Doctor Foster: İntikam soğuk yenen bir yemektir

Doctor Foster: İntikam soğuk yenen bir yemektir
Bir saç teli şimdiye kadar kaç evliliği yıkmıştır bilmiyorum ama sayısı az değildir herhalde. Hiçbir şey yapmasa bile sebep olduğu şüphe yeterli gerginliğe sebep oluyor.

Konu drama olduğunda iyi iş çıkaran BBC One kanalının dizilerinden Doctor Foster da çıkış noktası buna dayanan bir dizi. Şimdilerde ikinci sezonu devam ediyor ve İngilizlerin alışılmış tarzı gereği sezonları kısacık, beşer bölümden oluşuyor. Başrolünde yer alan Suranne Jones'a BAFTA kazandıran, eleştirileri ve reytingleri gayet iyi olan dizinin ilk sezonunu ülkemizde TLC yayınlamıştı. Peki, nasıl bir yapımdan bahsediyoruz?

Dr. Gemma Foster, bir kasabada ailesiyle sakin ve mutlu, işinde her şey yolunda bir hayat yaşamaktadır. Daha doğrusu dışarıdan göründüğü ve kendisinin bildiği kadarıyla bu şekildedir. Ama dizi izlediğimiz için elbette bu kadar sıradan değil. Her şey yolunda gibi dururken günün birinde Gemma kocası Simon'ın ceketinde sarı bir saç teli buluyor.

Her ne kadar ciddi bir durum olduğunu başta düşünmese bile kadınsal içgüdüsü nedeniyle şüpheleri gün geçtikte artmaya başlıyor ve kocasını takibe alıyor. Bir yandan da paranoyak hale gelince aklı gün geçtikçe karışmaya başlıyor: Yoksa aldatıyor mı? Öyleyse kiminle aldatıyor? Peki, ne kadardır aldatıyor? Acaba onu seviyor mu? Gerçeği bilen başkası var mı? Ben şimdi ne yapacağım?!

Bu sorularla boğuşmaya başlayan Gemma'nın çevresiyle olan ilişkisinin gerilmeye başlaması yetmezmiş gibi sahip olduğu basit bir şüphe onu çok farklı bir noktaya da taşıyor. Böylece karşımızı harika bir drama dizisi geliyor.Doctor Foster dürüst olmak gerekirse kadın kitleye daha çok hitap eden bir dizi. Pek çok kişinin rahatça empati yapabileceğini düşünüyorum. Beni diziye çeken taraf pembe dizilere olan açlığım ve ilgimdi diyebilirim. Gerçi erkekler de konusu ilgilerini çektiği takdirde rahatça izleyebilirler, öyle dediğime pek bakmayın.

Dizinin en güçlü tarafı elbette Suranne Jones ve oyunculuğu olmuş. Kadının verdiği psikolojinin hakkını teslim etmemek cidden olmaz. Gemma'nın eşi Simon'ı Bertie Carvel canlandırıyor ve kadroda Robert Pugh, Adam James ile Jodie Comer gibi isimler de bulunuyor. Jodie Comer'ın izlediğim dizilerde sürekli karşıma çıkıyor olmasından zevk aldığım için de bu diziyi ekstradan beğenmiş olabilirim. Ayrıca bölümlerin bir sonrakini merak ettirici şekilde ilerlemesi tatmin edici düzeyde.

Hepi topu sezonları beşer bölümden oluştuğundan bir saate yakın bölümlerden oluşsa bile lafı dolandırmadan anlatıyorlar. Hatta ilk sezonunun ucu da kapalı bitiyor zaten, hikayede belli bir sona ulaşıyoruz. Dolayısıyla dizinin bu kadar verimli olacağını BBC'nin bile beklediğinden pek emin değilim. Geçtiğimiz salı günü başlayan ikinci sezonunda da seviyesini koruyarak ekrana dönüşünü gerçekleştirdi.

Doctor Foster için durum genel olarak böyle. İlgisini çekenlere tavsiyedir efenim, iyi seyirler.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER