The Highwaymen: Bonnie & Clyde'ı nasıl bilirsiniz?

The Highwaymen: Bonnie & Clyde'ı nasıl bilirsiniz?
Kaçaklar manşetlere çıktı, kanun adamları tarihe geçti

Bonnie ve Clyde, Amerikan suç tarihinin popüler iki ismi. 1930'lu yıllarda terör estirip manşetleri süslemişler, kapsamlı bir insan avına sebep olmuşlardı. 1967'de vizyona gelen Oscar ödüllü filmle de tanınırlıklarının pekiştiğini söyleyebiliriz.

Bu zamana kadar pek çok anlatımla veya konuk edilmeyle sinema ve dizi tarihinin parçası oldular. Ama ekrana gelen hikayeler ağırlıklı olarak sevgili iki kanunsuzun bakış açısından yaptıkları soygunlar ve çıkardıkları olaylar şeklinde anlatıldı. 29 Mart'ta Netflix Türkiye'de gösterime girecek The Highwaymen ise farklı bir yola sapıyor.

Sandra Bullock'a Oscar ve Altın Küre kazandıran The Blind Side'ın yönetmeni John Lee Hancock'ın hazırladığı film, Bonnie ve Clyde'ı yakalayan dedektiflerin şimdiye kadar anlatılmamış hikâyesini ekranlara taşıyor. Oyuncu kadrosunda Kevin Costner, Woody Harrelson, Kathy Bates ve Kim Dickens gibi tanınmış isimler yer alıyor.

FBI'ın tüm ekipleri ve en yeni adli tıp teknolojisi ülkenin gelmiş geçmiş en kötü üne sahip iki suçlusunu yakalamaya yetmeyince Teksas Eyaleti Özel Polis Biriminin iki eski üyesi bu işi halletmek için emekliliği bir kenara bırakıyor, sezgilerini ve eski usulleri kullanmak zorunda kalıyor.


Netflix'in Marco Polo dizisinde de görev alan John Fusco'nun senaryosunu yazdığı 2 saat 12 dakikalık The Highwaymen, kibar tabirle yavaş akan bir film. Frank Hamer (Costner) ve Maney Gault'ı (Harrelson) öne çıkarırken Bonnie ve Clyde'ı geri plana itip cismen neredeyse kullanmamayı seçmişler. Filmin daha fazla kullanmaya ihtiyacı olduğunu söyleyemem ama izleyici olarak diğer tarafı daha fazla görmeyi beklediğimi itiraf edebilirim.

Polis odaklı bir bakış açısıyla şaşırtmayan bir şekilde iki kanunsuz olarak ne derece canavar olduklarının ve masum olmadıklarının üzerinde duran bir hikaye var elimizde. Halkın popüler ikiliye olan pozitif bakış açışı da merceğe alınıyor ve alttan alta eleştirel bir bakış açısıyla değerlendiriliyor. Bunu yaparken de bir doz aşırıya kaçtıkları ve üstünde biraz fazla durdukları kanaatindeyim. Çünkü tartışma ortamının yanı sıra ikilinin icraatlarıyla ve karakter tanımlamalarıyla da destekliyorlar.

The Highwaymen'de kısa değil de göreceli zamana yayılan bir dönem ekrana geliyor. İki dedektifi emeklilikten bu iş için geri döndüren Vali Miriam "Ma"Ferguson'un üzerindeki baskı, detaylı aktarılmasa da birbirleriyle pek de anlaşamayn iki dedektifin özel hayatlarında olup bitenler, icraatlarına devam eden Bonnie ve Clyde'ı yakalamak için yapılanlar, modern yöntemlere karşı eski kurtlar. Ve bilindik o malum son...İtiraf edeyim, filmi üste taşıyan özelliklerinden birisi kadrosunun ortalama üstü oyunculuğuysa diğeri de finali. Bonnie ve Clyde'ın yakalanışı kadar hemen sonrasında olanlar da hoşuma gitti. Yaşanmışı konu alan bir hikayeye sahip olduğu için gidişatını aşağı yukarı bildiğim bir film izlemiş olmama ve Warren Beatty/Faye Dunaway ikilisinin başrolü paylaştığı diğer filmin gerisinde kaldığını düşünmeme rağmen. Ama eğer Bonnie ve Clyde'a pek de aşina değilseniz ve suç draması türündeki filmlere ilginiz varsa hiç kurcalamayın ve bu finale kendiniz tanık olun, kesinlikle daha iyi olacaktır.

The Highwaymen benim bakış açımdan böyle bir film işte.

Fesat Mukayese: Triple Frontier > The HighwaymenBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER