Legacies: Çekirge, bir sıçrar, iki sıçrar, üçüncüde...

Legacies: Çekirge, bir sıçrar, iki sıçrar, üçüncüde...
The CW'nun henüz süper kahraman ağırlıklı bir kanal olmadan önce yayınlamaya başladığı The Vampire Diaries ve The Originals dizilerine pek çok kişinin yolu bir şekilde düşmüştür. Twilight'ın fenomen olması karşımıza The Vampire Diaries'i getirmiş, sonrasında uzantı dizisi The Originals başlamıştı.

The Vampire Diaries sekiz sezonluk ekran macerasını 2017'de tamamladı, The Originals'a ise birkaç ay önce beşinci sezonuyla veda ettik. Ama seriye etmemiş olduk, çünkü sonbahar sezonuyla birlikte "Legacies" adında bir uzantı dizi daha geldi. Yine The CW'da yayınlanan dizinin şimdiye kadar dört bölümü yayınlandı, sezonu toplamda 16 bölüm sürecek. Ben de kendisinden biraz bahsetmek istiyorum.

Öncelikle bu diziyi izlemek için diğer iki diziyi izlemiş olmaya gerek var mı? Aslında yok. The Vampire Diaries izleyenlerin daha iyi tanıdığı, arada diğer dizide de yer alan Alaric Saltzman ve The Originals dizisinden Hope Mikaelson'ın merkezinde olduğu bir yapım. Bu dizideki karakterlerden Landon The Originals'ın 5. sezon 12. bölümünde de yer aldı. Zaten o bölüm için uzantıya yer yapılan bölüm denebilir. Ama dizi için onu da izlemeye gerek yok normalde.

Önceki dizilere dair detaylar ya karakterlerin kendisi tarafından ya da bir şekilde satır arasında dile geliyor. Ama bundan dolayı diğer iki diziyi izleyenin daha iyi anlayacağını ve zevk alacağını söylersem yanlış olmaz. Matt ve Jeremy gibi önceki dizilerden tanıdık bazı yüzler de kısa süreli kendilerini gösteriyor dizide. Ve hayır, Caroline Forbes karakteri (en azından şimdilik) bunda yok.Peki, bu dizi ne anlatıyor?

Caroline Forbes ve Alaric Saltzman, The Vampire Diaries finalinde özel güçleri olan gençlere yardım etmek ve güçlerini kullanmayı öğretmek için Salvatore Boarding School isminde bir okul açtılar. Cadılar, vampirler, kurt adamlar ve daha fazlası... İki diziyi de izleyenin gayet iyi bildiği Klaus karakterinin kızı Hope da The Originals'ta okulun öğrencilerinden birisi oldu. Hatta Alaric'in ikizleri Lizzie ve Josie de onlara katıldı. İşte dizi, bu okulda geçiyor.

Okulun farklı yeteneklere sahip öğrencileri Mystic Falls'taki okulda okumaya devam etseler de izlediğimiz şey dizi olduğu için pek de sakin bir dönem geçirmiyorlar. Landon ve Rafael'in de onlara katılmasıyla henüz nasılını bilmedikleri bir şekilde varlıklarından haberdar bile olmadıkları canavarlarla mücadele etmeye başlıyorlar. Üstelik normal insanlarla çevrili bir kasabada normal görünen bir hayat yaşadıkları için bu durum işlerini daha fazla zorlaştırıyor.

Dizi, şimdiye kadar bu canavarların ortaya çıkışının gizemi üzerinden yürüyen bir yapım oldu. Hatta her bölüm bir canavarla mücadele ettiklerinden bölümlük polisiyelere benzetmeye başladım artık. Arada tanıdık isimlerin görünmesi, gençler arasındaki alışılageldik dinamikler derken bölümler geçiyor. Velhasıl eğer Legacies'in diğer iki dizinin devamı olduğunu unutarak izlersek bence ortaya izlenesi bir yapım çıkmış. Dolayısıyla bu tarzda yapımları sevenlere ve alternatif arayanlara tavsiye edilebilir.

Gerçi bu haliyle de izlenmez bir dizi değil. Aynı yapım ekibi ve kanal olduğundan nasıl biri yapım olduğunu tahmin etmek zor değil. Benim üzerimde halen TVD ve TO'ya göre sahip olduğu farklı tona ve tarza alışamamışlık var. Mesela şu an bölümlük canavar konusuyla daha ne kadar gideceklerini ve sezonun gizemini nereye bağlayacakları merakı var. Hope karakterini canlandıran kişinin oyunculuğunu diğer dizide de sevmezdim, yine beğendiğimi söyleyemem. Diğerleri karakterleriyle veya oyunculuklarıyla durumu toparlıyorlar sayılır.

Legacies en genel haliyle böyle bir dizi işte.

    

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER