Kısa Kısa: Barry, Schitt's Creek & The Neighborhood

Kısa Kısa: Barry, Schitt's Creek & The Neighborhood
Kısa Kısa yazılarına bu sefer de biraz komedi dahil etmek istedim.

* Barry

Sevilen ve kaliteli pek çok diziye ev sahipliği yapan HBO'da yayınlanan bir dizi. A.B.D.'nin kablolu kanallarında yayınlanan bölümü yarım saatlik pek çok dizi gibi bu da aslında komedi-drama karışımı bir yapım. İkinci sezonu devam ediyor ve şimdiden üçüncü sezon onayını aldı. İlk sezonuyla üç Emmy ödülü kazanmayı tabii ki ihmal etmedi.

Başrolü, senaryoyu, yapımcılığı ve yeri geldiğinde yönetmenliği Saturday Night Live ile bilinen Bill Hader üstleniyor. Kadroda Hader'in dışında rolüyle Emmy kazanan diğer isim Henry Winkler, Stephen Root, Sarah Goldberg ve Anthony Carrigan gibi isimler yer alıyor. Yayın hakkı bein Series Comedy'de.

Kiralık katil olarak çalışan ve işinde gayet iyi olan Barry Berkman, yolu Los Angeles'taki bir tiyatro topluluğuyla kesişince hayatında köklü bir değişiklik yapıp topluluğa katılmaya karar veriyor. Ancak hem beklediği hem de istediği ölçüde çabuk ve kolay bir geçiş olmuyor.

* İtiraf edeyim, şimdilerde gayet sevdiğim bu diziyi başta pek önemsememiştim. Bill Hader'i sevsem de konusu nedeniyle ilgimi çekmedi. Radarıma girmesi Emmy'deki performansı sayesinde oldu.

İlk iki-üç bölümünde sevildiği takdirde devam edilmesi gereken dizilerden birisi. Sonrasında da o seviyesini koruyor. Birinci sezonunun açılış ve kapanış yaptığı kısımlar bana göre daha iyi. Henry Winkler'ın tiyatroyu yöneten adamı oynadığı karakteri benim için pek de fark etmiyor ama beğeneni ve dahası ödül vereni var malum. Barry, girişte de dokundurduğum gibi tam bir HBO dizisi. Süresine nazaran dramanın daha ağır bastığı bölümleri az değil. Komedi kısmında kahkaha atmayı beklemezseniz daha iyi olur tabii, sonrasında beklentiler karışmasın.

Tiyatroda yer alıp hayatını değiştirmeye çalışan bir adamın bir yandan da eski 'mesleğini' çaktırmadan ve yakalanmadan devam ettirme çabasını Bill Haber'in (kendisine, yeteneğine ve oyunculuğuna sevgiler) sponsorluğunda izliyoruz işte.

* Schitt's CreekKanada'da yayın yapan CBC kanalının dizisi. Kahkaha efektsiz. A.B.D.'deki yayını Pop kanalında, bizdeki yayın hakkı TLC'de.

Kahkaha efektsiz bir komedi dizisi olan Schitt’s Creek'in şimdiye kadar beş sezonu yayınlandı ve altıncı sezon onayını aldı. Altıncı sezon aynı zamanda final sezonu olarak ekrana gelecek. Canadian Screen Awards'da oldukça popüler olan diziyi başrolde de yer alan baba-oğul Eugene Levy ve Daniel Levy hazırlıyor.

A.B.D.'nin en popüler ikinci video kiralama zincirine sahip Rose ailesi şirketin ortağının dolandırıp kaçması nedeniyle bir anda sahip oldukları her şeyi kaybeder. Görgüsüzce zengin hayatı yaşayan ailenin elinde sadece "Schitt’s Creek" kasabası kalır. Devlet borca karşılık her şeye el koymuş olsa da kağıt üstünde değersiz görünen bu kasabayı onlara bırakır. Uzun zaman önce isminden dolayı şaka maksatlı oğullarına doğum günü hediyesi olarak aldıkları bu kasaba mecburen yeni evleri olur.

Hepsi birbirinden tuhaf olan Rose ailesi eş derecede tuhaf sakinlere ev sahipliği yapan kasabaya taşınarak düşük gelirli bir hayata başlar.


* Diziye TVLine sitesinin baş yazarı Michael Ausiello'nun zaman zaman denk geldiğim tavsiyeleri sonucu bir merakla giriştim. 

Herhalde sabırlı dönemindeydim, çünkü bazen halen ilk sezonu izlerken neden bırakmadığımı merak ettiğim oluyor. Karakterlerin o sıralardaki geri zekalıya kayan halleri benim komedi anlayışım için fazla gelmişti. Hikayesinin oturması ya da benim alışıp sevmem ikinci sezon içinde oldu. Ondan sonrası da geldi elbette. Geçenlerde final sezonu için haber geldiğinde hafif bir hüzün çöktü, öyle bir durum da var.

Kahkaha efektsiz bir dizi olması kesinlikle avantaj. Sezonlarının bölüm sayısının ve bölüm sürelerinin az olması, memnun eden konuk oyuncu havuzu da cabası. Rose ailesini kenara koyarsak Stevie, Ted ve sonradan dahil olan Patrick sevdiğim karakterler oldular. 

* The Neighborhood


CBS kanalında ekrana gelen kahkaha efektli bir dizi. Geçtiğimiz hafta 21 bölümlük ilk sezonuna nokta koydu ve ikinci sezon onayını da aldı. Aile komedisi türündeki dizinin kadrosunda Max Greenfield, Beth Behrs, Cedric the Entertainer ve Tichina Arnold gibi isimler yer alıyor. Bizdeki yayın hakkı bein Series Comedy'de.

A.B.D.'nin farklı bir bölgesinde yaşayan (beyaz) Johnson ailesi anne Gemma'nın cazip bir iş teklifi almasının ardından Los Angeles'a taşınır. Yeni evleri siyah ailelerin ağırlıklı oturduğu bir mahallededir. Dizinin bölümlerinde bundan doğan dinamikle birlikte yaşanan komik olaylar anlatılıyor. Ailenin yan komşuları Butler Ailesi de hikayenin diğer ayağını oluşturuyor. Calvin Butler, mahallede beyaz bir ailenin olmasını tuhaf karşılıyor ve Orta Batı'nın en kibar insanı olarak tanıtılan Dave'e karşı genelde ters davranmasıyla öne çıkıyor. * Bu sezonun en "Ben bunu niye izliyorum acaba?" tepkisini verdiren yeni dizilerinde ilk beşe koyarım herhalde bunu. Niye başladığımı biliyorum, amacım hem 2 Broke Girls'ten tanıdığım Beth Behrs'in hem de New Girl'den bildiğim Max Greenfield'in çift olarak yer aldığı diziye bakmaktı. Beklediğimi de yeterince buldum.

Normalde kahkaha efektli komedilerle aman aman anlaşamadığımı itiraf etmem lazım. Girişteki tepkiyi sezonun ilk yarısında birazcık da bunun etkisiyle verdiğim oldu. Bu nedenle de devam ettikçe alıştım. Oyuncular, karakterler ve ortalamanın üstünde denebilecek hikayesiyle sezonun sonunu gördüm.Siyahların ikinci planda oluşunu ve gördüğü farklı standardı komediyi de katarak düzgün şekilde ekrana getiriyorlar, haklarını vermek lazım. A.B.D.'de sezonun en çok izlenen yeni komedilerinden birisi olmasında bunun da payı var zaten. Devamı da birbirine pek de benzemeyen iki ailenin kendi hayatlarında, birbiri etrafında ve içeride-dışarıda yaşadıkları komik olaylar işte.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER