Çarpışma seyirci ile çarpışabildi mi?

Çarpışma seyirci ile çarpışabildi mi?
Her şeyden önce şunu söyleyeyim. Diziyi beğendim. Perşembe akşamları izleyeceğim dizi oldu kendisi. Bunun için öncelikle beğendiklerimi sıralayacağım.

Tüm oyuncuları karakterlerine yakıştırdım. Kıvanç Tatlıtuğ’a Kadir Komiser olarak hemen ısındım. Kuzey'in hapse girmemiş, polis olmuş hali gibiydi biraz. O nedenle ısınmam da çok kolay oldu. Elçin Sangu’yu güçlü durmaya çalışan ama korkularından sıyrılamayan, hep tedirgin Zeynep olarak hiç yadırgamadım. Onur Saylak’ı görünce zaten psikopat, bazı takıntıları olduğunu şimdiden sezdiğimiz, kötü Veli Cevher’in neler yapabileceğinden korkmaya başladık. Alperen Duymaz ve Melisa Aslı Pamuk da güzel uymuştu rollerine. Yani hikayede ve karakterlerde sorun yoktu benim açımdan. Ama bunların ilk bölüm için işlenişiyle ilgili sıkıntılar vardı.

Ben sabırlı bir izleyiciyim. İnatçıyım da biraz. Son sahnesine kadar seyredeceğim dedim mi seyrediyorum. Fakat her izleyici böyle değil. Sıkıldığı noktada basıveriyor başka kanala. Çarpışma’nın ilk bölüm sorunu da buydu. Çarpışma sahnesini veya Kadir’in hayatını değiştiren patlama sahnesini başa koyup flashbackle bazı şeyleri vermemeleri onların tercihi, yani neden böyle yaptınız demiyorum. Fakat ben olsam, ana karakterler Kadir ve Zeynep’in hayatlarını değiştiren olayları bir şekilde arka arkaya verirdim, öyle verebileceğim şekilde yazıp kurgulardım. Kadir için patlama sahnesi ve Zeynep içinse kızının kaçırılması ya da Veli Cevher’in hayatına girmesi bu olaylar. Sonra dizide anlatmak istediklerimi verir en sonunda çarpışma sahnesini bağlardım sanırım. Birkaç olay sıralama kurgum daha var ama hepsini yazmayacağım. Perşembe gecesinden beri dizi başka türlü nasıl kurgulanabilirdi diye düşündüğümü ve hep izlediğimden başka türlüsünü daha cazip bulduğumu itiraf edeyim ama.

Bu ilgi çekici konu ve hikaye nasıl verilebilirdi? Karakterler nasıl sunulabilirdi?  Mesela ana karakterlerin hepsini verme telaşını bir kenara bırakabilselermiş daha akıcı bir bölüm çıkabilirdi düşüncesindeyim. Biz Kerem’in ailesini, onun işe yaramaz arkadaşını, sevgilisini ve onun karakterine dair vurguları, işe yaramaz arkadaşın hırsızlık yapmaya ikna çabalarını, Cemre’nin sevgilisini, üvey annesini, üvey annesiyle sevgilisinin yasak ilişkisini ilk bölümde görmek zorunda mıydık? Hatta bu Çarpışma sahnesi 4’lü olmak zorunda mıydı açıkçası bunu da sorguluyorum. Çarpışma sahnesi çok güzel çekilmişti, o konuda kesinlikle bir sözüm yok. Ama zaten Kerem’i Kadir tanıyor, Cemre’yi de Zeynep tanıyor. Zeynep ve Kadir çarpıştığında bu iki insan da fiilen çarpışmasa da hayatları çarpışırdı. Bu her karakteri verelim telaşı içinde biz pek duygu alamadık ilk bölümde.

Bizim seyircimiz bir dizide genelde öncelikle esas çifti, ana karakterleri ve onların başına ne geleceğini, hangi kötüden ne bekleyeceğini anlamayı sever. Dizinin esas çifti Kadir ve Zeynep, en ana karakterleri de bu anlamda Kadir, Zeynep ve Veli Cevher. Fakat 4-5 ana karakteri de tanıtalım telaşından ana konumuzu, ana çiftimizi, ve ana kötümüzü tanıyamadık. Mesela Zeynep banka müdiresi ama işte, görevinin başında sadece para çaldığı zaman gördük. Sosyal medyaya şöyle bir baktığımda erkek izleyicilerin çoğu Elçin Sangu’ya aşık olmuştu. E “en ana karakterler” içinde yer alan başrollerinizden biri de o olduğuna göre, bıraksaydınız biraz bankada müdüre olarak salınsaydı Zeynep. Karakter tanıtımında yazılana göre Zeynep yetimhanede büyümüş. Bunu bile öğrenemedik mesela. Kapıyı kilitleme takıntısına değinildi, korkularını yüzünden hissettik ama buna dair de çok bir şey verilmedi. Veli Cevher tam olarak ne işlerle meşgul onu da çözemedik. Çarpışma yine dörtlü olabilirdi ama biz Kerem ve Cemre’nin hayatlarına daha az girerek de, evdeki hırsızlık ve bıçaklama olayını ve sonrasını izleyebilirdik. Neden ve niçinleri sonra da öğrenirdik.

Bir eleştirim de dizinin tanıtımları için olacak. İlk tanıtımda diziye adını da veren çarpışma sahnesi verildi. Teaser olarak yeterliydi bence. Fakat ilk fragmanda 44 saniyelik fragmanın 25 saniyesinde stadyum ve tezahürat verilmesine gerek var mıydı? Ben yoktu diyenlerdenim. Diğer iki fragmanda da mesela Kadir’in hikayesinin ne olacağına, Zeynep’e, Veli Cevher’e, yani asıl heyecan ve aksiyonun olacağı konuyla alakalı çok bir şey göremedik. Mesela yazılı tanıtımlarda Zeynep “Ve kader her zaman kendini tekrar eder” diyor. Fragmanlardan birinde Elçin Sangu’nun sesinden bunu duyabilirdik. Kızının kaçırılması veya kızının karşılığında ondan istenen şey bir parça daha açılabilirdi o bunları söylerken. Zeynep’in kızını Veli Cevher’in kaçıracağını konuyu ve karakter tanıtımlarını okuduğum için ben anlamıştım. Fakat sadece fragmanları izleyenler neyi ne kadar çıkarabildi acaba? Çünkü çok da tatmin edici değillerdi gelen tanıtım ve fragmanlar. Haliyle merak unsuru da çok verilemedi. Halbuki izlerken Onur Saylak ve Elçin Sangu sahnelerinden büyük keyif aldım.  Veli Cevher ve Zeynep arasında daha neler olacak merak ediyorum mesela. Ama fragmanlarda sadece 1.bölüm 2.fragmanında biraz verildi bu ikili. Kadir ve Zeynep’in ilk bölümde buluşmalarını beklemiyordum ama ne bileyim biraz birbirlerinin hayatlarına önceden değdikleri verilebilirdi belki. Fakat dizi o kadar tüm karakterleri tanıtma derdindeydi ki, bu da verilemedi o telaştan.

Tüm bu eleştiriler ilk bölüm için elbet. Bütün diziyi tek bölümle değerlendirmiyorum. Diğer bölümlerde eminim daha akıcı olacaktır her şey. Fakat umuyorum her bölüm tüm ana karakterleri kovalama telaşıyla geçmez ve duygular ve akıcılık ön plana çıkar bölümlerde. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER