REYTİNG ANALİZİ: Deli Gönül çok tatlı direniyor ama Pazartesi maçını Star Tv kazandı!

REYTİNG ANALİZİ: Deli Gönül çok tatlı direniyor ama Pazartesi maçını Star Tv kazandı!
Hey gidi pazartesi! Haftanın televizyonculuk açısından en kıymetli günü. Reyting savaşlarının en kanlısı daima bu günü kapmak için yaşanmıştır. Tv seyircisinin taban yaptığı şu yaz günlerinde de Star Tv peş peşe iki film yayına alarak günü kârlı kapatmış görünüyor. Kanal dün gece Recep İvedik 2 ve peşinden Polis Akademisi Alaturka'yı yayınlayarak Total'de ve 20+ABC1'de ilk iki sırayı kapattı. AB kategorisinde liderliği 3.75 reyting, 14.21 share ile Fox Türkiye dizisi Deli Gönül alırken Recep İvedik 2 de ikinci oldu. Total'de Deli Gönü ile Fox Türkiye üçüncü; İki Yalancı adındaki romantik komedi ile Kanal D dördüncü, Güldür Güldür Show ile Show TV beşinci oldu. İki Yalancı için gün değişikliği gündemde. Sezon açılınca dizi yerini mecburen İsimsizler'e bırakacak. Gün değişikliği yayına başladığından beri 3-4 bandında ilerleyen bu dizinin liste başarısını kötü etkileyebilir. Kanal, İki Yalancı'yı sezon başladığında hafta sonuna alırsa dizi belki birkaç hafta daha yayında ve listede kalmayı başarır. BKM'nin Show Tv için hazırladığı yarışma Bir Sorun Mu Var ise dün gece listede ilk 10'a giremedi. 

Pazartesi akşamı Affedilmeyen adındaki yabancı sinemayı yayınlayan TRT1 listede yine pek bir varlık gösteremedi. Film Total'de 23'üncü; Ab'de 16'ncı ve 20+ABC1'de ise 13'üncü oldu. Dün gece yabancı sinema yayını seçen kanallardan biri olan Atv, Kaptan Amerika: Kış Askeri filmini yayınlayarak Tolat'de ve AB'de 8'inci; 20+ABC1'de ise 8.65 share alarak 6'ncı oldu. Öğle kuşağında yayınlanan Rafadan Tayfa ise TRT Çocuk'u AB kategorisinde ilk 10'a sokmayı başardı. Tv8'in günlük dizisi Aşk-ı Roman ise PT1'de yayına girdi. 2015'te ekrana veda eden,Focus Film'in hazırladığı çeşitli kanallarda toplam 7 sezon, 1287 bölüm yayınlanan günlük dizi Deniz Yıldızı da -yanılmıyorsak- aynı kuşakta yayınlanıyordu. Tv8'in gündeme getirdiği bu görece yenilik bakalım önce kanal sonra da televizyonculuk için efektif bir adım olacak mı? Aşk-ı Roman liste bağlamında çok kötü bir başlangıç da yapmadı. Total'de 2.45 reyting, 9.20 share alarak 6'ncı; AB'de 9'uncu ve 20+ABC1'de 7.18 share alarak 11'inci oldu. Ancak dizinin yayını esnasında sosyal medyada pek parlak yorumlar yapılmadı, bakalım dramanın ikinci gün performansı nasıl olacak. Günlük dizilerin başarılarını ölçmek için en az sekiz hafta dayanmak gerektiği söylenir. Aşk-ı roman sezonda büyük prodüksiyonlu, star kadrolu işlerin fink attığı Prime Time kuşağında nasıl bir varlık gösterecek gerçekten merak içindeyiz.

Yeni sezona koşar adım yaklaşırken pazartesi akşamında kanalların nasıl pozisyon alacağını da konuşalım isteriz. Kanallar yeni sezonu 11-18 Eylül haftasında açmayı planlıyorlar. Atv'de Pazartesi akşamında geçen sezondan devam eden Kırgın Çiçekler; Star Tv'de askeri drama Söz; Kanal D'de (muhtemelen Fatih başlayana kadar gün tutacak olan) yenilenen temasıyla İsimsizler var. Fox Türkiye, Woman'dan uyarladığı Kadın dizisini muhtemelen Salı akşamına koyacak. Kanalın elinde 11- 18 Eylül haftasında hemen yayına çıkmaya hazır olan Karga-Seven yapımı Erkan Petekkaya, Songül Öden ve Dolunay Soysert'in rol aldığı Kayıt Dışı ve Shameless uyarlaması Bizim Hikaye var. Tahminimiz kanalın Bizim Hikaye'yi perşembe, Kayıt Dışı'nı ise pazartesi akşamına koyacağı doğrultusunda. dizi yayına Kayıt Dışı adıyla mı çıkacak bilmiyoruz Zira resmi basın bülteninde dahi isim belirtilmemişti.

Tv8'in ağır topu yarışmaları başlatana kadar  PT1'de günlük dizi yayınlama atağını da sayarsak Aşk-ı Roman da pazartesi akşamında saf tutacak gibi görünüyor. Show Tv'nin Aras kod adlı dizisini de pazartesi yarışa sokacağını biliyoruz. Genel Müdür Suavi Doğan, gazeteci Oya Doğan'a verdiği röportajda İçerde seyircisinin Aras Bulut İynemli izleme alışkanlığını devam ettirmek istediğini söylemişti. TRT1 pazartesi akşamına bir diğer dev prodüksiyonlu dönem dizisi olan Kut'ül Amare'yi (yetişirse) koymak isteyebilir ancak bu kanalın prototipi bizim için hala bir muamma.. Geçen sezon pazartesi akşamı yayınlanan Hangimiz Sevmedik final yaptı. Dolayısıyla sezon açılmadan TRT1'in sezon stratejisini öğrenmek mümkün olamayacak..


Reyting listesinin tamamı için TIKLAYINIZ!

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER