Reyting Analizi: Çekilin yoldan, totalin efendisi Arka Sokaklar geldi!

Reyting Analizi: Çekilin yoldan, totalin efendisi Arka Sokaklar geldi!
2018-2019 sezonu açıldı sayılır. Reklam dağılımı nedeniyle kanallar projesine göre yayın tarihi ilan etmeye başladılar. Dün akşam 13'üncü sezonuna başlayan Arka Sokaklar Total'de 7 reyting ve 20.56 share; AB'de 5.07 reyting, 15.11 share alarak iki kategoride de lider oldu. Dizi 20+ABC1'de ise 4.98 reyting, 14.47 share alarak ikinci oldu. Bir televizyonculuk efsanesi haline gelen Arka Sokaklar'ı bu sezon da kimse Total'in tahtından indiremeyecekmiş gibi duruyor. Bütün ekibi tebrik ederim!

Bu sezondaki ilk yeni işi Bir Zamanlar Çukurova'yı Atv'de yayına sokan TİMS& B Yapım'ın, dün gece ikinci yeni draması olan  Gülperi ekran yarışına başladı. Sema Ergenekon ve Eylem Canpolat'ın senaryosunu yazdığı Cem Karcı'nın yönettiği Gülperi dün akşam reklamsız ilerleyen bölümüyle Total'de 5 reyting, 14.13 share alarak ikinci; AB'de 4.87 reyting ve 14.52 share alarak üçüncü ve reklam verenin en sevdiği kategori olan 20+ABC1'de ise 5.63 reyting, 16.48 share alarak lider oldu. Henüz İstanbullu Gelin, Aşk ve Mavi, Payitaht Abdülhamid yayında yokken Gülperi'nin daha yüksek bir açılış yapması dizinin ekran macerası için daha güvenli adımlar atmasını sağlardı. 

Ancak yayın günü duyurduktan yaklaşık bir hafta sonra ekrana çıkan dizi için iyi duyuruldu diyemeyiz. Benim çevremde hâlâ Nurgül Yeşilçay'ın dizisinin başladığını bilmeyenler var. Bütün total klişeleri hikayesine monte etmesine rağmen dizinin ilk bölümü parlak değildi. Sahneler kopuk kopuk, duygu bağlantıları eksik ve göstermekten çok anlatmayı tercih eden bir hikaye akışı vardı. Üç çocuğunu kayınpederinin ailesinden koparıp, İstanbul gibi bir gayya kuyusunda yaşamaya niyet eden Gülperi'nin gücü sadece diyaloglara teslim edilmiş, bizi inandıracak sahnelerle bezenmemişti. 

Bölüm finalinde reşit olmayan kızını alıp götürmeye kalkan sapığı engelleyemeyen, gidenin arkasından pıtı pıtı koşan, yere düşüp ağlayan Gülperi'ye bakıp, "Keşke sen almayaydın o çocukları, mundar edeceksin!" dedim. Bölüm akışı ve sahnelerin görseli sanki işin duygusu ve draması sağılmaya korkulmuş ve "trajediyi şık verelim" kaygusu içinde boğulup yolunu kaybetmiş gibiydi. Daha bölüm tanıtım videolarını izlerken bile göz pınarlarıma yaşlar birikmişti ama bölümü izlerken zerre hislenemedim..

Gülperi aslında Nurgül Yeşilçay'ın da en iyi bildiği karakterlerden biri. Daha önce üç sezon boyunca Paramparça'da Gülseren'i oynamıştı. Aradaki fark bu sefer üç çocuğu var ve Bebek'te kapıcılık yapıyor. Gülperi seyircinin de iyi bildiği bir karakter. Aliye'nin çocukları büyümüş hali.. Başarılı olmaması için hiçbir sebep yok.. Gülperi'nin hafta içi tekrarlarıyla güçlenip, seyirci toplayıp ikinci bölümde çok daha sağlam sonuçlar almasını diliyorum. Zira haftaya totalin sevdiği bir diğer dizi olan Aşk ve Mavi ile cumanın en çok izlenen işi İstanbullu Gelin ekrana dönüyor. Emeği geçen herkesin gönlüne bereket... 

Fox Türkiye'nin yaz aylarında yayına sürdüğü çok satan bir romandan uyarladığı 4N1K İlk Aşk ise sezon dizileri döndükçe zayıflamaya devam ediyor. Ancak proje maliyetler açısından kazançlı olduğu için aldığı sonuçlar zarar hanesine yazmıyor. Gençlik dizisi dün akşam yayınladığı bölümle Total'de 3.17 reyting, 8.9 share alarak beşinci; AB'de 2.58 reyting, 7.5 share alarak yedinci oldu. 20+ABC1'de ise özeti ana bölümden çok izlenerek 13'üncü oldu. 4N1K İlk Aşk, Med Yapım'ın hazırladığı uyarlama drama This Is Us yayına çıkınca gün ya da platform değiştirerek yayın hayatına devam edecek. Fox Ana Haber ise hep olduğu gibi yüksek izlenme performansı göstererek kanalı ilk 5'te tutmaya devam ediyor.

Haftaya İstanbullu Gelinile sezonu açmaya hazırlanan Star Tv dün akşamı peş peşe iki film yayınlayarak geçirdi. Tokatçı ve Sucu Kamil filmlerini yayına veren Star Tv listede Tokatçı ile ilk 10'da kalmayı başardı. Yemekteyiz ile 20+ABC1'de dördüncü olan Tv8 dün gece PT'de Dedemin Fişi'ni yayınladı. Atv ise dün akşam PT'de yeni dizisi Bir Zamanlar Çukurova'nın tekrarını girdi. Dizinin tekrarı Total'de 2.3 reyting, 6.52 share; AB'de 1.45 reyting, 4.31 share ve 20+ABC1'de 2.07 reyting, 6.04 share aldı. Prime Time'ı yabancı sinema ile geçiren TRT1 ise listede pek varlık gösteremedi. TRT1'in en güçlü işlerinden bir olan ve cuma akşamları yayınlanan dönem draması Payitaht Abdülhamid yeni sezona güçlü oyuncu transferleriyle hazırlanıyor ancak henüz yayın tarihi açıklamadılar.

Cuma televizyonun en zor günlerinden biri. Güçlü ve kemik bir seyirci tutmuş işler var. İstanbullu Gelin geçen sezon serin ve meraksız bir final yaparak yaz tatiline gitmişti. Yeni sezonun tanıtımlarında ise Süreyya'nın katil olduğu iması taşıyan bir teaser ile seyircisinin merakını tazelemeyi başardı. Bakalım bu tanıtım dizinin bıraktığı yerden daha da güçlenerek devam etmesini ve sezonu ekranda tamamlamasını sağlayacak mı? Onu haftaya hep birlikte göreceğiz..


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER