Sinema sektöründe farklılıkların dayanılmaz azlığı

Sinema sektöründe farklılıkların dayanılmaz azlığı
University Of Southern California (USC)’nın her sene sinema sektörünü baz alarak yaptığı araştırmaları bu sene de ilginç veriler sunuyor.  2007 ve 2017 yılları arasında Amerika’da en yüksek hasılat yapmış 100 filmin yönetmen koltuğunda oturanların cinsiyet ve ırk farklılığını analiz etmişler ve haliyle ortaya değişik istatiksel bilgiler çıkmış. 1.100 film ve 1.223 yönetmeni kapsayan araştırmada gözüme çarpan bilgileri burada paylaşmak isterim.

İlk olarak hemcinslerime dair bir bilgiye öncelik vereyim; 100 en iyi filmde kadın yönetmenlerin oranı 2016’da %4,2 iken 2017’de %7.3’e yükselmiş olması. Artış çok gibi gözükmesin, 2007’den bu yana geçen 10 yıllık zaman dilimine bakıldığında totalde artan oran sadece %4.3.


 
Asyalılar tarafından çekilen 38 filmin çeyreğinden fazlası animasyon türünde olurken, siyahi yönetmenlerin çektiği film türleri çoğunlukla dram (%41.3), komedi (%36.5), aksiyon (%11.1) olarak ayrılıyor.  Siyahi yönetmenlerin filmlerinde %81 oranında yine siyahi  başrol oyuncusu oynamış.

Araştırma ayrıca Lionsgate dahil 6 büyük stüdyonun sinemaya çıktıkları kaç adet filmin yönetmen koltuğunda farklı cinsiyet ve etnik kökenden kişi yer aldığını da değerlendirmiş.  2007-2017 yılları aralığında Warner Bros.  kadın yönetmene sahip 12 film sinemaya çıkartmış, bu oran diğer stüdyolardan çok daha fazla. Universal ise diğer stüdyolara nazaran daha çok Asya kökenli yönetmenlerin filmlerinin sinema dağıtımını yapmış (Hızlı ve Öfkeli serisinde yer alan Asyalı yönetmenler bu tez’e verilebilecek en güzel örnek).


 
Lionsgate’in Amerikalı yönetmen Tyler Perry ile olan işbirliği ona en çok Afro-Amerikan yönetmenle sinema çıkışı yapan stüdyo ünvanını veriyor. Listede şaşırtıcı olan ise Disney’in 2007’den bu yana hiçbir siyahi yönetmene ait filmi sinemaya çıkmamış olması.

USC, ilk defa raporuna stüdyolarda çalışan yöneticilerin cinsiyet analizine de yer vermiş. Kadınların %23.6’sı stüdyoların yönetim kadrosunda kendine yer bulurken, kıdem arttıkça kadın-erkek yönetici arasındaki farkta açılmaya başlıyor. İlginç olan Sony ve Comcast’in tek bir kadın icra kurulu başkanı (CEO) bulunmuyorken, Viacom %31.8 ile en çok kadın yöneticiye sahip medya şirketi.  Genellikle medya şirketlerinin yarısından çoğunun sadece 1 yönetim kurulu başkanı kadın. Sonuç olarak kadın yöneticiler sinema sektöründe fırsatlar ülkesi olarak bildiğimiz Amerika’da da ancak erkeklerden sonra kendilerine yer bulabiliyorlar.
 

 
Okuduğumuz bu verilerden sonra acaba bu oranlar ükemizde nasıldır diye düşünmekten kendimi alamadım... Madem yeni yıla güzel dileklerimiz ile başladık ben de işini hakkıyla yapan herkesin cinsiyet ve ırk ayrımına maruz kalmadan hak ettiği yere gelebileceği şahane bir yeni yıl dilerim!


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER