Komplo: Yeni başlayanlar için arkadan bıçaklamanın incelikleri

Komplo: Yeni başlayanlar için arkadan bıçaklamanın incelikleri
Yakın dönem tarihiyle ilgilenenlerin Irak lideri Saddam Hüseyin ve dikdatör yönetimiyle ilgili biraz fikri vardır muhtemelen. Ülkenin artık hayatta olmayan devrik liderinin Kuveyt'i işgali veya taraf olduğu Körfez Savaşı ülkemizin ve dünyanın gündemini epey meşgul etmişti.

Saddam'ın sahip olduğu kitle imha silahlarını ortadan kaldırmak başta olmak üzere askeri gücünü zayıflatmak, yaşanan savaşların önüne geçmek isteyen ülkelerin uyguladığı ambargolar Irak'ın ekonomisine oldukça zarar vermiş; Birleşmiş Milletler'in önderliğinde 1995 civarı "Petrol Karşılığında Yiyecek" (Oil For Food) isimli bir program bile başlatılmıştı. Irak petrolünü piyasa koşullarında satarak askeri harcamalara gitmesindense ülkedeki muhtaç insanların temel ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bu program, ülkemizde dün itibarıyla vizyona giren "Komplo" filminin temelini oluşturuyor işte.

Orijinal ismi "Backstabbing for Starters" olan filmin başrolünde Theo James, Sör Ben Kingsley ve Belçim Bilgin var. Hatta epeydir başka bir projede denk gelemediğim Bilgin'in beklediğimden çok daha aktif ve fazla bir rol üstlendiği bir filmden bahsediyoruz. Filmin hikayesi ise BM'de diplomat olarak program için çalışmaya başlayan Michael'la onun hem patronu hem de akıl hocası olan Pasha isminde bir adamın etrafında şekilleniyor.

Programın işleyişine göre altı ayda bir rapor sunmak ve uzatma kararı almak zorundalar. Bu raporun yenisi için az bir zaman kalmış. Michael ile Pasha'nın amacı programın "ne olursa olsun" işe yaradığını dünyaya göstermek. o kadar büyük bir pastadan söz ediyoruz ki aradan geçen yıllarda program amacından biraz sapmış durumda. Yolsuzluklar, gizli anlaşmalar, özel istekler ve daha fazlası nedeniyle Irak tarafında programın işe yaramadığını savunan bir taraf da mevcut. Michael da üstlendiği görevin hakkını vermek için derine inmeye başladıkça bir şeylerin göründüğünden de daha fazla yolunda olmadığını fark eden, hatta yeri geldiğinde akıl hocasıyla bile ters düşen türden bir ana kahraman.

Belçim Bilgin ise filmde Irak'ta iki taraflar arası tercümanlık görevini üstlenen, ülkenin bölünmüşlüğü onun hayatını da etkilemiş Nashim isminde bir kadını canlandırıyor. Kendisinin aksanının veya oyunculuğunun gözüme batmadığını, aksine beğendiğimi eklemiş olayım. Uyumsuz film serisi ve Downton Abbey haricinde pek tanımadığım Theo James'le olan uyumu da beklediğimden iyiydi mesela.

Komplo'nun hikayesi hala Saddam'ın başta olduğu, Amerika'nın işgale yeltenmesine bir-iki yılın kaldığı bir dönemde geçiyor, hatta yaşanmışlardan esinlenerek hazırlanan bir yapım. Nashim de ülkesinin içinde bulunduğu durumu değiştirme idealinde olan bir kadın. Ancak tabii ki istemekle bitmiyor bu işler. Michael ile Nashim'in yüksek yerdeki tanımadıkları ve yanı başlarındaki tanıdıkları dahil olmak üzere karşı karşıya geldikleri pek çok taraf oluyor. Pasha ile Michael'ın rapor serüveniyle başlayan hikaye yaklaşık 110 dakika boyunca çok başta noktalara ve büyük bir skandala varıyor.

Tarihi drama türündeki filmi bir merak sonucunda gidip izlesem de genel olarak memnun kaldım. Konusunu pek sündürmeyen, yeri geldiğinde Amerika'yı övmeyi ihmal etmese de sorunların ve işgalin zararlarının üstünden geçmeyi ihmal etmeyen bir film var elimizde. Konusu eğer bir tarafından sizi yakaladıysa bir deneyin Backstabbers for Beginners'ı.

Not: Öneri olarak ne getirebilirim bilmiyorum açıkçası ama filmin ülkemizdeki vizyon ismi için Komplo'yu bulan kişinin düşündüğü alternatifleri merak ettim.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER