Türk dizilerinin Hindistan’da yükselişi

Türk dizilerinin Hindistan’da yükselişi
Dünyanın en kalabalık ülkelerden biri olan Hindistan Türk dizilerinin oldukça sevildiği ve izlendiği ülkelerden biri. Daha önceki yazımda Aşk Laftan Anlamaz’ın son dönemde Hindistan’da ne kadar hızlı popüler olduğundan bahsetmiştim. Bu yazımda ise en çok izlenen diğer dizler hakkında detayları size aktaracağım.

2016 yılında Hindistan Türk konsolosunun yaptığı açıklamaya göre Hindistan’da yılda 56 milyon kişi Türk dizisi izliyormuş. Zindagi kanalının tamamen digital platforma taşınması ve yeni yayınlanmaya başlayan Türk dizilerinden sonra 2017 yılında bu rakamın daha çok artacağını düşünüyorum. Çünkü Hindistan’da milyonlarca insan sabahları işe gitmek için saatlerce süren tren yolculukları yapıyor ve dizileri telefonlarından izliyor. 2015 yılında Hindistan’da yayınlanan tek Türk dizisi ‘’Adını Feriha Koydum’’ iken şu an Hindistan’da ondan fazla Türk dizisi izleniyor. Fatmagül’ün Suçu Ne, Aşk Laftan Anlamaz, Küçük Ağa ve Kuzey Güney en çok izlenen dizilerin başında geliyor.Hindistan’nın Ferihası!

Çağatay Ulusoy ve Hazal Kaya’nın başrollerini paylaştığı ‘’Adını Feriha Koydum’’ Hintli izleyicilerin ilk göz ağrısı olan Türk dizisi. İzleyiciler Çağatay Ulusoy ve Hazal Kaya’yı mükemmel bir çift olarak görüyorlar. Türk oyuncuların gerçekten iyi görünüme sahip olduğunu ve dizinin modern bir hayatı temsil ettiğini söylüyorlar. Romantizm, yüksek duygusallık ve doğal ortamlarda geçen dizileri seven Hintli izleyicilerin bu seride dikkatini çeken bir başka nokta daha var. Feriha ve Annesinin ataerkil topluma karşı verdikleri mücadele ve dayanışma! Zehra’nın kızının duygularına saygı duyması, eşine ve sınıf farkına karşı kızının yanında duran modern anne figürünü sergilemesi izleyicilerin oldukça dikkatini çekmiş.Kadınların, aileleri ve toplum baskısı nedeniyle duygularını bastırması Türk ve Hintli kadın izleyicilerin kendinden bir şey bulduğu konulardan biri. 2016 yılında Mumbai Film Festivali’ne konuk olan oyunculardan biri olan Hazal Kaya oldukça ilgi görmüş, fanları hala sosyal medya üzerinden oyuncunun Hindistan seyahati ve yeni projesi ilgili paylaşım yapmaya devam ediyorlar. Onlar için Fatmagül!

Fatmagül’ün Suçu ne Hindistan’da ses getiren bir diğer Türk dizisi. Zindagi Tv’nin tarafından yayınlandıktan sonra ilgiyle izlenen yapım daha sonrasında Hintli yapımcılar tarafından lokalize edildi ve Hint uyarlaması çekildi. Kya Qusoor Hai Amala Ka? adıyla 2017 yılı Nisan ayında dizinin ilk bölümü Star Plus Tv’de yayınlandı. Tabii uyarlama Hint kültürü ve adetlerine hassasiyet göstererek çekildi. Beren Saat’in canlandırdığı masum Fatmagül karakterine Hint versiyonunda Pankhuri Awasthy can verdi.Tecavüz mağduru bir kadının yaşadığı duygusal şiddeti ve verdiği hukuki mücadeleyi konu alması daha çok kadın izleyiciler tarafından izlenmesine neden oldu. Bence dizinin Hint uyarlamasının çekilmesi, dizinin ne kadar başarılı bir yapım olduğunun bizlere kanıtıdır.

Kuzey & Güney

Aile konulu dizileri seven Hintli izleyiciler için Kuzey & Güney nefes kesen bir dizi. Onlar diziyi iyi çocuk ve kötü çocuğun hikayesi olarak adlandırıyorlar. İzleyiciler için özgün senaryosu ve iki zıt karakterdeki kardeşin aşk üçgenini konu alması diziyi sürükleyici bir hale getirmiş. Dizinin çekim kalitesini sinema filmi tadında bulan izleyiciler, dövüş sahnelerini de Hollywood filmlerindeki kadar etkileyici bulmuşlar.Dizi hakkında okuduğum bazı yorumlarda sözlerini anlamasalar bile dizide yer yer Türk müziğine yer verilmesi izleyicileri rahatlatıyormuş. Ne güzel bir başarı ki bir dizi Türk Halk müziğini Hindistan’a kadar ulaştırıp, sevdirmiş:) Buğra Gülsoy’un ‘’Fatmagül’ün Suçu Ne’’ dizisinde sergilediği başarılı performans ve Kıvanç Tatlıtuğ’un Ortadoğu’da popüler olması dizinin bilinirliğinin çok daha hızlı artmasına neden olan etkenlerden bazıları. Bu arada bazı bloglarda Kıvanç Tatlıtuğ’a Türk Brad Pitt’i diyorlar haksız da değiller.Bizim Küçük Ağa onlarda Little Lord

Küçük Ağa dizisi Hintli izleyiciler için oldukça sıra dışı ve eğlenceli bir konuya sahip. Dizide Emir Berke Zincidi’nin canlandırdığı Mehmet Can karakterini oldukça sevimli ve zeki bulan izleyiciler aslında Mehmet Can’nın tüm yaramazlıkları ailesinin onu fark etmesi için yaptığının da farkındalar. Aile konulu bir dizi olması ve Türkiye’deki gösterişli hayatı gösteriyor olması dizinin ilgiyle izlenmesini sağlayan faktörlerden biri. Bu arada eklemek isterim ki Sarp Leventoğlu katıldığı 2016 Mumbai Film Festivali’nde oldukça ilgi gören Türk oyunculardan biri.

Sağlam senaryoya sahip Türk dizileri izleyiciye duyguları çok net aktarıyor. Oyuncuların canlandırdıkları karakterler yapay değil doğal ve gerçekçi bulunuyor. Bu nedenle Hindistan’da Türk dizilerine yüksek talep var. "Gecenin Kanatları’’ İlişki Durumu Karışık", "Uzun Hikaye”,"Bir Aşk Hikayesi" "Acil Aşk Aranıyor” ve”Mucize" dizileri de Hindistan’a ihraç edildiği söylenen dizilerimiz. Yakın zamanda onlar hakkında da Hindistan’dan çok fazla haber alacağız gibi gözüküyor.

Herhangi bir sorunuz olursa bana mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

Sevgiler.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER