Reyting Analizi: Kazanan yine yabancı sinema oldu!

Reyting Analizi: Kazanan yine yabancı sinema oldu!
Hafta sonu hava mevsim ortalamasına göre fazla sıcak olmasa da televizyon seyircisinin konsantrasyonu dağınıktı ve ekran başında değildi. Şaka şaka.. Televizyon yöneticilerinin en bir numaralı gerekçesi ile yani "Seyirci henüz ekran başına dönmedi" gerekçesine gönderme yaparak haftanın son iki gününün değerlendirmesine başlayalım istedik. Evet, şaka bir yana Total Tv hâlâ çok düşük. Kısmetse Kasım gibi zirve yapmasını umuyor ve diliyoruz. Sert bir sezona hazırlanan kanallar için Temmuz ve Ağustos ayındaki reyting ortalaması ve kâr-zarar dengesi hayli önemli bir etken olacak. Kanallar bu sezon hemen her işe çok para ödüyor. Duyumlarımıza göre ortalıkta bölüm başı 1 milyondan ucuz, dişe dokunur iş yok. Görünen o ki kanallar yükte ve pahada ağır işleri ekrana sürene kadar Eylül ve Ekim aylarını günü ucuz kapatacakları, asıl işler gelene kadar gün tutacak vasat ve vasat üstü işlere hücum edecekler gibi görünüyor. Bu yıl prototipe en çok para harcayan ve hemen her güne yüksek maliyetle başlayacak olan kanal şimdilik Kanal D gibi görünüyor. Bütün yılı reklam gelirleri ve yurt dışı satışlarıyla kâra geçmeye çalışarak geçirecekler. Şimdiden bol şans!

Reyting listesine dönersek; Cumartesi gününün kazananı (kim bilir kaçıncı tekrarları olduğu için maliyeti de pek avantajlı) yabancı sinema yayınlayan kanallar oldu. Labirent: Ölümcül Kaçış ile Star Tv Total'de 2.97 reyting ve 11.27 share alarak ikinci oldu. Film, AB'de 2.22 reyting ile dördüncü sıraya yerleşirken 20+ABC1 kategorisinde ise 2.87 reyting alarak lider oldu. Star Tv'de yayınlanan Çarkıfelek ise 20+ABC1 kategorisinde 1.73 reyting alarak 13'üncü oldu. Bir sezonu analiz edersen Star Dış Alımlar'ın Yerli/ Yabancı Sinema işine biraz daha önem vermesi gerekiyor. Bizden söylemesi... Show Tv, Cumartesi akşamı eğlenceli yarışma programı Çocuktan Al Haberi Ünlüler ile 12.51 share alarak Total'in liderliğini aldı. Program diğer kategorilerde de iyi bir performans çıkardı; AB'de üçüncü, 20+ABC1 kategorisinde ise ikinci oldu.  Show Tv aynı gece Güldüy Güldüy Çocuklar'ı da yayınlayarak AB'de altıncı, 20+ABC1 kategorisinde beşinci oldu. Yabancı Sinema yayınlayan bir diğer kanal ise Kanal D oldu. Kimliksiz ve 300: Bir İmparatorluğun Yükselişi filmleriyle Cumartesi gününde saf tutan kanal, AB'de birinci ve ikinciliği kaptırmadı. Kimliksiz, 20+ABC1 kategorisinde 10.57 share alarak kanalı üçüncü yaptı. 300: Bir İmparatorluğun Yükselişi ise 11.82 share ile AB'de ikinci; 8.33 share ile de 20+ABC1 kategorisinde altıncı oldu. Öğle kuşağında yayına giren Ben Bilmem Eşim Bilir, Total'de 17'nci oldu. 

Fox Türkiye, Show Tv'den sonra program yayınlama konusunda en inatçı kanal diyebiliriz. Prototipini sadece dizilerle doldurmayan programcılığın önemini idrak etmiş bir planlamayla yıllardır yayın hayatını sürdürüyor. Yaz sezonunda da Milyonluk Resim adındaki sağlam kozunu yayına sürdü. Yarışma 20+ABC1 kategorisinde 6.66 share alarak 12'nci oldu. AB'de daha iyi bir performans çıkaran yarışma kanalı yedinci sıraya soktu. Şimdilik gidişat pek parlak görünmüyor. Sezonda dizilerle rekabet edebilmesi -hem de o yayın saatinde bu rekabete dayanabilmesi- mümkün görünmüyor. Fox'un bir diğer reality yarışması İlk Buluşma ise Total'de 14.03 share alarak dördüncü, AB'de 14.33 share alarak üçüncü ve 20+ABC1'de 13.10 share alarak dördüncü oldu ama bu sonucu programın yayın saatini göz önüne alarak değerlendirmek gerekir. Kanalın aynı akşam yayınladığı Olmaz Böyle Şey ise 8.81 share alarak 20+ABC1'de sekizinci oldu. Atv, cumartesi akşamı Koliba Film yapımı draması Kanatsız Kuşlar'ın tekrarı ile Total listesine sekizinci olarak girdi. Dizinin ardından Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filmini yayınladı ama film listede pek iyi bir performans gösteremedi. TRT1'de yayınlanan yarışma programı Sıra Sende Türkiye de listede pek bir varlık gösteremiyor. Tv8, İncir Reçeli adındaki sinema filmini beş yüzüncü kez yayınlayarak sadece o gece ekran kapatmamış oldu, filmin reyting listesindeki en iyi performansı AB kategorisindeki 6.72 share ile aldığı 11'incilik oldu.

Pazar günü reyting listesi yine sıkıcı olmaktan kurtulamadı. Çocuklar Duymasın ile Kanal D Total'de 3.86 reyting, 13.56 share; AB'de 4.79 reyting, 16.25 share ve 20+ABC1'de 14.69 share alarak her üç kategoride de birinci oldu. Fox Türkiye'nin Şevkat Yerimdar tekrarı Total'de ikinci olurken, Show TV'nin Çocuktan Al Haberi Ünlüler programı üçüncü oldu. Total'de dördüncülüğü Dev Avcısı filmiyle Atv aldı. Atv Thor Karanlık Dünya filmiyle ise 20+ABC1'de sekizinci oldu. Total'de Çarkıfelek ile sekizinci; AB'de Haber yayınını ile 10'uncu olan Star Tv için Pazar gününü liste performansı bağlamında pek başarılı geçirdiği söylenemez. Bakalım sonu Bayram tatiline bağlanan yeni haftanın performansları kanallarınAğustos ayı ortalamasını nasıl etkileyecek?


Reyting listesinin tamamı için TIKLAYINIZ!BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER