REYTİNG ANALİZİ: Dolunay, UEFA'ya liderliği verdi ama reyting kaybetmedi!

REYTİNG ANALİZİ:  Dolunay, UEFA'ya liderliği verdi ama reyting kaybetmedi!
Yeni sezonun resmi olarak başlamasına birkaç hafta kaldı. Eylül ayının 11'inden itibaren kanallar devam sezonlarına ve bazı yeni işlerin yayınına başlamayı planlıyorlar. Artık sıkıcı yaz sezonunun sonuna geliyoruz. Kanallar geçen sezon ayakta kalmak için çok para harcasıkları ve az kazandıkları için yaz sezonunu ucuz prodüksiyonlu işlerle idare etmeyi denediler. Kâr-zarar bağlamında ne kadar başarılı oldukları tartışılır. Televizyonlar için bu sezon da pahalı olacak. Bol starlı kadrolar, pahalı projeler, dönem işleri gır gidecek. İşbu sebeple bu yılın kağıt üzerinde kazananı gerçekten kâr etmiş olacak mı, göreceğiz. Kanalların 2017-18 sezonu için yine tek güvenceleri prime time'da yayına sürdükleri diziler olacak. Programcıların yattığı bitmeyen kış uykusu devam ediyor. Geçen sezon Tv8'in bombası Survivor'ın yenilmez olmadığını, pek çok gün için liderliği kolayca teslim edebildiğini gördük. Bu durumun kanallara yeni sezon için umut ve cesaret vereceğini en azında psikolojik olarak rahatlama sağlayacağını umuyoruz. En azından artık maça 1-0 yenik çıkmaları gerekmeyecek.

Salı gününün reyting analizine dönersek; listenin lideri TRT1'de yayınlanan UEFA Şampiyonlar Ligi maçı oldu. Sevilla-Medipol Başakşehir maçı 6-7 bandında reyting alarak her üç kategoride de lider oldu. Yaz sezonunun başarılı romantik komedilerinden Dolunay, maça rağmen kendi oranlarını korudu. Liderliği verdi ama reyting kaybetmedi. Dolunay özet bölümüyle birlikte listede saf tuttu. Dizi bu oranlarını korursa Star Tv, Dolunay'ı kış sezonunda da devam ettirecek gibi görünüyor.  Dizi son beş haftadır reyting listesinde 5-6 bandında ilerliyor. Dün akşam da Total'de 5.17 reyting, 16.03 share; AB'de 5.22 reyting, 17.31 share ve 20+ ABC1'de 16.03 share alarak ikinci oldu. Gold Film'in Show Tv için hazırladığı drama Rüya'nın oranları dalgalı seyir etse de haftalardır 3-4 bandında ilerliyor ve listede kalmayı başarıyor.  Rüya bu oranlar ve kanalın prototip stratejisi nedeniyle kış ekranında yayında kalmayı başarır ama yayın gününü koruyabilir mi emin değiliz.

Kanal D'nin yayın hayatına pırıltılı başlayan gençlik draması Adı Efsane, kadrosundaki "star" isimleri kaybettikten sonra girdiği girdaptan çıkmayı başaramadı. Dün akşamki bölüm Total'de ilk 10'a giremedi. AB'de 7.20 share alarak 6'ncı olan dizi 20+ABC1'de 6.77 share alarak 8'inci oldu. Dizi sezonda o güne kanalın yeni işlerinden biri gelene kadar koltuk doldurmaya devam edecektir. Kanal D'nin gündüz kuşağında Müge Anlı gelene kadar kemik seyirci oluşturmasını umarak yayına sürdüğü Gel Barışalım, isim değiştirerek Asuman Dabak'la Hayat oldu. Küskünleri barıştıralım derken kayıp bulma formatına evrilen programın içerik anlamında da, performans anlamında da başarılı olduğu pek söylenemez. Nursel'le Evin Tadı ise ortalamada 3-4 share alarak ciddi bir başarı sağlayamasa da ömrünü uzatıyor. "Kayıp Arama" temasında at koşturan, Müge Anlı'nın karşısına rakip olarak çıkan Fox Türkiye formatı Kaybolan Çiçekler ise ekranda tutunmayı başardı. Kaybolan Çiçekler aynı temayı denemek isteyenler için dikkatle incelenmesi gereken başarılı bir örnek.

Tv8'in PT1'de yayınladığı günlük drama Aşk-ı Roman, Sosyal Tv seyircisinin bütün hezeyanlarına rağmen şimdilik izleniyor. Dizi dün akşam Total'de 8.27 share alarak 7'inci oldu. TRT1'in Altın Petek'i, Kanal D'nin 19'u, Fox Türkiye'nin Milyonluk Resim'i ise çizgi altı oranlarda ilerliyor. Ömürleri uzun sürmeyecektir. Fox Türkiye, Selçuk Yöntem'i transfer ederek büyük kampanyalarla servis ettiği Milyonluk Resim'i sezonda devam ettirmeyi deneyecektir ama bu yarışma da diğerleri gibi seyirciye izlenecek heyecanlı bir kurgu ve drama sunmuyor. Dün gece Tutmayın Beni adındaki komedi filmi ile Fox Türkiye ilk 10 listesinde kalmayı başardı. Film Total'de 9'uncu, 20+ABC1'de 6'ncı oldu. Yabancı Sinema yayınına devam eden Atv ise dün akşam AB'de 7'nci oldu. 


Reyting listesinin tamamı için TIKLAYINIZ!BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER