Netflix'ten iki uluslararası dizi: Alta Mar & Osmosis

Netflix'ten iki uluslararası dizi: Alta Mar & Osmosis
Bu yazıda Netflix'te ekrana gelen ve dili İngilizce olmayan iki diziden kısa kısa bahsetmek isterdim.

* Alta Mar (High Seas)
 
Dili İspanyolca bir yapım ve Mayıs programına dahil oldu. Yayınlanan ilk sezonu sekiz bölümden oluşuyor, ikinci sezon onayını da aldı. Diziyi Ramón Campos ve Gema R. Neira yarattı, Netflix’in bir diğer İspanyolca dizisi Cable Girls’ü hazırlayan Bambú Producciones yapımcılığını üstlendi.

Titanic'te bir cinayet işlendiğini veya benim gibi Doğu Ekspresi'nde Cinayet'in gemi versiyonunun içinde yer aldığımızı düşünün. 1940'lı yıllardayız ve bir transatlantik gemi İspanya’dan Brezilya’ya gitmeye hazırlanıyor. Eva ve Carolina Villanueva kardeşler de yolcular arasında. Hatta vasi olan amcaları ve Carolina'nın sevgilisi Fernando da. Geminin sermayedarlarından birisi olan Fernando ile Carolina bu yolculuk sırasında evlenmeye hazırlanıyorlar. 

Geminin yola çıkmasından hemen önce kız kardeşlerin karşısına kocasından kaçtığını söyleyen ve yardım isteyen bir kadın çıkar. İki kardeş kadını geri çevirmez, gizlice gemiye sokar. Ancak yolculuk sırasında tam da "bu" kadın öldürülmesin mi? Böylece denizin ortasında bir cinayet gizemiyle karşı karşıya kalınır ve bu sadece başlangıçtır.

Kadroda Ivana Baquero, Alejandra Onieva, Jon Kortajarena, José Sacristán, Eloy Azorín, Félix Gómez ve Ignacio Montes gibi oyuncular yer alıyor.


* Alta Mar'ın konusu ilgimi çeken bir tarza sahip, zaten Agatha Christie’nin Doğu Ekspresinde Cinayet romanını da severim. Bunda (beklediğim gibi) İspanyol sosu da hissedilir durumda. Pembe dizi dozu rahatsız edici değildi benim için ama beklentinin dozunu ona göre ayarlamakta fayda var. 

Sekiz bölüm süren sezon boyunca pek çok olay oluyor. Şaşırtmacaya dayalı olayların bir kısmı hoşuma gitti, bir kısmı da gereksizdi veya fazlaydı desem olur herhalde. Herkesin payına bir şeyler düşüyor ve karakter çeşitliliği fazla. Eva, Carolina, Dimas ve Nicolás ilgimi daha çok çekti. Bahsi geçen cinayeti ve bağlı olayların önemli bir kısmını çözüme ulaştırarak birinci sezon finaline ulaşıyorlar. Hatta son 2-3 dakikayı çıkartsak sezon finali değil de final yapmış olabilir. Bir şeyler daha ekleyerek topu ikinci sezona atarak ara veriyor.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER