Benim Tatlı Yalanım: İyi olma ihtimalini kaybetmek

Benim Tatlı Yalanım: İyi olma ihtimalini kaybetmek
İyilik nedir? Kötülük nedir? İnsan özünde kötüdür de iyiliği mi sonradan öğrenir? Yoksa özünde iyidir de kötülüğü mü sonradan öğrenir? Tamamen iyi var mıdır? Tamamen kötü var mıdır? Her iyilik yapan iyi midir? Her kötülük yapan kötü müdür? İyilik ve kötülüğe dair bunlar gibi pek çok soru sorulabilir. Soruları cevaplayabilmek ise soruları sormak kadar kolay değildir çoğu zaman. Çünkü cevaplar öznel değerlendirmelere dayanır ve çok fazla gri alanları vardır bu konunun. 

Bana göre insan özünde ne iyidir ne de kötü. İyiyi de kötüyü de içinde barındırır her zaman. Klasik hikayede olduğu gibi hangisini daha çok beslerse ya da içinde bulunduğu durumda hangisini tercih ederse o olur. Bir ucu iyi insan bir ucu kötü insan olan bir ölçeğin üzerinde kendimize yer buluruz hepimiz. Çoğunluğumuz ortalarda bir yerlerde gezeriz. Az sayıda insansa uçlarda yer bulur kendine. 

Kimimiz için içimizdeki iyiyle kötünün mücadelesinde tercih yapmak daha kolaydır, kimimiz içinse daha zor. Hande, onu ilk tanıdığımız andan beri hep içindeki mücadele çetin olanlardandı. Bazen gerçekten iyilik yaptı, bazen çıkarı için iyilik yaptı, bazen çıkarı için kötülük yaptı, bazen gerçekten kötülük yaptı. Bahsettiğim iyi-kötü ölçeğinde dolandı durdu. Tolga'nın hayatına girmesiyle beraber kendi hayatında oradan oraya savrulan Hande duruldu biraz. Yaptığı ya da yapmayı planladığı kötülüklerle içindeki iyiyi kaybetmek üzereyken Tolga orada bir yerlerde hala bir iyi olduğunu hatırlattı ona. Hande de içindeki iyiyi, isterse dönüşebileceği insanı gördü. Bu yüzden Tolga'yla gidip gitmeme kararı basit bir karar değildi, kim olduğunun tercihini yapacaktı aslında karar verdiğinde. Tolga, Hande'nin içindeki iyiye giden yoldu ve Hande onunla gitmeyerek iyi olma ihtimalini kaybetti. Bundan sonra tekrar benzer bir dönemece girer mi bilmiyorum ama artık iyi olma ihtimalini tekrar bulması çok zor biliyorum. Çünkü kötülük yaptıkça canı acıyacak ve canı acıdıkça daha çok kötülük yapacak. 

Şimdiyse Hande'nin benzer bir dönemece soktuğu Aylin için karar zamanı. En başından beri hep Nejat'tan dinlediğimiz ve ölçekte kötüye yakın bir yerlerde olduğunu düşündüğümüz Aylin, öğrendiğimiz gerçeklerle birlikte düşündüğümüzde hala yerini bulabilmiş değil bana göre. Hande, Tolga'nın ona yaptığının aksine Aylin'in içindeki kötüyü bulmaya ve ortaya çıkarmaya çalışıyor. Durum böyleyken Aylin'in de gitmekle kalmak arasında vereceği karar aslında kim olacağının tercihi olmuş olacak. 

Bu noktada hepimiz tahmin ediyoruz ki, Aylin büyük olasılıkla kalmaya karar verecek çünkü hikaye devam etmeli.

Okuyan gözlere sağlık, hepinize iyi seyirler dilerim. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER