Kevin Spacey'de 2. Perde: İddiaların ardı arkası kesilmiyor

Kevin Spacey'de 2. Perde: İddiaların ardı arkası kesilmiyor
Geçtiğimiz pazar günü Buzfeed'in yayınladığı Anthony Rapp röportajında ünlü aktör Kevin Spacey'i tacizle suçladığını duymuşsunuzdur. Hatta sonrasında Spacey bir özür açıklaması yayınladığında eşcinsel olduğunu da açıklayınca durum olduğundan daha beter hale gelmişti. Pazartesi günü durumu bir yazıyla özetlemeye çalışmıştım.

O günden bu zamana ikinci perdeyi kapattığımızı söyleyebilirim. Hatta yazının başlığını bir ara "Bu adamın eli de hiç boş durmamış!" koyacaktım da vazgeçtim. Zaten kendilerinin gözü de boş durmamış... Peki, başka neler oldu?

** Diğer suçlamalar: Taciz suçlamaları oyuncu Anthony Rapp'le sınırlı kalmadı. Olay patlak verince Meksikalı aktör Roberto Cavazos ve Amerikalı belgesel yapımcısı Tony Montana da aktör tarafından rahatsız edildiklerini açıkladılar.

Cavazos'un olayı Spacey 2004-2015 arasında Londra'daki The Old Vic Tiyatrosu'nda sanat yönetmenliği yaparken yaşanmış. Üstelik taciz sınırını iki kere ziyaret etmiş. Montana ise 2003'te Los Angeles'ta bir bardayken olduğunu, hatta çatalına izni olmadan dokunduğunu belirtti. BBC'de yayınlanan ve ismi açıklanmayan bir adamın röportajına göre o da benzer bir durumla 1980'lerde ergenken maruz kalmış. İkili yaz tiyatrosunda tanışmışlar, hatta aktör onu evine davet etmiş.

Kendisi kalmaya gittiğini ama aynı yatağı paylaşmayı reddedip kanepede uyuduğunu ve uyandığında aktörü kolları etrafında bir şekilde bulduğunu açıkladı.

** House of Cards: En karışan taraf bu kısım oldu açıkçası.

Pazartesi günkü yazıyı hem Netflix ve yapımcı MRC'nin seti ziyaretiyle hem de altıncı sezonun final sezonu olacağı haberiyle güncellemiştim. Ardından Netflix'in uzantı yapmayı düşündüğü haberi geldi. Yetmedi, yapımcı ve platform durumu daha sağlıklı değerlendirebilmek için Baltimore'da devam eden altıncı sezon prodüksiyonunu durdurdu.

Ama bu kadar da değil...

* Dün bu yazıyı yazmamda öncü olan CNN haberi geldi. Kevin beyin eli ve gözü House of Cards'ın setinde de boş durmamış. İsminin açıklanmasını istemeyen 8 (sekiz) kişi aktörü izinsiz dokunmalarda ve kaba yorumlarda bulunmakla suçlandı. Bunlardan eski prodüksiyon asistanı olan birisinde durum tacize varmış.

Olay, asistanın başına Spacey'i Baltimore dışından bir yerden alıp sete getirme görevi sırasında yaşanmış. Arabadayken elini asistanın pantolonunun üstüne koyan Spacey, asistan eşyalarını karavanına taşırken de onu karavanda sıkıştırıp çıkışını engellemiş. Prodüksiyon asistanı rahatsızlığını belirttiğinde Spacey kızmış ve arabasına atlayarak günün geri kalanı için seti terk etmiş.

Besin zincirinin altında olan birisi olarak dizinin yıldızıyla böyle bir olay yaşadığını belirten asistan, durumu bir iş arkadaşıyla paylaşmış; sonrasında ise müdürüne bildirmiş. Müdür ise çözümü ikiliyi yalnız bırakmamakta bulmuş. Sonrasında aktörden rahatsızlık verici herhangi bir davranış gelmemiş ve asistan bir süre sonra işini yapabilmek için kendisini güvende hissetmeye başlamış.

* Yapımcı şirket MRC, yeni bir açıklama yayınladı. Meğerse Spacey hakkında birinci sezon devam ederken bir şikayet gelmiş. Şikayet, şirket tarafından hemen incelenmiş ve bütün tarafları memnun edecek bir şekilde çözüme kavuşturulmuş.

Netflix, yapımcının açıklamasından sonra olayı yeni duyduklarını belirtti. Aynı şekilde dizinin yürütücülüğünü dört sezon üstlenen ve daha önce oyuncunun yanlış bir davranışına tanık olmadığını açıklayan Beau Willimon da ilk sezondaki olayı yeni duyduğu açıkladı.

** Projeler, menajerlik ve dahası: Bu tarzda skandalların elbette kariyer etkileyici sonuçları olur.

Netflix, yazar Gore Vidal'in hayatını anlatan bir biyografik film hazırlıyor. Çekimler geçen ay İtalya'da bitti ve şu anda platformun Gore isimli filmi yayına sokup sokmayacağı tartışılıyor. Ridley Scott'ın hazırladığı, Spacey'in de J. Paul Getty'yi canlandırdığı All the Money in the World de 16 Kasım'da vizyona girecek. TriStar Pictures, aktörün filmin tanıtımlarına katılıp katılmayacağı konusunda yorum yapmaktan kaçınıyor.

Uluslararası Emmy Ödülleri'nin gelecek töreninde aktöre onur ödülü vereceği açıklanmıştı. Vazgeçildi.

Aktör, değerlendirme ve tedavi amaçlı yardım alacağını açıklandı. Detaya girilmeyen açıklama da bir çeşşit PR hamlesi gibi gelmiyor değil ama eğer doğruysa bu da bir şeydir...

Bağlı olduğu CAA and Polaris PR kendisini artık temsil etmeyeceklerini duyurdu.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER