Çarpışma: Herkese duyuralım Veli Cevher'in de artık bir zaafı var!

Çarpışma: Herkese duyuralım Veli Cevher'in de artık bir zaafı var!
Çarpışma en sonunda yeni bölüm fragmanını verdi. 3 hafta aradan sonra biraz da erken gelir diye umuyordum ama geç geldi. Bu kadar beklemeye değer bir fragman mıydı? Değildi. Kadir en başta mahalle kavgasında ne yapıyor anlayamadım. Komiserim kendi hayatın, kavgaların yok mu? Mahallede olay varsa, onu çıkaranı üslubuyla -polis kimliğin var, onunla- yola getir. Erkek seyirci dövüş sahnesi seviyor doğru da, onun da mantıklısını, güzel kurgulanmışını seviyor. Kadir’in kavgalarını daha mantıklı bir kurguda versinler, izleriz seve seve. Zaten bunun dışında da Kadir’i göremedik. Biraz daha görseydik ve Zeynep ile görseydik güzel olurdu.
 
Ama neyse ki ilgi çeken, vay be dedirten bir şey vardı fragmanda. O da olmasa bu ne biçim fragman? 3 hafta aradan sonra sadece bunları mı veriyorsunuz fragmanda diyecektim. Hala diyorum aslında ama, bir parça olayı kurtaran bir sahne vardı ki, onun heyecanı diğer şeyleri unutturdu bir parça. Evet, tahmin ettiğiniz gibi Veli Cevher’in yeni edindiği zaaftan bahsediyorum.
 
Zaafının adı Zeynep, rengi kızılmış efendim.
 
Şaşırdık mı? Tabii ki şaşırmadık. Ama duyduğumuza sevindik. Çünkü diziye bir parça heyecan gerek ve bu diğer şeylerle olmadı, olmayacak. Fakat bizim sevdiğimiz bir şey varsa, o da zarar vermesi, plana göre acımasız olması gerekene tutulan erkeklerdir. Hoş Veli Zeynep’e ne kadar merhamet gösterdi orası tartışılır. Ama artık zaafı olduğunu kabul etti ve bu da her şeyi değiştirir.
 
Şaşırmadık dedim çünkü ilk bölümden beri vardı o elektrik Veli’de. Ama ilk bölümdeki güzel bir kadına karşı beğeni bakışlarıydı. Sonra Zeynep’in unutulmayan o kadın olmasıyla birlikte, zaten aklında Zeynep hemen başka bir yere oturdu. Veli daha önce hiç aşık olmamış. Kadir ile konuşmasında söylemişti bunu. Bir kadına böylesi duyulacak sevgiyi garip buluyordu ve Kadir’i bu hale getiren kadını da merak etmişti. O kadının banka soydurttuğu Zeynep olduğunu anlayınca ilk önce onu kullanıp Kadir’i delirtme planı yaptı. Ama planlarla kendi duyguları çelişti. 5.bölümde Zeynep’i kaçırdıktan sonra Veli, Zeynep’in gözlerine baktığı andan sonra artık eski Veli değildi. Hatta o sahnede korktuğu ve geri çekildiği bir an var ki, sevgili Onur Saylak harika oynamış. Elçin Sangu da o bakışma anında, Veli’ye artık korkmuyorum, sana meydan okuyorum bakışları atan Zeynep’i güzel verdi. İşte Veli o an, Zeynep’e aşık oldu diye gösterebilirim net şekilde. Ne olduysa o andan sonra oldu ve Veli tüm planlarını değiştirdi. Kadir ile oynayacaktı güya. Kadir’i oyalayıp Zeynep ile birlikte planlar yapmaya başladı. Zeynep onu seçsin istedi.
 
Seçilen olmayı istemek… Sanırım aşka dair ilk önemli göstergelerden biri. Bizi seçsin isteriz, güvendiği biz olalım, yüzünü dönüp baktığı biz olalım isteriz. Veli de bunu istedi. Kadir ile oynayacaktın hani Veli Bey? Ama hayır, o andan sonra Zeynep’in kızını kendi kaçırmamış gibi, Zeynep ile birlikte kızını geri alabilmesi için planlar yaptı. Bu sadece Zeynep’in güzelliğinden veya Kadir etkisiyle de değil. Zeynep’in değiştiğini görmesi de etkiledi, o baktığı an gördüğü neyse, o etkiledi. Meydan okuma, onun “Ben hala aynı adamım” demesinin hiç etkilememesi, bağlı olabilirim ama beni bıraktığın an seni parçalayabilirim bakışı, vs… Hepsi olabilir.
 
Veli inanmayı öyle istedi ki, Zeynep’in Kadir ile plan yapabileceğini aklına bile gelmedi. Görünürde Galip’i tuzağa çekiyor gibiydi. Onu seçtiğine inandı. Zaten aslında asıl konu da burada. Veli gibi bir adam normalde böyle bir şeye inanmaz. Fakat Veli inanmak istediği şeye inandı. Seçilen olmak istedi. Zeynep’in Kadir’i seçmemesi aslında şaşılacak şey olurdu. İnsan öyle bir durumda güvenilmez, ona her durumda şiddet uygulayan, kızını elinde tutan birine değil, birlikte büyüyüp sevdiği insana güvenir. Ama Veli inanmak istedi. Kadir ile işbirliğini öğrenince de Zeynep’e saldırdı. Az kalsın boğuyordu ama o anda bile zaafı belli oluyordu. Çünkü devam edemeyeceğini ve bırakacağını da biliyordu. O sahnede de o “Ben bu kadını öldüremem” bakışını görüyorsunuz Veli’de.  Hırsının kırıldığı bir an var, o çok net.
 
Öldüremeyince ne yaptı? Zeynep’i ona verdiği Galip’i öldürmeme sözünü bozarak, hem de onun elleriyle bozarak cezalandırdı.  Zeynep ne kadar Galip’i öldürmüş sayılır bilmiyorum. Çünkü aslında silahı tutan da, Zeynep’in elinin üstünden tetikleyen de Veli’ydi. Fakat Veli için önemli olan Zeynep ile ortak bir nokta oluşturmaktı. Onu da bildiği tek yolla yaptı. Suç işlediler birlikte. Zeynep’inki aslında pek öyle değil, ama Veli’nin görüşüne göre birlikte ortak bir suç işlemiş oldular ve böylece suç ortağı oldular. Artık yalnız değildi.
 
Beni işte asıl bundan sonrası ilgilendiriyor. Veli gibi bir adam artık zaafı olan bir kadına nasıl davranır? Bu kadına eziyet etmeye devam mı eder? Korumak mı ister? Onu sevmiyor diye hırslanır mı? Normalde beni seç isteğinin ardından, seçilmeme nedeni sorgulanır. Onu suçlama faslı bittikten sonra, neden beni seçmiyor diye kendini de sorgular insan. Veli’de bu nasıl olacak merak ediyorum mesela. Etkileri ne olacak? Veli’nin bu duyguları Zeynep ve Kadir’i nasıl etkileyecek? Bunlar diziyi çok güzel etkileyebilir ama umarım güzel ve detaylı sahnelerle izleyebiliriz.
 
Bir de kadın bir izleyici olarak not düşmek isterim. İki erkeğin istediği -o kadın- olmak çok çekici bir konu. Mesela ben izlemek istiyorum Zeynep’i o kadın olarak. Ama Zeynep’i sadece iki erkek için çekişme konusu olarak değil, Zeynep olarak da izlemek isterim. Evinde, kızıyla, işinde, diğer insanlarla konuşurken de seyretmek isterim. Aynı şekilde aslında biz Kadir’i de izleyemiyoruz. Fragmanda başkasının işine koşuyor, başkasının kavgasında dövüşüyor. Bırakın başkalarıyla izlemeyi birbirleriyle izleyemiyoruz iki karakteri. Fragman da o konuda pek bir şey vaat etmiyor. Fakat Veli’nin Zeynep’e itirafı bu hafta bana izletecek şey olacak. Onur Saylak ve Elçin Sangu da güzel paslaşıyorlar, sinerjileri çok iyi birlikte. Sahnelerinin gerilimi de hep yüksek, lezzeti de yüksek.
 
Özetle tek sahneyle beni bu hafta seyirci olarak kazandın Çarpışma.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER