Peter Gould: Saul Goodman karakterini Odenkirk’ten başkası oynasaydı, bugün Better Call Saul diye bir dizi olmazdı

Peter Gould: Saul Goodman karakterini Odenkirk’ten başkası oynasaydı, bugün Better Call Saul diye bir dizi olmazdı
Breaking Bad dizisi 2013’te sona ermiş olsa da Bob Odenkirk’ün canlandırdığı “Saul Goodman” karakterinin hikayesi orada bitmedi. 2002 yılında geçen yani karakterin Breaking Bad’de ortaya çıkmasından altı sene öncesini ele alan Better Call Saul, üç sezonu devirdikten sonra geçtiğimiz aylarda AMC tarafından dördüncü sezon için onay aldı.

Dizi için verilen davete dizinin yazarlarından Gordon Smith, yaratıcılarından Peter Gould ile başrol oyuncusu Bob Odenkirk katıldı. Dördüncü sezonun onaylandığı açıklandıktan sonra Smith, henüz yeni sezon için hikaye yaratma aşamasında olduklarını söyleyerek konuya giriyor ve girdiği hızla da çıkıyor zira ekip dördüncü sezon konusunda ser verip sır vermemekte kararlı! Bob Odenkirk de yazarlara saygı göstermemiz gerektiğini, yaratım aşamasının ortasında olduklarını söyleyip iyi polisi oynuyor. Bir yandan da ufak ufak gelecek sezon için dileklerini sıralıyor. En büyüğü, Lalo’yla tanışmak. Saul karakteri Breaking Bad’de karşımıza ilk çıktığında Lalo’dan bahsetmişti hatırlarsanız. Bakalım yeni sezonda ana diziyle böyle bir bağ kurulacak mı?Bunun yanı sıra Rhea Sheeborn’un canlandırdığı Kim Wexler karakteri geçen sezon ölümcül bir kaza geçirmişti. Gould da bu vesileyle halka dönerek “Kim’in yaşamasını isteyenler el kaldırsın.” dediğinde alkış kıyamet. Dördüncü sezona dair ipuçları bu kadardı.

Bob Odenkirk’ün patlamış mısırı elinden bir saniye olsun bırakmadığı söyleşide kendisinin bir kitap yazdığını öğreniyoruz. Belki siz biliyordunuz da benim haberim yoktu.

“Daha önce hiç kitap yazmadım. Yazacağımı söylediğimde hemen çıkarıp para verdiler, o yüzden gerçekten yazmak zorundayım. Komedi oyunculuğundan yazarlığına, oradan dramatik rollere geçip büyük bir ara verdikten sonra çok iyi dramatik roller almanın anlatmaya değer olduğunu düşünüyorum.”Odenkirk, kariyerinden ve kendisine verilen rollerden bahsederken biraz fazla mütevazı davranınca Peter Gould devreye giriyor: “Breaking Bad’in ikinci sezonunda Saul Goodman karakterini Odenkirk’ten başkası oynasaydı, bugün Better Call Saul diye bir dizi kesinlikle olmazdı.”

Söyleşiden önce gösterilen klipte, Jimmy McGill namı diğer Goodman’ın sigorta acentasında görevliyle konuşurken ağlamaya başlayıp aslında sinsi sinsi ağabeyi Chuck’ın kuyusunu kazdığını izledikten sonra Peter Gould, bu karakteri ilk yazdığında eğlenceli, adi bir avukat hayal ettiğini ama Goodman’ın bu süreçte gittikçe geliştiğini söylüyor. Hatta Odenkirk “Bu karakteri hemen öldürürsünüz herhalde?” diye sorduğunda yazarlar, karakteri ne kadar sevdiklerini söyleyip “Senin için kocaman set kurduk, o yüzden seni şu anda öldürmek gibi bir lüksümüz yok.” diyerek oyuncunun içini rahatlatmışlar.Panelde izlediğimiz bir diğer klip de Jimmy McGill ile Emmy adayı Jonathan Banks’in canlandırdığı Mike Ehrmantraut arasında geçen bir sahneydi. Gordon Smith, Better Call Saul dizisini 2002 yılında başlatmalarının en güzel yanlarından birinin de Mike karakterini geri getirebilmek olduğunu söylüyor: “Böylece bu karakterlerin nasıl bir ilişkisi olacağını görme şansı yakaladık.”

Moderatör, Peter Gould’a ideal olarak dizinin ne zaman bitmesini tercih edeceğini sorduğunda aldığı cevap: “Çok uzamasındansa vaktinden önce bitmesini tercih ederim.”Hem yazarların hem de Bob Odenkirk’ün, dizinin bir yerde Breking Bad ile birleşme noktasına gelmesini istediği aşikar ama Odenkirk’ün de belirttiği üzere yazarlar yeni sezona ve dizinin geleceğine dair pek de yorum yapamıyorlar zira anladığımız kadarıyla yeni sezonun henüz ikinci bölümünün üzerinde çalışıyorlar. Söyleşide moderatörün de belirttiği gibi herkesin hemfikir olduğu bir konu var ki Better Call Saul, kalitesiz bir devam dizisinden ziyade Godfather II ya da Empire Strikes Back gibi en az orijinali kadar başarılı bir yapım. Not: Yukarıdaki film örnekleri moderatöre ait!Better Call Saul, 69. Emmy ödüllerinde on ödüle aday gösterildi ve dizinin en önemli adaylıkları şöyle: En İyi Dram, En İyi Erkek Oyuncu (Bob Odenkirk), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Jonathan Banks), En İyi Yönetmen (Vince Gilligan) ve En İyi Yazar (Gordon Smith). Bu arada dizi ekibinin Emmy için hazırladığı, bittabi Bob Odenkirk’ün rol aldığı videoyu da izlemeniz gerek.

Diziye uzun ömürler ve Emmy yarışında başarılar diliyoruz. Unutmayın, karanlık işlere bulaşırsanız Better Call Saul.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER