Avlu: Başladığımız yerdeyiz

Avlu: Başladığımız yerdeyiz
Avlu'nun yeni sezonu başladığından söyleyecek çok fazla şey birikti zihnimde. Her bölüm, bunları yazmak için bir sonraki bölümü bekledim. Şimdi de hepsini tek tek yazamayacağım ancak bu sezonla ilgili en temel problemimi en iyi anlatabileceğim bölüm bu bölüm olduğu için geçtim klavyenin başına. 

Sezona nasıl başladığımızı hatırlayarak başlamak istiyorum. Hapisten firar etmiş bir Deniz, jenerik boyunca sokakta yürüyor sonrasında da silahla Alp'in karşısında duruyordu. İçinde bulunduğu an parçalara ayrıldığında biz Deniz’i bir hücrede acı çekerken bulduk. Bu benim yeni sezona dair yaşadığım ilk hayal kırıklığıydı. Üstüne bir de bölümün ilerleyen dakikalarında Kudret'in ölmediğini öğrendik ki bu da benim ikinci hayal kırıklığım oldu. Ben yeni sezon konusunda beklentilerimi uyarlamasının yapıldığı dizinin gidişatından yola çıkarak tanıtımların bende bıraktığı izlenime göre oluşturmuştum, bu yüzden, Türk dizi sürelerine ayak uydurabilmek için konuların biraz sündürülebileceğini kabul ettim ve izlemeye/beklemeye devam ettim. 

Son bölümde, sezonun açılış sahnesinin aynını izledik son dakikalarda. Bu da benim zihnimde bir soruya sebep oldu. Şimdi soruyu aynı şekilde bu yazıyı okuyan size sormak istiyorum sevgili Avlu izleyenleri: Sezonun ilk bölümünden bu yana nereye geldik? Ben kendi cevabımı çok net verebilirim: Başladığımız yerdeyiz. 

Sezona başladığımızdan beri karakterlerin neredeyse hiçbirinde elle tutulur bir değişim, hikayelerinde bir açılma göremiyorum. Sürekli bir şeyler oluyor ama olanlar kimsede bir değişim yaratmıyor. Böyle olunca da bölümler kendini tekrarlayan olaylar silsilesinden öteye geçemiyor. Sezon finalinden bu yana yaşanan elle tutulur iki değişim Özlem’in geçirdiği karakter dönüşümü ve Nihal Müdür’ün katilinin ortaya çıkması. Bunun dışında haftalardır, araya başka hikayeler girse de, temelde aynı şeyi izliyoruz: Deniz-Alp-Kudret üçlüsünün birbirini öldürme çabası. 

Artık bu hafta, önizlemede ve fragmanlarda bize gösterildiği gibi Deniz'in gerçekten Alp'i öldürüp girdiği kısır döngüden çıkmış olmasını ve önizlemenin bana düşündürttüklerinden yola çıkarak bu intikam hikayesinin başka yönlere evrilmesini umuyorum. 

Okuyan gözlere sağlık, hepinize iyi seyirler dilerim.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER