan'ın hem iyi hem kötü olan karışımını güzel tutturmuşlar asıl. İkinci sezonda daha öne çıksa keşke. Anneye bir diyeceğim yok, onun normali göz tırmalamıyor bence.

Senaryoya genel olarak bakarsak klişe kelimesini kullanmayayım ama klasik diyebilirim. Serdar karakterinin çizdiği kötü karakter imajı benim için düzgün veya istediğim ölçüde ilerlemedi. Hannah da barizdi. Sezonun gizemini ilerletmek için saptıkları bazı yollar biraz gereksiz geldi. Bazısı da gelecek sezona da kalması itibarıyla yetersizdi. Altıncı bölümü izlerken dahil olduğumuz sayılar gizemi bana "Neyse ki 108 etmiyorlar" tepkisi verdirtti mesela, o derece. Sezon finalinde neyse ki o durumu kendilerince topladılar da orasını kurtardık.  

Birinci sezonu yenisine yol yapar bir şekilde bitiriyorlar ve bununla şimdilik olur. Boşlukları gelecek sezonda doldururlar umarım. Neyse ikinci sezonda görüşürüz. İkinci kısmın çekildiğine dair bazı haberler görmüştüm. Bu nedenle 2020'nin ilk yarısında ikinci sezon görüşebilsek güzel olur. Hakan Muhafız 3 daha önce gelir mi bilmiyorum ama Love 101 da olur. Next.  

Not: İzlerken aklıma gelmişti, magazin tayfanın Atiye'yi izlemesinden sonra olabileceklere pek hazır değilim galiba. 16+ streaming platform dizisi işte ama aynısı Hakan Muhafız'da da olmuştu. Üstelik şimdiden de başladı tabii ki ama henüz 1. bölüm seviyesinde olduklarından sezona yayılmaları için hala biraz vakit var.

Not 2: Dürüst olmak gerekirse Türk izleyicisine Netflix gerçekten fazla ve çok ciddiyim. Bir de ağzı olanın konuşması sinir bozucu. Zevk zaten hak getire. Netflix'in Türkiye'ye gelmesi değil de Türkiye pazarında dizi yapmasının olumsuz belki de tek tarafı bu oldu maalesef.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER